5 sposobów na efektowny sufit podwieszany

Sufity podwieszane to wyjątkowo ciekawe i stosunkowo proste rozwiązanie architektoniczne, dzięki któremu nie tylko wygłuszysz pomieszczenie i poprawisz akustykę dużego salonu, kuchni czy całego mieszkania, ale też zbudujesz ciekawą aranżację pomieszczenia doskonale przełamującą monotonię prostych wnętrz. Podwieszane sufity wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych, najlepiej przez profesjonalną i doświadczoną w takich projektach firmę mogą tworzyć efektowne wycięcia i otwory, które w połączeniu ze światłem wyglądają niesamowicie i są nietypowym, choć coraz popularniejszym sposobem na wykończenie dużych, otwartych przestrzeni? Co można wykonać w podwieszanym suficie? Oto 5 pomysłów, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Sprytne wykorzystanie światła i przestrzeni

Dzięki zastosowaniu sufitów podwieszanych i odpowiedniej kombinacji punktowych świateł, każdy pokój może zamienić się z dużej, otwartej przestrzeni w zbiór połączonych ze sobą i idealnie współgrających mniejszych pomieszczeń. Nie trzeba tu wcale podziału ściankami, by oddzielić biuro od przestrzeni wypoczynkowej czy kącika zabaw – wystarczą dobrze rozstawione światła, które zapalane oddzielnie bądź razem stworzą odpowiedni klimat i nadadzą wnętrzu charakteru.

Prosty sufit podwieszany może być stworzony na kilku różnych poziomach, co doda ciekawą cechę architektoniczną, jednocześnie utrzymując pomieszczenia w bardzo minimalistycznym stylu. Dodatek w postaci kilku mniejszych lampek halogenowych i kilku większych lamp sufitowych doskonale podkreśli nastrój i wpisze się we wspomniany nurt minimalistyczny.

sufit

Podświetlenia LED

Kolorowe oświetlenie LED jest coraz częściej wykorzystywane jako nietypowy element architektury nowych wnętrz. Wykorzystanie kolorów, zamiast standardowych, jasnych świateł halogenowych pozwala zmieniać klimat wnętrza zależnie od nastroju, ale też podkreśla ciekawe zabiegi wykonane z pomocą różnych poziomów sufitu podwieszanego. Wystarczy, że ten zostanie podzielony na 2-3 części, dzięki lekkiej zmianie poziomów, a podkreślone LED-ami wnęki pomiędzy kolejnymi częściami sufitu skutecznie zmienią wygląd i wydźwięk całego salonu.

Kasetony w suficie podwieszanym

Standardowe sufity podwieszane wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych, które przycięte do odpowiedniego rozmiaru i wykończone zgodnie ze stylem wnętrza mogą całkowicie odmienić sposób, w jaki myśli się współcześnie o suficie w domu. Ten zwykle nie jest zbyt interesujący, ale dodanie kilku ciekawych szczegółów może zwrócić na niego dużo uwagi. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie kasetonów, które zależnie od kształtu czy materiału mogą zbudować poczucie symetrii wnętrza, podkreślić różne partie domu czy współgrać z innymi elementami wystroju pomieszczenia dla jeszcze bardziej interesującego efektu całości.

Wyjątkowym pomysłem będą choćby kasetony drewniane, które we wnętrzach hotelowych lub biurowych nadają całości wrażenia elegancji, ale jednocześnie dobrze współgrają z wystrojem skandynawskim, nowoczesnym bądź próbą budowania przytulnego, ciepłego wnętrza.

Sufit podwieszany nie tylko w salonie

Powracając częściowo do wspomnianego wcześniej podziału dużej, otwartej przestrzeni, z pomocą oświetlenia i sufitów podwieszanych, warto zaznaczyć, że obniżenie lub podniesienie sufitu sprawdza się nie tylko w salonie i pokoju dziennym. Rozwiązania tego typu doskonale sprawdzają się w kuchniach, łazienkach czy sypialniach, w których zamontowane na krawędziach sufitu halogeny pozwolą zarysować na suficie kształt ustawienia mebli kuchennych, wanny czy brodzika i tym samym podkreślą zabiegi aranżacyjne, jakie zostały w pomieszczeniu wykonane. Sufit podwieszany może być w takim wydaniu dobrym dodatkiem do sypialni, gdzie obniżenie zostanie ustawione centralnie ponad łóżkiem i stworzy, dzięki subtelnej grze świateł, pewnego rodzaju baldachim, a nawet będzie mogło posłużyć za miejsce do zaczepienia karniszy na lekkie zasłony.

sufit w kuchni

Kolorowe, wzorzyste sufity podwieszane

Ostatnim, a zarazem najbardziej odważnym pomysłem na wykorzystanie sufitów podwieszanych jest traktowanie ich jako dodatkowej powierzchni dekoracyjnej pomieszczenia. Dzisiaj już nie tylko obrazy czy elementy wieszane na ścianach traktowane są jako dekoracja – ozdobą mogą być same ściany czy sufity w kontrastowych kolorach z ciekawymi wzorami wyciętymi w powierzchni płyty gipsowo-kartonowej.  To dobry pomysł na przedpokój, do garderoby, a także w pomieszczeniach które są za wysokie i potrzebują optycznej pomocy, by lepiej współgrały z innymi częściami domu.