Grill węglowy czy gazowy?

Grillować może każdy, wystarczy tylko mieć odpowiednie produkty spożywcze i właściwe urządzenie.

Zarówno jedno, jak i drugie, otwiera przed miłośnikami przyrządzania potraw na ruszcie wiele możliwości. Zostawiając kwestie smaku osobistym preferencjom podniebienia, przyjrzyjmy się grillom i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, który lepiej wybrać – węglowy czy gazowy?

Zalety grillów węglowych

Grille węglowe to wciąż najbardziej popularny typ urządzeń do przyrządzania potraw na ruszcie. Popularność tę zawdzięczają swoim zaletom.

  • Mobilność

Istotną cechą grillów węglowych jest ich mobilność, dzięki której można je użytkować w różnych miejscach, także na wyjazdach z dala od domu. Proste składane konstrukcje umożliwiają przesuwanie i transport, co jest szczególnie istotne dla tych osób, które chcą grillować w trakcie weekendowych lub wakacyjnych wyjazdów poza miasto.

  • Szeroki wybór 

Mówiąc o grillach węglowych, nie sposób nie wspomnieć o rozbudowanej gamie kształtów i rozmiarów, w jakich występują. Na rynku dostępna jest ogromna ilość zróżnicowanych modeli – grillów kulistych, kolumnowych, prostokątnych, wahadłowych czy grillów-wózków, wśród których można wybierać między urządzeniami z pokrywą lub bez. Ponadto występują także bardziej zaawansowane modele łączące w sobie funkcje grilla i wędzarni. Posiadanie domowej wędzarni otwiera wiele nowych możliwości przygotowywania potraw charakteryzujących się niską zawartością tłuszczu oraz wspaniałymi smakiem i aromatem.

Zalety grillów gazowych 

Grille gazowe to doskonałe rozwiązanie dla osób zainteresowanych nowinkami technologicznymi oraz zwolenników zdrowego żywienia. Zdecydowaną zaletą tego typu urządzenia jest fakt, że można go używać nie tylko na świeżym powietrzu, lecz również w pomieszczeniach zamkniętych. Taki stan rzeczy możliwy jest dzięki brakowi dymu, który towarzyszy przyrządzaniu potraw na grillu węglowym.

Dzięki grillowi gazowemu możliwe jest więc przygotowywanie potraw zdrowszych, które nie zostały wystawione na związki chemiczne powstałe w procesie spalania węgla i drewna. Ten typ grilla występuje w różnych wielkościach, także w wersji turystycznej umożliwiającej zabieranie urządzenia w podróż. Większość modeli grillów gazowych posiada pokrywę, dostępne są jednak także modele z otwartym paleniskiem.

grill gazowy

Kiedy koszty zakupu i eksploatacji są większe? 

Koszt zakupu jest niewątpliwą zaletą grillów węglowych – cechują się one dużą rozpiętością cen, jednak podstawowe modele można nabyć bardzo tanio. Niewielki koszt cechuje także ich eksploatację, dzięki czemu jedzeniem przygotowanym na świeżym powietrzu w gronie znajomych można cieszyć się niezależnie od zasobności portfela. Grille gazowe są niewątpliwie droższe od grillów węglowych, lecz koszty ich eksploatacji również nie są duże. Zakup butli gazowej nie stanowi wielkiego wydatku, a jeden pojemnik może z powodzeniem wystarczyć na cały sezon.

Który grill jest bezpieczniejszy? 

Z punktu widzenia przygotowywanych na grillu potraw, bezpieczniejszy jest grill gazowy, który nie wytwarza dymu i nie wystawia produktów spożywczych na działanie potencjalnie niebezpiecznych związków chemicznych. Urządzenie gazowe stwarza również mniejsze ryzyko zaprószenia ognia od urządzenia zasilanego węglem, z którego wydostają się iskry i fragmenty żaru mogące wywołać pożar.

Należy jednak pamiętać o właściwym przechowywaniu butli gazowej, która, wystawiona na działanie niesprzyjających warunków, może stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników. Stosowanie zasad odpowiedniego składowania dotyczy także węgla i drewna do grilla węglowego – zbyt wysoka wilgotność prowadzi do nadmiernego dymienia i trudności w rozpalaniu, nadmierna bliskość źródeł ciepła może z kolei prowadzić do zapłonu.

Na którym grillu łatwiej przygotować potrawy? 

Pod względem łatwości przygotowywania potraw duży grill gazowy ma zdecydowaną przewagę nad węglowym odpowiednikiem. W wypadku urządzenia na gaz nie trzeba się martwić jego rozpalaniem, gdyż w celu rozpoczęcia gotowania wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Grill zasilany gazem umożliwia łatwiejsze i bardziej efektywne przygotowanie potraw – daje pewność, że dania na nim przyrządzone będą smaczne, zdrowe i doskonale wysmażone, a ryzyko przypalenia będzie znacznie mniejsze niż na grillu węglowym.

Miłośnicy grillowanych potraw wskazują jednak na fakt, że dania przygotowywane nad gazem nie posiadają tych samych walorów smakowych i zapachowych, co te pieczone przy użyciu węgla. Dla wielu osób to właśnie specyficzny aromat dymu stanowi o atrakcyjności jedzenia z grilla.

Zarówno grill węglowy, jak i grill gazowy, posiadają swoje wady i zalety. Na szczęście, dzięki szerokiej ofercie producentów, każdy wielbiciel grillowania może wybrać urządzenie, które najlepiej spełnia jego osobiste wymagania.