Jaki rodzaj bramy garażowej wybrać

Dobra brama garażowa to nie tylko element, który zapewni bezpieczeństwo rzeczy przechowywanych w garażu i odpowiednią izolację termiczną pomieszczenia, ale też element który będzie w pełni funkcjonalny i dostosowany do sposobu, w jaki z garażu korzystamy.

Producenci proponują współcześnie kilka podstawowych wariantów bram garażowych, różnych od siebie pod względem sposobu otwierania oraz budowy. Jaki model warto wybrać i kiedy poszczególne rodzaje bram garażowych sprawdzą się najlepiej? 

Uchylna brama garażowa

Zdecydowanie najpopularniejszy, ale też jeden z bardziej wymagających pod względem dostępnej przestrzeni rodzajów bram garażowych, jakie są dostępne obecnie na rynku. Bramy uchylne (płytowe) są stosunkowo tanie w wykonaniu w porównaniu do innych bram garażowych i zapewniają dość dobrą izolację termiczną całego wnętrza, ale ich otworzenie i zamykanie wymaga wolnej przestrzeni przed garażem. Gdy brama jest otwierana, jej dolna część bramy wysuwa się przed garaż, co przy krótkich podjazdach lub małej powierzchni własnej garażu może okazać się niepraktyczne. 

Wygodne rozwiązanie do małego garażu – bramy segmentowe i rolowane

Drugą pod względem popularności kategorią bram garażowych są bramy segmentowe oraz rolowane, których wymagania przestrzenne są nieporównywalnie niższe do tych znanych z przykładu bram uchylnych. Bramy segmentowe mogą otwierać się do boku lub do góry i wymagają odrobiny miejsca wewnątrz (na ścianie lub wzdłuż sufitu), ale nie wymagają przestrzeni przed garażem co sprawia, że mogą być montowane nawet w garażach wychodzących na ulicę czy z krótkim podjazdem. 

Podobnie prezentuje się sprawa bram rolowanych, które swoją budową przypominają klasyczne rolety okienne. W zestawieniu wszystkich dostępnych na rynku wariantów bram zajmują najmniej miejsca, bo po złożeniu zwijają się w rolkę przy suficie. Są bardzo wygodne, najczęściej występują z napędem elektrycznym i ich obsługa jest wyjątkowo prosta, niezależnie od wielkości i lokalizacji garażu. Zarówno bramy segmentowe, jak i rolowane oferują stosunkowo dobry poziom izolacji termicznej (bramy segmentowe są znacznie skuteczniejsze niż bramy uchylne) przez co wiele osób decyduje się na inwestycję w bramę segmentową od samego początku, szczególnie w garażach ogrzewanych. 

brama garażowa

Czy bramy skrzydłowe do garażu mają jeszcze sens?

Najstarszym i zdecydowanie najrzadziej już spotykanym wariantem bram garażowych są bramy skrzydłowe, rozwieralne, przypominające standardowe, dwuskrzydłowe drzwi. Ze względu na przestrzeń jaką potrzebują do pełnego otwarcia garażu, bramy tego typu sprawdzą się wyłącznie na podwórkach z dużą wolną przestrzenią przed garażem. Co prawda opcja taka pozwala na wykonanie znacznie większego otworu wjazdowego do garażu, niezbędnego np. przy użytkowaniu większych pojazdów, ale niepraktyczność bram skrzydłowych praktycznie wyklucza je dziś z użytku. Co więcej, producenci coraz częściej są w stanie dostarczyć klientom znacznie sprawniejsze i wygodniejsze bramy segmentowe lub rolowane o takiej samej powierzchni otworu jak bramy skrzydłowe, co współcześnie eliminuje potrzebę korzystania z bram skrzydłowych. 

Jak wybrać odpowiednią bramę garażową?

Przed każdą tego typu inwestycją warto dobrze przemyśleć potrzeby, jakimi się kierujemy i funkcjonalność, jakiej oczekujemy od bramy. Jeśli ta ma posłużyć w garażu jako dodatkowa ściana na montaż narzędzi czy przechowywanie wyposażenia garażowego, brama skrzydłowa będzie jedynym rozwiązaniem dającym taką opcję. Jeśli jednak nie mamy wiele wolnej przestrzeni, oczekujemy dobrej izolacji termicznej, a jednocześnie chcemy nowoczesnego wyglądu bramy garażowej, modele segmentowe i rolowane zdają się sprawdzać najlepiej we współczesnych garażach.