Korzyści wynikające z regularnego uprawiania sportu w młodości są niezaprzeczalne. Ograniczenie aktywności może przeszkodzić w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego warto wprowadzać różne formy ruchu już od najmłodszych lat. Jakie sporty mogą uprawiać dzieci latem?
Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?
Zorganizowane zajęcia sportowe, na których dziecko spędza przynajmniej pięć godzin tygodniowo, mają pozytywny wpływ na ich rozwój psychoruchowy i pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 lub choroby układu krążenia. Odpowiednia dawka ruchu jest niezbędna dla utrzymania właściwej masy ciała, poprawy wydolności organizmu oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jednocześnie możemy w ten sposób zapobiegać zaburzeniom układu ruchu oraz wadom postawy. Jak aktywność wpływa na rozwój dziecka? Przede wszystkim mięśnie zwiększą swoją siłę, sprężystość i objętość. Ścięgna oraz więzadła staną się bardziej elastyczne i wytrzymałe. Zdrowa ilość ruchu sprzyja też mineralizacji kości. Dziecko będzie w efekcie znacznie mniej narażone na złamania i urazy, a także uszkodzenia stawów.
Wczesne rozpoczęcie aktywności ma również pozytywny wpływ na rozwój psychiczny, społeczny i emocjonalny. Wysiłek fizyczny poprawia zdolność rozwiązywania problemów, pomaga lepiej się skoncentrować, utrzymać wysoką samoocenę i dobre samopoczucie. Zabawy w grupie będą świetną okazją do integracji, nawiązywania nowych przyjaźni oraz nauki wykazywania inicjatywy, radzenia sobie z problemami, samodzielności lub szybkiego podejmowania decyzji.
Jakie sporty mogą uprawiać dzieci latem?
Dziecko, które dotychczas nie przejawiało zainteresowania żadną sportową dyscypliną, prawdopodobnie nie będzie w stanie na własną rękę zorganizować ciekawych, codziennych aktywności. W takich sytuacjach je na początku trochę zachęcić do ruchu i odkrywania nowych form spędzania wolnego czasu. Dobrym pomysłem są zajęcia, w których może uczestniczyć cała rodzina, takie jak jazda na rowerze, jazda na rolkach lub pływanie. Pomysł aktywnych wakacji spotka się ze znacznie większym entuzjazmem, jeśli będzie obejmował też rodziców. Nie trzeba nagle zmienić swojego stylu życia. Czasami wystarczy zorganizować wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu, takie jak własna wersja siatkówki lub piłki nożnej, które pomogą cieszyć się piękną pogodą i dotlenić organizm.
Kolonie sportowe – czy warto?
Jakie sporty mogą uprawiać dzieci latem? Zdarzają się sytuacje, kiedy wpływ na decyzję ma dostęp do infrastruktury rekreacyjno-sportowej w miejscu zamieszkania lub ilość wolnego czasu, który można poświęcić na rodzinne aktywności. Czasami rodzice zwyczajnie nie są w stanie uczestniczyć w ciekawych, wspólnych zajęciach na świeżym powietrzu lub pilnować, aby dziecko miało wystarczającą ilość ruchu w ciągu dnia. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być klasyczne obozy lub kolonie sportowe. Czy warto? Jakie mają zalety?
Przede wszystkim przez cały pobyt dzieci pod opieką instruktorów uczestniczą w ciekawych, zorganizowanych zajęciach o charakterze ogólnorozwojowym. Bardzo często też mogą trenować konkretne, wybrane dyscypliny, zdobywać nowe umiejętności oraz w towarzystwie rówieśników zwiedzać okolicę na specjalnych wycieczkach lub warsztatach tematycznych.
Ortopeda dziecięcy – dlaczego warto się z nim skonsultować?
Nieuchronną konsekwencją ruchu są różnego rodzaju urazy, takie jak złamania kości, stłuczenia, zwichnięcia lub skręcenia. Im bardziej aktywne jest dziecko, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że wkrótce może nabawić się ono kontuzji. W przypadku młodych pacjentów najczęściej powstają w rezultacie przeciążenia. Najważniejsze jest wówczas wprowadzenie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu zyskujemy gwarancję, że uraz nie będzie mieć długofalowych konsekwencji dla zdrowia.
Dobry ortopeda dziecięcy nie tylko pomoże upewnić się, że problem się nie odnowi, ale przy okazji przekaże też podstawowe informacje o profilaktyce. Częste urazy mogą wskazywać między innymi na nieodpowiednie metody treningu. Nawet jeśli problem wydaje się niegroźny, nie powinniśmy go ignorować. Kontuzja sportowa, która wraca po czasie, może być o wiele poważniejsza i trudniejsza do wyleczenia.
W czym pomoże ortopeda dziecięcy? Jakich porad możemy się spodziewać?
Do ortopedy dziecięcego w Trójmieście najczęściej zgłaszają się młodzi pacjenci z urazami, którym towarzyszy ból i obrzęk. Przy odpowiednim postępowaniu większość problemów z układem ruchu nie ma wpływu na późniejszy komfort i sprawność dziecka. W niektórych przypadkach odpoczynek od uprawianej dyscypliny oraz rozpoczęcie rehabilitacji mogą się jednak okazać konieczne. Jakich porad możemy się spodziewać?
Lekarz udzieli pomocy, pomoże zapobiegać przyszłym problemom oraz zatroszczy się o edukację dzieci i ich rodziców. Może poinformować o konieczności noszenia specjalnego obuwia lub przekonać opornego pacjenta do rehabilitacji. Nawet jeżeli po badaniach i diagnozie skieruje on rodzinę do doświadczonego specjalisty, będzie monitorować postępy.