Zmiana ścieżki kariery, od czego zacząć?

Praca zawodowa dla wielu z nas stanowi najważniejszy element codziennego życia. To nic dziwnego, w końcu to ona wyznacza nasz rytm aktywności i odpoczynku, gwarantuje nasze dochody a nawet wpływa na to, jak postrzegają nas inne osoby. Niejednokrotnie warunkuje również lokalizację, w której mieszkamy. 

Nie jest dobrze, gdy praca, od której zależy tak wiele, nudzi nas, męczy i nie daje żadnej satysfakcji. Osoby wykonujące zawód nastawiony na częstą i intensywną interakcję z innymi ludźmi mogą doświadczać także wypalenia zawodowego, czyli zespołu objawów związanych z fizycznym, emocjonalnym i duchowym wyczerpaniem pracą. W takich okolicznościach warto pomyśleć o zmianie ścieżki swojej kariery. Być może jednak zastanawiasz się, czy dla osób dorosłych nie jest aby za późno?

Kiedy warto pomyśleć o zmianie dotychczasowej pracy?

Po czym rozpoznać, że zmiana pracy miałaby korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie? Naglącym sygnałem będzie z pewnością fakt, że na dotychczasowym stanowisku nie potrafimy zdrowo zbalansować pracy i życia prywatnego. Gdy Twoja praca przyczynia się do powstawania konfliktów domowych i zdaje się dominować nad Twoją głową także w czasie wolnym, nie warto odpychać myśli o reorganizacji życia.

Zmiana może być konieczna także wtedy, gdy w obecnym środowisku pracy zmagamy się z toksyczną atmosferą. Zasługujesz na to, by pracować w miejscu, które zadba o Twoje poczucie bezpieczeństwa. Zasługujesz także na poczucie, że rozwijasz swoje umiejętności a wykonywana przez Ciebie praca autentycznie zmienia świat na lepsze. 

Czym jest doradztwo zawodowe dla dorosłych?

Doradztwo zawodowe stanowi doraźną pomoc psychologiczną mającą wyrwać osobę z impasu w jej życiu zawodowym. Większość z nas z pewnością doświadczyła go na wczesnych etapach edukacji, gdy wraz z pedagogiem ze Szkolnego Ośrodka Kariery rozwiązywała rozmaite testy osobowości.

Doradztwo zawodowe ma jednak znacznie więcej do zaoferowania dorosłym niż dzieciom. Oprócz refleksji nad predyspozycjami osoby, pomaga również w pogodzeniu konfliktujących życiowych ról. Ma to doniosłe znaczenie na przykład wtedy, gdy mama małego dziecka pragnie powrotu na rynek pracy. Do doradcy zawodowego warto udać się, kiedy stan zdrowia wymusza na nas zmianę trybu pracy lub kiedy właśnie wróciliśmy z długiego pobytu za granicą. Ekspert pomoże nam zauważyć swoje zasoby oraz ograniczenia i zdobyć kompetencje potrzebne do wejścia w nową branżę.

edukacja osób dorosłych

Oto, z jakimi dylematami dorośli najczęściej pukają do drzwi doradcy zawodowego:

  • Jakie błędy popełniam na rozmowie kwalifikacyjnej?
  • Jaką formą samorozwoju zająć się po godzinach?
  • Jak awansować w swojej pracy?
  • Jak zachęcić klientów do podejmowania ze mną współpracy?
  • Jakie problemy uniemożliwiają mi efektywna pracę w grupie?
  • Jak efektywnie organizować swój czas?
  • Jaki rodzaj pracy wybrać, by wreszcie poczuć zawodowe spełnienie? Co muszę zrobić, by zmiana kariery była realna?

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa zawodowego dla dorosłych?

Bardzo często zdarza się, że zabierając się po latach za szukanie nowej pracy, bazujemy na swoich starych przekonaniach, które nijak nie przystają do dynamicznie zmieniających się gałęzi gospodarki. Doradca zawodowy wytłumaczy nam, co tak naprawdę liczy się dla rekruterów, jakie cele są realne do osiągnięcia i jak utrzymać zdrowe pozytywne nastawienie.

Każdy z nas zna z pewnością powiedzenie “człowiek uczy się przez całe życie”. Skoro zdobywanie nowych umiejętności i tak jest konieczne, by przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie, dlaczego nie mielibyśmy przekuwać tej konieczności na szansę poprawienia swojego życia? Zmiana kariery i nauka nowego zawodu są możliwe w każdym wieku, choć niekiedy wymagające wiele wysiłku i zaangażowania. Doradca zawodowy towarzyszy nam, byśmy zdobyli się na odwagę i uwierzyli w siebie, ale też po to, by powstrzymać nas od nieracjonalnych działań i porwania się z motyką na słońce.

Zmiana ścieżki kariery – gdzie zgłosić się po pomoc?

Doradztwo zawodowe dla dorosłych jest oferowane przez wiele poradni psychologicznych oraz prywatnych coachów. Coraz częściej można skorzystać z niego także w formie online.