Kudowa-Zdrój to jedno z najbardziej rozpoznawalnych uzdrowisk na dolnym śląsku i jedno z tych miejsc, o których wiedzą wszyscy regularni goście polskich sanatoriów. Ze względu na obecność rozpoznawalnych w całej Europie wód leczniczych i promocję regionu pod kątem atmosfery relaksu i wypoczynku, Kudowa-Zdrój to zdecydowanie jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto choć raz w życiu odwiedzić. Czego można tu oczekiwać i dlaczego warto zadbać o swoje zdrowie właśnie w Kudowie?
Kudowa-Zdrój – największe uzdrowisko na dolnym śląsku
Uzbrojona w wyjątkowy klimat przedgórza, naturalne wody lecznicze i mnóstwo terenów leśnych idealnych do spokojnych, zdrowotnych spacerów, Kudowa-Zdrój to jedno z największych leczniczych centrów na terenie Dolnego Śląska. Pierwsze informacje o Kudowie jako uzdrowisku pojawiają się w historii już w 1580 roku, kiedy to działanie lokalnych wód leczniczych zostało zauważone po raz pierwszy. Już w XVII wieku wody kudowskie znane był w całej Europie i pod wpływem popularności, w 1964 roku ostatecznie sprawdzono ich właściwości i uznano ich działanie lecznicze. To wtedy właśnie Kudowa zaczęła intensywny rozwój już w formie uzdrowiska.
Kudowa-Zdrój to miejsce sprzyjające leczeniu i zdrowotnemu wypoczynkowi nie tylko ze względu na wody. Umiarkowany klimat chroniony od wiatru przez wschodnie i północne pasma górskie pozwala na zachowanie dobrych warunków spacerowych przez cały rok. Lokalne lasy obfitują też w borowinę, którą na co dzień wykorzystuje się tu do leczenia podobnie jak wody mineralne.
Najciekawsze miejsca w Kudowie-Zdrój, które warto odwiedzić
Główną atrakcją i centrum zainteresowania odwiedzających Kudowę-Zdrój są bez wątpienia obecne tu wody lecznicze. W lokalnej pijalni kuracjusze mają dostęp do wód szczawianowych, żelazistych oraz borowych, które w sanatoriach oraz pensjonatach regeneracyjnych wykorzystywane są także do kąpieli mineralnych oraz suchych kąpieli. Przybywając do Kudowy warto odwiedzić więc w pierwszej kolejności zlokalizowaną w centrum Pijalnię Wód, choć podczas pobytów regeneracyjnych będzie ku temu wiele okazji.
Kolejną z wielkich i budzących zainteresowanie atrakcji wśród kuracjuszy jest Park Zdrojowy, stanowiący swoiste centrum miasta. To właśnie na jego terenie znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, choć nie tylko ją warto tu odwiedzić. W Parku Zdrojowym możesz liczyć na liczne alejki w hali spacerowej, salę koncertową, Teatr Zdrojowy, a także mnóstwo zieleni, kwiatów i naturalnych dekoracji sprzyjających spacerom w otoczeniu drzew.
Podczas pobytów regeneracyjnych w Kudowie Zdrój warto docenić nie tylko samą Kudowę, ale i jej bogate okolice. Dobrym miejscem na wizytę jest choćby punkt widokowy Altana Miłości znajdujący się na Górze Parkowej – najwyższym wzniesieniu Kudowy-Zdrój. Widać z niego całą okolicę, a sam spacer na górę można potraktować jako lekki trening wytrzymałości i kondycji. Okolica zachęca też do spacerów po Górach Stołowych słynnych z ciekawych, malowniczych szlaków turystycznych.
Uzdrowiska w Kudowie-Zdrój – nie tylko sanatoria!
Rozmawiając o atrakcjach przyciągających turystów do Kudowy-Zdrój trudno nie wspomnieć o licznych sanatoriach należących do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich S.A., takich jak sanatorium: „Polonia”, „Zameczek”, „Zacisze”, „Koga” oraz Ośrodek Leczenia Otyłości Dzieci „Jagusia”. To w nich większość kuracjuszy upatruje swojej szansy na relaks i odbudowanie zdrowia z wykorzystaniem dobrodziejstw lokalnej natury.
Wybierając Kudowę warto skorzystać z oferty nie tylko samych sanatoriów, ale też pensjonatów, które w swojej ofercie posiadają pobyty regeneracyjne i są przygotowane do zapewnienia najlepszych warunków relaksu. W miejscach takich jak Kurort Agnes możesz poczuć się mniej szpitalnie i oficjalnie, wczuwając się w atmosferę SPA i poddając się zupełnie relaksującej atmosferze całej Kudowy-Zdrój.
Uzdrowisko Kudowa-Zdrój oferuje wiele zabiegów leczniczych, takich jak okłady borowinowe, kąpiele mineralne i solankowe, zabiegi odchudzające czy wiele masaży. Lokalne sanatoria skupiają się na leczeniu chorób przewodu pokarmowego, a także ortopedii, endokrynologii, leczeniu chorób układu krążenia i reumatologii. Oferta pensjonatów wykorzystujących pobyty relaksacyjne i przyrodolecznictwo jest tu jednak równie bogata i nawet ci, którzy nie korzystają z usług sanatoriów mają tu szansę porządnie wypocząć i w spokoju wrócić do najlepszego zdrowia.