Jak przygotować się do okresu wielkanocnego?

Nadchodzący czas Wielkanocy to dla wielu osób, powód do stresu. Nieustannie przed świętami próbujemy pogodzić ze sobą dwa życia — duchowe i materialne. Wielki Post jest okresem przygotowań naszej duszy na śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, ale także gorączkowych porządków czy wzmożonego przygotowywania wypieków i potraw.

Wielki Post — oczekiwanie, a nie umartwianie się.

Podejście do Wielkiego Postu nieco się zmieniło. Wiadome jest, że kończy go triduum paschalne, dlatego często podchodzono do tego okresu jako do czasu zmartwienia i ubolewania nad męczeńską śmiercią Pana Jezusa.

Posypując głowę popiołem, w Środę Popielcową, miej w pamięci mękę i krew Chrystusa, ale myśl też o jego zwycięstwie nad śmiercią, które nadchodzi w Wielkanoc. Podczas Wielkiego Postu w kościołach, w każdy piątek, prowadzona jest Droga Krzyżowa, w każdą niedzielę można uczestniczyć w Gorzkich Żalach. Pomoże Ci to w duchowym przygotowaniu się do Wielkanocy.

Rekolekcje wielkopostne jako droga do samodoskonalenia.

Obecność w kościele podczas rekolekcji wielkopostnych to podróż wewnątrz siebie. Ksiądz rekolekcjonista, odwiedzający parafię, potrafi poruszyć najwrażliwsze struny duszy. Kazania rekolekcyjne pomogły wielu ludziom w podjęciu dobrych decyzji. Dzięki nim mamy szansę spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy.

Te dni, kiedy w parafii są rekolekcje, poświęć na myślenie o sobie, swoim podejściu do życia, codzienności i bliskich. Nie zapomnij zrobić w duszy rachunku sumienia. Dzięki niemu nabierzesz dystansu do otaczającego Cię świata i przygotujesz się na pojednanie z Bogiem.

Spowiedź święta — oczyszczenie duszy.

Czasy, w których szliśmy do konfesjonału ze strachem w oczach, minęły. Dzisiejsi duchowni są dużo bardziej otwarci, mają bardziej empatyczne podejście i stali się pomocnymi przewodnikami na drodze do Pana Boga. Każdy potrzebuje oczyszczenia duszy, ulgi od ciążących mu grzechów, wybaczenia.

Spowiedź święta to jeden z bardzo ważnych elementów w przygotowywaniu się do Wielkanocy. Z czystym sercem, pełnym łaski uświęcającej, dużo lepiej przeżyjemy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Będziemy jego prawdziwymi uczestnikami.

Triduum paschalne jako ostatnie dni przed radosnym świętem.

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, to najważniejsze dni Wielkiego Postu. Zakańczają go i przygotowują na wielkie wydarzenie, jakim jest Zmartwychwstanie w Niedzielę Wielkanocną. Biorąc udział w uroczystościach Wielkiego Tygodnia, przejdziesz ostatnią drogę razem z Chrystusem.

Wielki Czwartek to dzień kapłański. Tego dnia, według Ewangelii, Pan Jezus ustanowił eucharystię. Dlatego nabożeństwo skupia się na ostatniej wieczerzy. Wielki Piątek jest trudnym dniem dla chrześcijan, wtedy obchodzi się pamiątkę męczeńskiej śmierci Pana Jezusa.

Wielka Sobota to nie tylko święconka. Choć poświęcenie pokarmów na Wielkanocny stół jest ważnym jej elementem. W tradycji Kościoła Katolickiego dzień ten ma być przeznaczony na wyciszenie, oczekiwanie i przygotowanie się na Wielkanoc.

Wielkie porządki — nie tylko w duszy.

Nie od dziś wiadomo, że na hasło „przygotowanie do Wielkanocy” zapala się nam w głowie lampka: umyć okna! Faktycznie, wiosenne porządki robi się zawsze przed Świętami Wielkiej Nocy. Nie ma w tym nic dziwnego. Naturalne jest, że po szarym i nieciekawym okresie jesienno-zimowym chcesz słońca, świeżości i koloru.

Przed Wielkanocą nie tylko myjemy okna, sprzątamy dokładnie wszystkie zakamarki domu czy mieszkania, ale też prowadzimy intensywne działania w kuchni. Wypieki świąteczne, rozmaite mięsa i sałatki, przygotowywane, by poczęstować gości, są ważnym elementem wielkanocnych tradycji.

Święta Wielkiej Nocy gromadzą przy stole rodziny, sprawiają, że zacieśniają się więzi między bliskimi. Nie bagatelizujmy przygotowań na te ważne uroczystości. Spotkanie z najbliższymi to wartość nie do przecenienia. Dołóż wszelkich starań, by było wyjątkowe.

Dekoracje Wielkanocne

Podobnie jak na Boże Narodzenie, także na Wielkanoc można przystroić dom i świąteczny stół. Nie będzie tu miejsca na choinkę, która spektakularnie zdobi wnętrza w grudniu. Nie zniechęcaj się i wybierz pasujące do Twojego mieszkania świąteczne i wiosenne dekoracje, które dodadzą koloru i soczystości. Wiosna to przecież początek czegoś nowego.

Nasz dom też powinien wyglądać wyjątkowo. Warto go przyozdobić używając specjalnych flag. Jedną z dekoracji odpowiednich w tym okresie jest flaga wielkanocna. Flagi tego rodzaju dodają świętu bardziej uroczysty charakter. Dzięki nim Wielkanoc będzie jeszcze bardziej wyróżniona.