Ile kosztuje internet w Niemczech?

Wyjazd do Niemiec oprócz trudów związanych z rozłąką z krajem i rodziną wiąże się z szeregiem spraw do uregulowania. Już na samym początku następuje kulminacja problemów dotyczących kwestii urzędowo-bankowych, jak i założenia kablówki czy internetu.

Już sama ilość różnych ofert dostępu do internetu jest bardzo duża i skomplikowana do porównania,  nawet gdyby je wszystkie przetłumaczyć na język polski, więc tym bardziej ciężko się rozeznać, mając oferty w języku niemieckim. Wtedy najlepiej zacząć od zorientowania się, jakie są możliwości podłączenia internetu w Niemczech i w związku z tym jakie są początkowe wydatki związane z uzyskaniem do niego dostępu.

Posiadanie internetu w Niemczech za pomocą łączy stacjonarnych

Pomimo rozpowszechniania się połączeń mobilnych dalej nieporównywalnym zwycięzcą za naszą zachodnią granicą jest połączenie stacjonarne. Dzieje się tak nawet, gdy połączenie przez sieć komórkową daje lepsze szybkości i parametry niż stacjonarny internet.

Stałe łącze wykorzystuje sieć telefoniczną i głównie oferowane jest za pomocą DSL albo poprzez szybszy internet VDSL. Głównym operatorem sieci telefonicznej jest Deutsche Telekom, ale oferty można wybierać wśród pośredników – innych operatorów.

W pakiecie można skorzystać także z dostępu do telefonu stacjonarnego zwykle z nielimitowanymi rozmowami na inne telefony stacjonarne. W przypadku routera ma on wejście bezprzewodowe w postaci LAN, jak i sieć bezprzewodową WLAN.

Internet  za pomocą kablówki

Zwykle w mieście jest możliwość posiadania internetu za pomocą sieci kablowej. Ze względu na to, że operatorzy kablówek podpisują umowy ze spółdzielnią czy zarządcą mieszkania, to wybór usługi internetu jest zawężony. Oferowany jest wtedy podstawowy pakiet usług telewizyjnych, dodatkowo można dokupić możliwość posiadania internetu bądź usługę płatnej telewizji  Pay-TV.

Sieć internetowa w sieci komórkowej

W Niemczech jest możliwość posiadania modemu internetowego z kartą SIM, który służy jako łącze bezprzewodowe WLAN. Istnieje także opcja zakupu samej karty SIM i posiadania internetu za pomocą komórki, która spełnia funkcję routera. Jest to wygodne rozwiązanie pod względem jego mobilności, ponieważ wówczas internet można mieć wszędzie, także na wakacjach.

Jakie są koszty aktywacyjne internetu w Niemczech ?

W przypadku internetu stacjonarnego VDSL lub DSL firmy dają klientom darmowy modem, ale należy ponieść opłatę aktywacyjną w wysokości około 10 euro zawierającą koszty wysyłki.

W sytuacji nieposiadania w mieszkaniu sieci telefonicznej albo gdy nie jest ona aktywna, należy zapłacić koszty umożliwiające posiadanie aktywnej linii, które zwykle wynoszą 40-60 euro. Termin aktywacji to około 2-3 tygodnie. Jest możliwość przyspieszenia tego procesu, co wiąże się z zakupem internetu bezpośrednio od właściciela linii telefonicznej Deutsche Telekom, ale to może skutkować większymi opłatami.

dokumenty

Dla kablówki i sieci komórkowej opłaty początkowe mogą być podobne jak w przypadku podłączenia internetu do linii telefonicznej. W tych dwóch przypadkach koszty aktywacji mogą być mniejsze albo zwrócone w czasie promocji. Zależy, na jak długie umowy osoba zainteresowana się decyduje. Im dłuższe umowy, tym koszty aktywacyjne są mniejsze. Tak samo dzieje się w przypadku rezygnacji z jednego operatora i przejścia do drugiego, warto być beneficjentem.

W przypadku sieci komórkowej oferty są bardzo różne. Aktywacja jest tańsza i wynosi na przykład 10 euro, ale ofertę można porównać dopiero po sprawdzeniu tabeli opłat w czasie użytkowania.

Prędkość różnych opcji internetowych

Jeśli przez internet chcemy robić coś więcej niż wysyłać maile czy czytać wiadomości na stronach, to na koniec warto znać też możliwości i ograniczenia co do prędkości poszczególnych sieci.

Jak podłączyć internet w Niemczech? – Wszystko zależy od danego operatora oraz wyboru konkretnego pakietu. Dla sieci stacjonarnych prędkość łącza jest zależna od miejsca zamieszkania, bo w różnych zakątkach Niemiec prędkość przesyłu danych przez sieć internetową jest różna.

Próbując to usystematyzować, to dla sieci stacjonarnej DSL zwykle są możliwe prędkości 6 i 16 Mbit/s pobierania, 1 Mbit/s wysyłania.

Dla nowszego połączenia VDSL do 100 i 1000 Mbit/s pobierania i do 10 oraz 50 Mbit/s wysyłania. Sieci kablowe oferują zwykle  do 1000 Mbit/s pobierania  i do 10 Mbit/s wysyłania.

W przypadku sieci komórkowych prędkość ta to zwykle do 50 Mbit/s przy odbieraniu i do 25 Mbit/s przy wysyłaniu.