Zbieractwo od 2013 roku jest oficjalnie uznane za chorobę psychiczną. Wbrew pozorom, przypadłość ta jest niebezpieczna nie tylko dla osoby chorej, ale również dla najbliższego otoczenia.
Podstawowym niepokojącym objawem ludzi dotkniętych zbieractwem, jest gromadzenie ogromnych ilości rzeczy niemalże każdej kategorii. Bardzo dużą część stanowią śmieci. W niektórych przypadkach, problem dotyczy zbierania zwierząt. Osoba chora przyprowadza do swojego domu/ mieszkania coraz większą ilość bezdomnych psów, kotów lub innych gatunków.
Kto może być dotknięty zbieractwem?
W znacznej większości, zbieractwo jest problemem ludzi starszych i samotnych. Z roku na rok, zaburzenie może przybierać na sile, co w konsekwencji staje się niebezpieczne nie tylko dla osoby chorej, ale i dla jej rodziny i sąsiadów. Z uwagi na to, że zbieractwo zostało wprowadzone do rejestru chorób stosunkowo niedawno, często pracownicy MOPSu i opieka społeczna mają ograniczone pole do działania. Jeśli gromadzone odpady i znalezione przedmioty znajdują się na posesji osoby chorej (w domu, mieszkaniu lub w ogrodzie), ciężkim zadaniem dla władz jest wyegzekwowanie/ wymuszenie dokładnego wysprzątania danego miejsca.
Zbieractwo u dzieci
Objawy patologicznego zbieractwa można zaobserwować u ludzi młodych, również u nastolatków i dzieci. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ choroba z roku na rok może postępować, a bez leczenia i kontrolowania zbieracza, zaburzenie może przybrać formę dramatyczną.
Przypadłość zbieractwa – znana również jako syllogomania – wynika z problemów natury psychicznej. Szacunkowe dane mówią, że patologicznym zbieractwem jest dotknięte 5% ludzkości.
Zagrożenia zbieractwa
Poza pogarszającym się stanem zdrowotnym i psychicznym osoby dotkniętej zbieractwem, choroba ta ma swoje przykre konsekwencje, których następstwem jest poniesienie ogromnych kosztów w celu wysprzątania i odkażenia pomieszczeń, w których zalegały śmieci. Niestety, doprowadzenie zagraconych pomieszczeń do należytego porządku to jedna z pierwszych czynności całego procesu sprzątania po zbieraczu. Samo pozbycie się śmieci i nadmiaru zgromadzonych przedmiotów nie wystarczy.
Syllogomania mająca postać patologiczną wymaga zaangażowania specjalistów. Zbieractwo śmieci, przedmiotów jak i zwierząt to proces, który w bardzo wielu przypadkach trwa latami. Trzeba pamiętać, że osoba chora gromadzi śmieci obsesyjnie, nawet codziennie. Zarówno w przypadku śmieci, jak i sprowadzania bezdomnych zwierząt, w pomieszczeniach czy w ogrodzie powstaje okropny bałagan, panuje bardzo mocny, przykry zapach, a z miesiąca na miesiąc rzeczy/ zwierząt jest coraz więcej.
Brudne, zagracone i nie sprzątane od lat pomieszczenia tworzą warunki idealne dla wszelkiej maści robactwa, larw czy nawet małych gryzoni. To z kolei powoduje choroby, osoba dotknięta zbieractwem jest pogryziona przez robactwo. W pewnym momencie problem narasta do tego stopnia, że śmieci jest za dużo, przez co zbieracze gromadzą je na klatkach schodowych, lub nawet zajmują komórki piwniczne w budynku. Robactwo, gryzonie, okropny, męczący zapach i brud przenoszą się do sąsiadów, co zagraża ich bezpieczeństwu i zdrowiu.
W przypadku sprowadzania bezpańskich zwierząt na posesję czy do mieszkania, problem brudu, robactwa i chorób zalicza się do jednej kategorii. Drugą jest cierpienie zwierząt, które często chodzą głodne, brudne, chore i zarobaczone. Duża ilość zwierząt często trzymana jest w zamkniętym pomieszczeniu, co hamuje ich rozwój i może być przyczyną agresji. W takich warunkach zwierzęta podatne są na choroby również przez gromadzące się w domu/ mieszkaniu odchody.
Proces sprzątania zagraconych pomieszczeń
Rozwiązaniem problemu, oprócz opieki i terapii dla zbieracza, jest kontakt ze specjalistami. Obecnie, przy coraz lepszej technologii, możliwe jest doprowadzenie zagraconych i brudnych pomieszczeń do należytego porządku. Istnieją firmy, które zajmują się sprzątaniem trudnych miejsc, takich jak cele więzienne, pomieszczenie w którym dokonano zabójstwa czy dom zbieracza.
Oprócz segregowania i wyniesienia wszystkich zalegających śmieci, sprzątanie po zbieraczach obejmuje także ozonowanie, odkażanie i dezynfekcję pomieszczenia. Wszelkie pozostałości po śmieciach, wyciekające ciecze i rozmnażające się robactwo to problemy, których trzeba się pozbyć od razu, by zapewnić mieszkańcom i sąsiadom bezpieczeństwo.
Często, nieczystości i rozwój robactwa i bakterii, pleśni są tak zaawansowane, że konieczne jest zrywanie podłóg lub tapet. Sprzątając po zbieraczu, częstą czynnością jest również wyrzucanie mebli. Problem zbieractwa może urosnąć do ogromnych rozmiarów zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z osobą samotną oraz przez luki prawne, które ograniczają straż miejską i pracowników ośrodków pomocy społecznej.