Jak zapobiec oślepieniom przez słońce zimą?

O oczy warto dbać w każdej sytuacji oraz o każdej porze roku. Dlatego też konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony wzroku – szczególnie wtedy, gdy jest on narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich bez wątpienia jest oślepiające słońce.

Wbrew pozorom nie jest to problem, który zagraża nam jedynie latem – oślepiające słońce jest kłopotliwe również w okresie zimowym. Jak skutecznie chronić oczy przed rażącym słońcem zimą i dlaczego okulary przeciwsłoneczne warto mieć zawsze pod ręką? Sprawdź nasze porady i odpowiednio zadbaj o swoje oczy również w okresie zimowym.

Postaw na wysokiej jakości szkła do okularów ze specjalnymi filtrami

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą nam się z okresem letnim i wakacjami. Mają na celu chronić wzrok przed słońcem, aby nie trzeba było mrużyć oczu oraz aby nie były one podrażnione bezpośrednim oddziaływaniem światła słonecznego. Jednak wbrew pozorom okulary przeciwsłoneczne przydatne są nie tylko latem – warto je mieć pod ręką również zimą. Wówczas światło słoneczne może oślepiać równie mocno. Ze względu na to, że zimą często na drogach i poboczach znajduje się śnieg, to promienie słoneczne mogą się od niego odbijać i oślepiać kierowców.

okulary do samochodu zimą

Prowadząc samochód zimą, warto zaopatrzyć się w szkła ze specjalną powłoką antyrefleksyjną.

Prowadzenie auta zimą bez okularów przeciwsłonecznych może być niebezpieczne. Jednakże, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz o zdrowie oczu, należy wybierać wysokiej jakości produkty, wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które nie tylko przyciemnią światło słoneczne, ale będą także chronić wzrok przed promieniowaniem UV. Jest to bardzo ważne, ponieważ promieniowanie UV znacznie pogarsza jakość wzroku i sprawia, że oczy szybciej tracą zdolność akomodacji oraz ostrość widzenia, przez co niezbędne może być szybkie zainwestowanie w okulary lub soczewki korekcyjne. Okulary przeciwsłoneczne warto więc kupować u optyka, aby mieć pewność, że mają one odpowiednie powłoki ochronne. 

Jeśli nosisz okulary korekcyjne i często prowadzisz auto, koniecznie zakup model, który będzie miał szkła z powłoką antyrefleksyjną. Jest ona doskonałym rozwiązaniem zarówno latem, jak i zimą. Filtr ten rozprasza światło słoneczne, dzięki czemu nawet bez przyciemnianych szkieł w okularach nie musisz martwić się tym, że zostaniesz oślepiony przez słońce lub promienie odbite od śniegu leżącego na poboczu. Taki wybór zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Okulary korekcyjne powinny także posiadać filtry UV, aby chronić Twoje oczy przed negatywnym wpływem światła słonecznego. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię podczas zakupu okularów i w razie potrzeby zainwestować w specjalne powłoki szkieł korekcyjnych, aby odpowiednio zadbać o swój wzrok. 

Wybieraj tylko sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów

Okulary przeciwsłoneczne bez problemu można kupić w sklepach z ubraniami oraz w sklepach internetowych z dodatkami. Często jednak nie można znaleźć na ich temat żadnych konkretnych informacji. Nie mają one specjalnych filtrów UV, które chroniłyby oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, i wykonane są z materiałów niskiej jakości, co powoduje, że są one stosunkowo tanie. Niestety takie okulary w żaden sposób nie chronią wzroku. Przyciemniają one jedynie światło słoneczne, przez co nie razi ono bezpośrednio w oczy, jednak nie oznacza to, że wzrok jest chroniony przed promieniowaniem UV-A lub UV-B oraz że okulary odbijają lub rozpraszają światło słoneczne. 

Jeśli zależy Ci na tym, aby okulary nie tylko poprawiały Twój komfort i były modnym dodatkiem, ale zapewniły Ci także bezpieczeństwo, postaw na wysokiej jakości markowe okulary przeciwsłoneczne. Wybieraj szkła z odpowiednimi filtrami, na przykład polaryzacją lub specjalnymi filtrami UV, które będą skutecznie chronić Twój wzrok. Dzięki nim oczy nie będą narażone na szkodliwe działanie słońca o każdej porze roku oraz dodatkowo nie będziesz musiał obawiać się, że słońce oślepi Cię podczas jazdy samochodem czy spaceru. Dobrej jakości okulary to inwestycja na długie lata, która naprawdę się opłaca i gwarantuje zdrowszy wzrok.