Czy warto budować dom na trudnym terenie?

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające podjęcia naprawdę wielu decyzji. Do każdej z nich warto odpowiednio się przyłożyć, aby mieć pewność, że wybrana zostanie najlepsza z możliwych opcji. Jedną z pierwszych decyzji jest wybór miejsca na budowę domu. Co zrobić, jeśli działka budowlana położona jest na trudnym gruncie? Jak sprawdzić, czy nadaje się on jako teren pod budowę domu i jak zapobiec problemom ze stabilnością konstrukcji w przyszłości? Dowiedz się wszystkiego na temat budowy domu na trudnym terenie i zadbaj o to, aby Twój dom był naprawdę solidny i dobrze wykonany od podstaw. 

Jakie badania terenu należy koniecznie wykonać przed budową domu?

Przed rozpoczęciem budowy domu warto sprawdzić, jaki grunt znajduje się na wybranej działce budowlanej. Jest to ważna czynność, której nie należy pomijać. Znajomość terenu budowlanego pozwoli na dopasowanie projektu do konkretnych wymagań i potrzeb. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów w trakcie budowy i sprawić, że cała konstrukcja będzie bardzo solidna i dobrze zakorzeniona w ziemi.

Ponadto, jeśli zapoznasz się wcześniej z gruntem pod swoim domem, to prace budowlane będą mogły iść płynnie i sprawnie, bez opóźnień spowodowanych utrudnieniami ze względu na specyfikację terenu. Badania gruntu przed budową domu warto zlecić specjalistom z doświadczeniem w tym zakresie, którzy dobrze zapoznają się ze składem gleby oraz sprawdzą, czy dany teren nie jest zbyt niebezpieczny, aby postawić na nim dom.

Rodzaj gruntu a specyfika budowy domu

Budowa domu zalecana jest na gruntach spoistych, takich jak piasek, glina czy iły, ale muszą być one twardoplastyczne. Jest to ważne, ponieważ grunty twardoplastyczne są bardzo łatwe do zagęszczenia. Postawiony na takim terenie dom będzie bardzo solidny i naprawdę trwały. Lepiej unikać budowy domów na terenie podmokłym. Jednak obecnie, dzięki nowoczesnym metodom budowlanym taka opcja nie jest niemożliwa do zrealizowania. Konieczna jest wtedy odpowiednia izolacja.

Aby upewnić się, że grunt pod budowę domu nie ma odpowiednią gęstość i nie będzie sypki lub zbyt wilgotny, to konieczne jest przeprowadzenie badania geotechnicznego gruntu. Polega ono na wykonaniu kilku nawiertów na działce o odpowiedniej głębokości i pobraniu próbek ziemi do badań. Na ich podstawie wykonuje się profesjonalną mapkę geologiczną terenu, która umożliwia dopasowanie projektu do wymogów podłoża oraz zawiera informacje o wszystkich warstwach gruntu.

widok z góry na budowe domu

Płyty fundamentowe – rozwiązanie problemów z budową na trudnym terenie

Decydując się na budowę domu na trudnym terenie, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań budowlanych, takich jak na przykład płyty fundamentowe. Są one idealnym rozwiązaniem w przypadku wyboru działki o trudnej nawierzchni lub w przypadku budowy domu na terenach podmokłych. Płyty fundamentowe umożliwiają stabilne osadzenie konstrukcji nawet na bardzo trudnym gruncie i odpowiednie odizolowanie całego domu od nadmiernej wilgoci i innych czynników zewnętrznych, wynikających ze specyfiki danej gleby. To nowoczesne rozwiązanie jest bardzo wygodne, szybkie w wykonaniu oraz przede wszystkim bardzo solidne i sprawia, że dom na trudnym terenie będzie stabilny przez długie lata i posłuży wielu pokoleniom.

Budowa domu to zadanie wymagające, nawet jeśli nie ma dodatkowych utrudnień w postaci trudnej gleby na działce. Dlatego też, w przypadku, gdy wybierzecie budowę domu na trudnym terenie, koniecznie postawmy na usługi prawdziwych specjalistów z doświadczeniem w wykonywaniu tego typu prac oraz dokładnie zapoznajmy się ze specyfikacją gleby. Jest to niezwykle istotne i pozwoli na uniknięcie wielu problemów.