Jak wybrać kanapę do małego salonu?

Salon to miejsce odpoczynku, z tego powodu powinien być zaprojektowany tak, by przebywanie w nim było komfortowe zarówno dla domowników, jak i dla gości. W celu stworzenia idealnej przestrzeni wypoczynkowej konieczny jest właściwy dobór mebli, przede wszystkim kanap, które są zarówno estetyczne, jak i wygodne oraz funkcjonalne. 

Kanapa jako serce salonu

Elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek salon, jest kanapa. Poza tym, że powinna być ona wygodna, by siedzenie na niej sprawiało przyjemność i relaksowało po ciężkim dniu, mebel musi mieć odpowiednie wymiary dostosowane do wielkości pomieszczenia. Choć kanapa jest sercem salonu, nie jest wskazane, by w nim dominowała i zaburzała przestrzeń. Równocześnie musi być jednak wystarczająca do pomieszczenia wszystkich domowników. Wybór właściwej kanapy może stanowić wyzwanie, szczególnie w sytuacji, gdy urządzany salon nie należy do największych. Producenci mebli wypoczynkowych przewidzieli jednak taką sytuację i starają się wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów, projektując kanapy idealnie nadające się do małych salonów. 

Czym kierować się przy wyborze kanapy do małego salonu?

Przy wyborze kanapy do małego salonu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wymiary oraz to, jaką ilość miejsca do siedzenia rzeczywiście oferuje. Do małych pomieszczeń najlepiej nadają się meble wypoczynkowe o niewielkich oparciach i podłokietnikach, w których większość powierzchni jest przeznaczona na siedzisko. Po wstawieniu kanapy do małego salonu zawsze musi zostać miejsce na inne meble oraz przestrzeń do swobodnego przemieszczania się po pokoju. Nie bez znaczenia jest też waga mebla, gdyż może on wymagać częstego przesuwania w celu zapewnienia dodatkowego miejsca na szczególne okazje. Kanapa musi również pasować do wystroju wnętrza pod względem stylu i koloru. Należy jednak pamiętać, by zarówno fason mebla, jak i barwa jego tapicerki nie były zbyt przytłaczające w małym salonie.

kanapa narożna rozkładana 

Czy narożnik sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni?

Dobrym pomysłem dla małego salonu może okazać się kanapa narożna, zwana potocznie narożnikiem lub rogówką. Ten typ kanapy stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędzeniu przestrzeni i równoczesnym zadbaniu o to, by nie brakowało miejsc siedzących dla domowników i ich gości. Narożnik to pojemny mebel oferujący taką samą powierzchnię siedziska, co dwie kanapy klasyczne, lecz zajmujący od nich znacznie mniej miejsca. Rogówka jest bardzo ustawna i doskonale sprawdzi się w małym salonie. Co więcej, na rynku występuje wiele modeli dających możliwość wyboru i dopasowania mebla odpowiedniego do konkretnego wystroju wnętrza.  

Kanapy rozkładane z funkcją spania

Wśród kanap klasycznych i narożnych można znaleźć modele rozkładane stanowiące największą możliwą oszczędność miejsca w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni. Idealnie sprawdzą się one w sytuacji, w której salon pełni funkcję sypialni, w kawalerkach lub w domach często przyjmujących gości. Odpowiedni model rozkładanej kanapy z funkcją spania może zastąpić łóżko, gwarantując użytkownikowi najwyższy komfort w trakcie snu, stanowi ponadto wygodny mebel do odpoczynku w ciągu dnia. Szczególnie funkcjonalna jest rozkładana kanapa narożna, gdyż ich konstrukcja zapewnia odpowiednią powierzchnię materaca potrzebną do właściwego wypoczynku w czasie snu, nadal zajmując przy tym niewiele miejsca. 

Dzięki szerokiemu wyborowi stylowych kanap możliwe jest idealne dopasowanie mebli nawet do małego salonu, zapewniając sobie najwyższy komfort użytkowania z równoczesną oszczędnością przestrzeni.