Jak wykonać wylewkę pod garaż lub domek blaszany?

Blaszany garaż jest często budowany na posesjach prywatnych, firmowych czy na działkach. Jego prosta i zarazem funkcjonalna konstrukcja sprawia, że coraz częściej wykorzystuje się blaszane garaże zamiast murowanych. Lekka konstrukcja jest bardzo prosta w montażu. Materiały do budowy są w bardzo przystępnej cenie również dlatego, że blaszane garaże cieszą się coraz większą popularnością. Jednak samo zaprojektowanie i budowa takiego garażu wiąże się z przygotowaniem podłoża w odpowiedni sposób. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować i wykonać wylewkę pod garaż blaszany. Skupiamy się na elementach i czynnościach, na które trzeba zwrócić uwagę i w jakiej kolejności przeprowadzać poszczególne czynności.

Wylewka pod garaż blaszany

Wylewkę możemy wykonać na kilka sposobów. Ważne jest więc określenie, jaką dokładnie funkcję będzie pełnił garaż/ konstrukcja. Niewielki budynek blaszany może mieć niejedno przeznaczenie. W zależności od roli musimy dopasować odpowiedni rodzaj wylewki pod garaż blaszany. Obecnie, możemy wykorzystać różne typy wylewki pod blaszane garaże. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane rodzaje wylewek, to betonowa kostka brukowa czy płyty chodnikowe. Dość często pod wylewkę stosuje się betonowe bloczki lub fundamenty – obwodowe albo słupy fundamentowe.

Wylewka betonowa

Pierwszą, ważną czynnością jest pozbycie się ziemi (humusu). Kolejną czynnością jest wykopanie ziemi na głębokość około 20 centymetrów. Dół musi być precyzyjnie wykopany, ponieważ należy w nim umieścić szalunki z drewna. Drewno jest najlepszym surowcem, jaki można zastosować w tym celu. Mając już przygotowany szalunek, do wykopanego dołu należy wsypać warstwę podsypki. Najczęściej, stosuje się do tego kamienie, żwir lub gruz. Istotne jest, żeby podsypka nie była drobna jak piach. Jest to ważne, ponieważ w przypadku podejścia wody do tej warstwy, wylewka betonowa nie będzie zagrożona np. w zimie. Warstwę tę należy bardzo dokładnie ubić.

Następną czynnością jest wylanie betonu. Wylewka powinna wystawać ponad ziemię na wysokość około kilku centymetrów. Nie musimy się obawiać tego, że beton się rozleje – będzie on utrzymywany przed położony wcześniej drewniany szalunek. Pamiętajmy o tym, że montowanie szalunków w procesie wykonywania wylewki pod domek blaszany jest bardzo ważne. Dół, w którym znajduje się podsypka, powinien być wsparty.

wylewka pod garaż

Budowa wylewki pod garaż

Betonowa wylewka jest szczególnie polecana w przypadku, gdy blaszana konstrukcja ma pełnić funkcję garażu dla samochodu. Budując wylewkę, musimy pamiętać o tym, by jej wymiary były nawet o 30 centymetrów większe od wymiarów konstrukcji blaszanej. Każdy z boków powinien mieścić się na powierzchni wylewki pod blaszany garaż. Natomiast jeśli chodzi o głębokość, warstwa betonu pod garaż powinna wynosić około 10 – 15 cm. Istotne jest więc odpowiednie obliczenie ilości betonu, której potrzebujemy do budowy wylewki pod garaż blaszany.

Beton, jaki zastosujemy do wykonania wylewki, można kupić w workach. Wygodniejszą opcją jest zakupienie betonu w gotowej formie w betoniarni.