Na co zwracać uwagę projektując zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Pożary w dzisiejszych czasach zdarzają się o wiele rzadziej niż dawniej oraz przynoszą znacznie mniejsze straty finansowe, jak i w terenach głównie dlatego, że rozwinęła się dziedzina ochrony przeciwpożarowej oraz wprowadza się coraz to nowsze systemy wykrywania i zawiadamiania w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarem w budynkach bądź na terenach otwartych. Co warto więc wiedzieć na temat zabezpieczeń przeciwpożarowych?

Zabezpieczenie przeciwpożarowe – jak to działa?

Do zabezpieczeń pożarowych zalicza się wszelkiego rodzaju systemy zawiadamiania oraz wykrywania zagrożeń związanych z pożarem i niebezpiecznymi substancjami, które może wdychać człowiek. Obecnie zabezpieczenia ognioochronne są niezbędne niemalże w każdym budynku użytkowym, począwszy od biur, a kończąc na domach jednorodzinnych. Ma to na celu zabezpieczenie przede wszystkim osób przebywających wewnątrz oraz umożliwienie im szybkiej ewakuacji.

Dodatkowo dzięki szybkim systemom wykrywania i powiadamiania o pożarze, pojawia się możliwość zminimalizowania strat w wyniku pożaru. Systemy ochronne mają też na celu ochronę mienia i otoczenia wokół terenu, w którym doszło do zagrożenia pożarowego. Jeśli chodzi o zabezpieczenia ognioochronne są one bierne w stosunku do wystąpienia pożaru. Niestety nie są w stanie go powstrzymać natomiast mogą nieco spowolnić jego rozwój oraz szybko powiadomić odpowiednie służby o możliwości wystąpienia zagrożenia.

Warto wiedzieć, że wiele przypadków pożarów zostało opanowane tylko i wyłącznie dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów przeciwpożarowych, a także zminimalizowały zniszczenia i straty do minimum. Istotą są jednak zabezpieczenia aktywne, które nie tylko ostrzegają o zagrożeniach pożarowych, ale też neutralizują źródło pożaru. Istotną rolę odgrywają systemy profesjonalnego oddymiania oraz wentylacji, dzięki którym można łatwo wydostać się z zadymionego budynku czy pomieszczenia.

Najważniejsze jednak są zabezpieczenia ognioochronne, które wykrywają zagrożenie i samoistnie rozpoczynają procedurę gaszenia pożaru. Do tego typu działań ochronnych, które uaktywniają się samoczynnie są spryskiwacze sufitowe przeciwpożarowe, stacje gaszenia czy nawet drzwi przeciwpożarowe, które podczas wykrycia zagrożenia blokują się przez co uniemożliwiają rozprzestrzenianie się pożaru.

Jak minimalizować ryzyko pożaru?

Z pewnością warto skorzystać z usług specjalisty, który posiada nie tylko niezbędną wiedzę na temat rozprzestrzeniania się pożarów, ale także odnośnie montażu odpowiednich systemów oraz podzespołów ułatwiających oddymianie pomieszczeń. Warto zasięgać opinii profesjonalistów w swojej dziedzinie, ponieważ tylko dzięki odpowiednio zaprojektowanym i dobranym systemom ochrony przeciwpożarowej można zapewnić bezpieczeństwo w budynku w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego.

wóz strażacki

Ochrona przeciwpożarowe – skuteczność

Odnosząc się do skuteczności ochrony przeciwpożarowej warto zaznaczyć, że jest ona na bardzo wysokim poziomie, jeśli jest dobrze wykonana, warto więc zasięgnąć rady wspomnianego wyżej specjalisty do nadzory ppoż. Systemy tego typu umożliwiają nie tylko bezpieczną ewakuację, ale też przyśpieszenie procesu wygaszania pożaru. Dodatkowo pojawia się możliwość zdalnego powiadomienia odpowiednich osób i służb w przypadku wykrycia przez czujniki danego rodzaju zagrożenia i odchyleń od normy – np. czujniki emisji spalin czy czujniki czadu.

Jak zachowywać się podczas wykrycia zagrożenia?

Przede wszystkim podczas wykrycia zagrożenia pożarowego należy dokładnie stosować się do odgórnych zaleceń ewakuacyjnych budynku. Należy też nie ignorować sygnałów ostrzegawczych, ponieważ to właśnie dzięki tego typu systemom pojawia się możliwość szybszego reagowania oraz zabezpieczenia życia ludzkiego w przypadku wystąpienia tak sporego zagrożenia jakim jest pożar. Należy również pamiętać, że zagrożenia związane z ogniem są jednymi z najniebezpieczniejszych jakie mogą występować w niemalże każdej sytuacji. Do pożaru mogą doprowadzić nawet najmniejsze spięcia w instalacjach elektrycznych czy nawet zajęcie się ognia w przypadku wyrzuconego niedopałka papierosa. Warto więc pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach przeciwpożarowych.