Odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna to dwa najważniejsze składniki zdrowego trybu życia. W trakcie ciąży nawyki związane z nimi znacznie się zmieniają. Organizm kobiety, a także rozwijającego się w jej brzuchu maluszka, są zupełnie inne niż dotychczas, a uprawianie sportu może wydawać się utrudnione. Jednak będąc w ciąży zdecydowanie, nie należy rezygnować z ćwiczeń. Jak je wykonywać, aby nic nie zagrażało zdrowiu przyszłej mamy ani jej dziecka?
Dlaczego warto ćwiczyć w trakcie ciąży?
Ruch w ciąży jest wskazany i jest to kwestia, o której swojej pacjentce i przyszłej mamie powinien powiedzieć lekarz. Nie ma znaczenia, czy przed zajściem w ciążę kobieta była aktywna fizycznie i uprawiała z zaangażowaniem jakiś sport. W trakcie trwania ciąży przyszła mama powinna włączyć do swojego rozkładu dnia odrobinę ruchu. Dobrze jest, aby był on regularnie i nie wiązał się z nadmiernym wysiłkiem. Nie chodzi bowiem o to, aby w trakcie ciąży dawać sobie przysłowiowy wycisk na siłowni, ale żeby pobudzić swój organizm oraz nie pozwolić, aby układ szkieletowy się zastał i został zanadto obciążony przez zwiększającą się w trakcie ciąży masę ciała.
Praktycznie od samego początku ciąży ciało kobiety się zmienia, a proces stopniowej transformacji trwa do samego końca. Ten wyjątkowy stan oddziałuje na cały kobiecy organizm. Ma duży wpływ na układ trawienny, układ szkieletowy, a także układ krążenia. Regularna aktywność fizyczna pomoże zachować dobrą kondycję, pobudzi żołądek do trawienia pokarmów, a także sprawi, że stawy i mięśnie obciążone przez dodatkowy ciężar, będą o wiele mniej zmęczone. Aktywność fizyczna to także doskonały sposób na to, aby zniwelować wpływ wielu ciążowych dolegliwości na samopoczucie przyszłej matki, takie jak na przykład zaparcia, bóle pleców czy opuchnięte nogi.
Jak i jak często wykonywać ćwiczenia w czasie ciąży?
Aktywność fizyczna w czasie ciąży nie powinna być zbyt obciążająca. Szczególnie jeśli przyszła mama przed zajściem w ciąże nie uprawiała aktywnie żadnego sportu, to powinna ostrożnie podejść do sprawy. W takiej sytuacji na początek wystarczą 15-minutowe spacery lub delikatna, poranna gimnastyka. Z czasem, jeśli przyszła matka będzie czuła się komfortowo i nie będzie odczuwała nadmiernego zmęczenia, można zacząć wydłużać treningi i dodawać nowe ćwiczenia. Bardzo ważne jest, aby dopasować intensywność ćwiczeń do swojego ogólnego stanu i samopoczucia. Nie można wykonywać niczego na siłę ani nadmiernie się przemęczać. Ciąża, szczególnie bardzo zaawansowana, sama w sobie jest dużym obciążeniem dla całego organizmu, dlatego ze względu na zdrowie dziecka i matki, nie należy przesadzać.
Rozpoczynając trening, nawet bardzo lekki, dobrze jest najpierw zrobić rozgrzewkę. Może ona trwać zaledwie pięć minut, ale pozwoli uniknąć zakwasów oraz skurczy i przemęczenia mięśni. W trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń należy robić regularne przerwy na picie wody. Idealnymi aktywnościami dla przyszłych matek są zajęcia w wodzie, na przykład pływanie lub aerobik wodny. Bardzo dobrym wyborem jest też wyciszająca joga oraz pilates. Dobrze sprawdzi się również gimnastyka i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietowe. Niewskazane są sporty wyczynowe oraz aktywności, które niosą wysokie ryzyko urazu, upadku lub przemęczenia. Nie zaleca się również biegania. Ten sport może być uprawiany tylko i wyłącznie przez kobiety ciężarne, które przed poczęciem dziecka aktywnie uprawiały tę dyscyplinę. Lekarze specjaliści jednak w większości zgodnie twierdzą, że dystans nie powinien przekraczać 3 km dziennie.
Mamy, które wolą trening pod okiem specjalisty z powodzeniem mogą zdecydować się na ćwiczenia dla kobiet w ciąży, w trakcie których razem z innymi paniami w takim samym stanie będą mogły zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.