Wprowadź makaron chiński do Twojego jadłospisu

Makaron chiński to produkt tradycyjnej kuchni chińskiej. Spożywa się go w Chinach już od 4 tysięcy lat.. Stanowi bazę dań w kuchni chińskiej i wietnamskiej. Uważany jest przez Azjatów za symbol długiego i szczęśliwego życia, dlatego nie wolno go łamać ani przegryzać, bo to przynosi nieszczęście. Zyskuje on coraz większą popularność wśród Polaków. Jego delikatny, neutralny smak pozwala go łączyć z różnymi dodatkami, takimi jak: mięso, warzywa, ryby. Przygotowuje się go na patelni wok- szerokiej i głębokiej o zaokrąglonych brzegach i dnie.

Z czego jest robiony makaron chiński?

Makaron chiński to produkt wytwarzany z mąki ryżowej i wody. W sklepach możemy go kupić w postaci cienkich nitek używanych raczej do zup oraz nieco grubszych wstążek, świderków i muszelek. Na rynku pojawia się makaron ryżowy z tapioką, który jest produktem bezglutenowym, robionym z mąki ryżowej i skrobi z tapioki oraz makaron z brązowego ryżu, produkowany z mąki ryżowej mielonej z częściowo oczyszczonych ziaren ryżu, dlatego zachowuje on wiele składników odżywczych. Może być składnikiem sałatek, farszu do sajgonek, jak również dodatkiem do dań mięsnych, czy zup. Kojarzy się nam przede wszystkim z różnego kształtu półprzezroczystym makaronem, ale produkuje się go także w wersji kolorowej.

Zalety i właściwości makaronu chińskiego

Makaron chiński jest produktem idealnym dla osób z nietolerancją glutenu i z celiakią. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego jest bezpieczny dla diabetyków. Zawiera duże ilości witaminy z grupy B i E, selenu, manganu i białka, minerałów: magnezu, potasu, żelaza i aminokwasów oraz soli mineralnych. Powoduje na długo uczucie sytości dzięki dużej zawartości węglowodanów złożonych, które są wolniej trawione przez organizm. Dzięki temu, że nie zawiera jajek, może być spożywany przez osoby uczulone na kurze białko oraz wegan. Makaron ryżowy nie zawiera sztucznych barwników i tłuszczu, więc nie musimy obawiać się cholesterolu.

makaron chiński

Potrawy z makaronu chińskiego

Przygotowanie makaronu chińskiego jest niezwykle proste, wystarczy zalać go wrzątkiem i odczekać kilka minut. Należy pamiętać o tym, by wody nie było zbyt dużo, tylko tyle, aby przykryła makaron. Dla uzyskania wersji chrupkiej smażymy go w głębokim oleju, wtedy powiększa swoją objętość. Jeśli zapragniemy skomponować potrawę orientalną z makaronem chińskim, to najlepiej użyć wtedy przypraw i dodatków typowych dla takiej kuchni. Mogą to być grzyby mun lub shitake, bambus, serek z soi- tofu, owoce morza. Europejczycy łączą go często z warzywami, na przykład groszkiem, bądź kukurydzą, marchewką, brokułami, kalafiorem, pieczarkami, a do tego smażona pierś kurczaka i zdrowe danie jest gotowe. Ze względu na jego neutralny smak można go łączyć z wieloma dodatkami, na przykład w wersji na słodko z różnymi dżemami i z dodatkiem bakalii.

Dostępność na rynku makaronu chińskiego

W Polsce makaron chiński staje się coraz bardziej popularny. Można się w niego zaopatrzyć w sklepach internetowych z orientalnymi produktami. Pojawia się on tam jako makaron błyskawiczny, którego nie musimy gotować, wystarczy zalać wrzątkiem i pozostawić do napęcznienia na kilka minut oraz makaron jajeczny, makaron ryżowy do zup i sosów oraz sojowy. Nadaje się on wyśmienicie do sałatek, miedzy innymi z szynką, pieczarkami, tuńczykiem, krabami. Składniki można połączyć majonezem, albo w wersji zdrowszej z jogurtem oraz sosem sojowym. Makaron chiński jest produktem uniwersalnym i zdrowym do wykorzystania w wielu potrawach.