Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania?

Zamgławianie to jedna ze sprawdzonych metod dezynsekcji wykonywanej w mieszkaniach w ramach walki z robactwem i szkodnikami. Dzięki użyciu odpowiedniej proporcji mieszanki wody i preparatu biobójczego, zamgławianie pozwala dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni i rozpylić szkodliwy dla robaków i szkodników preparat po całym mieszkaniu, ciasnych szparach i nieszczelnościach instalacji czy kanałach wentylacyjnych. Metoda jest skuteczna, ale warto wcześniej dobrze się do niej przygotować. Jak zadbać o mieszkanie i mieszkańców przed zamgławianiem lokalu?

Kiedy stosuje się zamgławianie?

Zamgławianie ULV stosowane jest przede wszystkim jako metoda dezynsekcji. Opiera się na wytworzeniu aktywnej cieczy roboczej w postaci mgły, która dzięki zawartości odpowiedniego stężenia koncentratu biobójczego i wody jest w stanie dotrzeć w każdy kąt mieszkania. Kropelki mgły są tak niewielkie, że dla osoby postronnej mgła może wydawać się lekkim gazem. Wypuszczana pod ciśnieniem z maszyny jest w stanie dotrzeć w każde miejsce, osiadając na powierzchniach i oddziałując na owady ukryte w nawet najtrudniej dostępnych i niewidocznych szczelinach.

Zaletą stosowania metody zamgławiania jest szybkie odparowywanie wody, co powoduje że mieszkanie po zamgławianiu nie pozostaje mokre czy lepiące się. Na powierzchniach pozostaje jedynie substancja biobójcza trująca dla owadów, które po trafieniu na nią nie tylko zginą, ale też z dużym prawdopodobieństwem przeniosą truciznę na inne owady w swojej okolicy, wytruwając w ten sposób ich całą kolonię.

Zamgławianie ULV stosuje się przede wszystkim podczas zwalczania szkodników, takich jak prusaki, karaluchy, pluskwy czy mrówki. Metoda ta jest wyjątkowo popularna ze względu na swoje bezpieczeństwo – z reguły nie wymaga większych przygotowań, może być przeprowadzona szybko, nie powoduje moczenia różnych powierzchni domowych, nie zużywa znacznych ilości wody i jest wyjątkowo efektywna z uwagi na drobne kropelki mgły zdolne dotrzeć do każdej powierzchni niezależnie od precyzji działania osoby wykonującej dezynsekcję.

Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania?

Choć wykorzystanie metody zamgławiania ULV w trakcie dezynsekcji eliminuje długi proces przygotowań, który w przypadku innych metod może wymagać wynoszenia mebli czy zrywania paneli, aby zadbać o pełną skuteczność dezynsekcji oraz bezpieczeństwo mieszkańców, lokal powinien być do takiego zabiegu odpowiednio przygotowany. Należy pamiętać, że środek biobójczy stosowany podczas zamgławiania nie jest obojętny dla zdrowia ludzi oraz zwierząt domowych.

Przed wykonaniem zamgławiania ULV należy zadbać o to, by:

  • Wszystkie produkty spożywcze zostały zabezpieczone przed działaniem mgły. Pamiętając, że ta dociera w każdą szczelinę, nie wystarczy schowanie żywności do szafek czy lodówki. Wszystko powinno zostać zabezpieczone w szczelnych słoikach lub folii, a optymalnie wyniesione dla całkowitej minimalizacji ryzyka skażenia produktów.
  • Zabezpieczyć przedmioty codziennego użytku, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Mowa tu nie tylko o sztućcach, kubkach i talerzach, ale też szczoteczkach do zębów i włosów, golarkach, ręcznikach czy odzieży. Należy zrobić wszystko, by uniknąć ryzyka późniejszego kontaktu z rozpyloną w mieszkaniu trucizną. Podobnie postępujemy w przypadku rzeczy używanych przez zwierzęta domowe – przed zamgławianiem należy zabezpieczyć legowiska, kuwety, miski, klatki dla zwierząt. W przypadku posiadania akwarium z rybkami, na czas zamgławiania konieczne będzie zabezpieczenie całego akwarium oraz wyłączenie filtrów.
  • Zamgławianie może być niebezpieczne także dla sprzętów AGD i RTV. Mgła wypuszczana przez generator ULV jest drobna, ale w dalszym ciągu bazuje na wodzie, w związku z czym przed dezynsekcją poprzez zamgławianie warto zapobiec kontaktowi wrażliwych, elektronicznych sprzętów z wodą. Warto pomyśleć także o odsunięciu sprzętów i mebli od ściany by ułatwić dotarcie mgły do trudno dostępnych miejsc – wiele robaków właśnie za meblami tworzy swoje gniazda, unikając w ten sposób kontaktu z człowiekiem.

Na czas dezynsekcji przez zamgławianie mieszkanie powinno być opuszczone – z mieszkania wychodzą wszyscy, łącznie ze zwierzętami domowymi. Warto zadbać, by mieszkanie pozostało puste przynajmniej przez 2-3 godziny, a po powrocie otworzyć okna na kolejną godzinę w celu wywietrzenia resztek mgły. Zakończeniem zamgławiania powinno być przetarcie łagodnym detergentem wszystkich powierzchni, z którymi będziemy mieć bezpośredni kontakt lub z którymi zetknie się żywność, a więc np. blatów w kuchni czy umywalek, tapicerki na kanapie, brodzika, wanny czy podłóg, jeśli poruszamy się po domu na boso.

Dezynsekcja ŁódźPotrzebujesz firmy, która zajmie się likwidacją pluskiew? W Łodzi działa firma Vector, wykorzystująca podczas dezynfekcji mieszkań m.in. zmgławianie.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź (realizujemy działania również na terenie całej Polski)