Dlaczego warto wykonać USG bioderek? Profilaktyka wad postawy

USG bioder u niemowląt to jedno z najczęściej wykonywanych badań wśród dzieci. Jego celem jest przede wszystkim profilaktyka różnego rodzaju wad postawy. USG pozwala na szybkie ich wykrycie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dowiedz się, na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać.

Badania bioder u dzieci – dlaczego się je wykonuje?

U małych dzieci najczęściej występującą wada narządu ruchu jest dysplazja stawów biodrowych. U maluchów, którzy na nią cierpią głowa oraz panewka są ułożone względem siebie w nieprawidłowy sposób. W efekcie tego biodra dziecka nie rozwijają się w prawidłowy sposób. To z kolei może prowadzić do wielu poważnych problemów w przyszłości. Dysplazja stawów biodrowych to wada, która wiele dzieci i niesie ze sobą różnorodne konsekwencje. Jest ona podstępna, gdyż nie daje żadnych widocznych objawów. Jednak w przyszłości nieleczenie tej wady może doprowadzić do skrócenia nóżek czy nieprawidłowego chodu. Złe ułożenie bioder wpływa także na wady kręgosłupa.

Jeśli dysplazja nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, to dziecko może wymagać w przyszłości skomplikowanej operacji. Wada zignorowana na wczesnym etapie w dorosłym życiu może wymagać wymiany całego biodra.

Badanie USG bioder u dzieci – kiedy warto je wykonać?

Pierwsze  badanie bioder odbywa się już po urodzeniu dziecka. Jest to jednak fizykalne badanie, które ma na celu określić ogólny ich stan. W dokładnej analizie stawu może pomóc wyłącznie ultrasonografia.

USG u małych dzieci warto wykonać profilaktycznie nawet wtedy, gdy nie ma podejrzenia o rozwój jakichkolwiek wad. Jest to w pełni bezpieczna metoda diagnostyki, a fale ultradźwiękowe nie mają żadnego wpływu na organizm dziecka. Fala wytwarzana przez urządzenie jest kierowana w głąb ciała, a następnie odbija się od poszczególnych narządów. Następnie wraca ona do aparatury, a na tej podstawie powstaje komputerowy obraz narządu.

USG powinno być wykonywane u wszystkich niemowląt do 6 tygodnia życia. W szczególnych przypadkach powinno to nastąpić jeszcze szybciej.

Co trzeba wiedzieć o USG bioder u małych dzieci?

Badanie USG jest bezbolesne, ale może być nieco nieprzyjemne dla dziecka. Przed przyłożeniem do ciała głowicy diagnosta wcześniej pokrywa skórę specjalnym żelem. Dzięki niemu urządzenie zdecydowanie łatwiej się prowadzi po ciele. Rodzice wybierający się ze swoimi pociechami na USG muszą mieć świadomość, że podczas badania dziecko może być niespokojne oraz płakać. Jednak po jego zakończeniu powinno się uspokoić.

W miejscach, w których wykonywane są badania maluchów, personel medyczny doskonale wie, jak postępować z małymi pacjentami, aby zminimalizować ich dyskomfort. Rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko było najedzone i miało zmienioną pieluchę. Wpływa to bowiem na komfort nie tylko malucha, ale i osoby wykonującej badanie.

Na USG warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia malucha, mokre chusteczki, a także smoczek, który może się przydać do uspokojenia malucha. Badanie jest wykonywane bardzo delikatnie, a także powoli. Dzięki temu diagnosta może sprawdzić biodra, a dziecko jest spokojniejsze.

dziecko

Kiedy niezbędne jest USG bioder u noworodków?

Lekarz badający dziecko tuż po porodzie może zlecić wykonanie badania USG już w 1 tygodniu jego życia. Dzieje się to wtedy, gdy podczas badania fizykalnego zauważy niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o różnego rodzaju wadach.

Jednym ze wskazań do niezwłocznego wykonania USG jest widoczna różnica w długości nóżek. Dość często pojawia się także niestabilność stawów biodrowych i nieprawidłowe odwodzenie nóżek w biodrach.

USG wykonuje się w 1 tygodniu życia dziecka także wtedy, gdy w ostatnim etapie ciąży miało ono pozycję pośladkową. Badanie to jest wskazane również wtedy, gdy rodzice lub rodzeństwo cierpią na dysplazję. 

USG bioderek w Gdańsku oraz każdym innym mieście w Polsce musi być przeprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego ortopedę. Da to pewność rodzicom, że badanie zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób oraz przy wykorzystaniu nowoczesnej i niezawodnej aparatury, a lekarz od razu oceni stan narządu ruchu u malucha.