Układ ruchu – jak zadbać o niego we wczesnym etapie rozwoju dziecka?

Kości dzieci są znacznie bardziej plastyczne niż te występujące u dorosłego człowieka.

Dzięki temu wiele wrodzonych wad postawy możemy załagodzić samą profilaktyką, ale taki stan rzeczy niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Dynamicznie kształtujący się układ ruchu może zacząć rozwijać się nieprawidłowo, jeśli nie zapewnimy dziecku zdrowych warunków odpoczynku i zabawy. W tym krótkim artykule przeczytasz, jak odpowiedzialnie o nie zadbać.

Czym jest układ ruchu i co wchodzi w jego skład?

Układ ruchu to nazwa odnosząca się do wszystkich części naszego ciała, których używamy, aby poruszać się i utrzymywać pionową postawę. Zaliczamy do niego cały szkielet kostny, stawy, więzadła, mięśnie i ścięgna, które wspólnie tworzą swoisty system dźwigni. Dzięki ich współpracy możemy przemieszczać się, zmieniać pozycję, uprawiać sport, pisać na klawiaturze komputera itd.

Jak rozwija się układ ruchu człowieka?

Pierwsze lata życia człowieka to czas, gdy maleńkie ciało intensywnie rośnie i podlega wielu przemianom. Sam kręgosłup potrzebuje sześciu lat i przejścia przez okres nauki chodzenia, by wygodny w życiu płodowym kształt litery C zamienić na naturalny dla ludzkiego organizmu kształt litery S.

Aktywność ruchowa u najmłodszych dzieci rozpoczyna się od niekontrolowanych ruchów górnych i dolnych kończyn. Wraz z nabieraniem siły przez rozwijające się mięśnie, niemowlę zaczyna uczyć się turlania z pozycji leżącej na plecach do pozycji leżącej na brzuchu, pełzania, siadania i chodzenia na czworakach.

Trzymiesięczne dzieci potrafią już podpierać się łokciami, gdy leżą na brzuchu a pięciomiesięczne niemowlęta bawią się swoimi stopami, leżąc na brzuchu. Około pierwszego roku życia malucha możemy spodziewać się jego pierwszych kroków.

U dzieci do szóstego roku życia obserwujemy dużą gotowość i potrzebę ruchu. Nasza pociecha zdaje się niemal nigdy nie męczyć swoją nieposkromioną ruchliwością. Ta naturalna hiperaktywność jest niezwykle ważna dla stymulowania prawidłowego rozwoju motoryki i funkcji zaopatrzenia tlenowego. W kolejnych miesiącach wraz z dojrzewaniem układu nerwowego, ruchy dziecka będą stawały się coraz bardziej precyzyjne i wyważone.

Niewiele rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że płaczliwość i nerwowe zachowanie dziecka w samochodzie wynika właśnie z niemożności spełniania potrzeb ruchowych w warunkach zapięcia w foteliku. Eksperci zalecają nie przeciwdziałać pobudzeniu ruchowemu maluszka, ale stworzyć mu bezpieczne warunki do ekspresji fizycznej i poznawania możliwości swojego ciała. Dobrym pomysłem jest zachęcanie do zabaw ruchowych i prostych ćwiczeń wykorzystujących rytmiczność muzyki.

Zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa u niemowląt

Pierwsze miesiące życia dziecka to szczególnie ważny czas dla kształtowania się wciąż bardzo plastycznego kręgosłupa. Oto, czego należy unikać, jeśli chcemy uchronić naszą pociechę przed krzywiznami i schorzeniami tego odcinka ciała:

  • Noszenia dziecka cały czas na tym samym ramieniu, co zmuszałoby je do przechylania ciała tylko w jedną stronę;
  • Kupowania zbyt miękkiego materacyka i wysokiej poduszki;
  • Układania dziecka stale na plecach. Należy zapewnić mu możliwość podnoszenia głowy i ćwiczenia mięśni grzbietu, którą daje jedynie leżenie na brzuszku;
  • Nakłaniania i przesadnego zachęcania dziecka do chodzenia. Pozycja pionowa nie od razu będzie bezpieczna dla rozwijających się kręgów, dlatego powinniśmy cieszyć się wzmacniającym mięśnie raczkowaniem;
  • Wożenia dziecka w wózku bez usztywnionego oparcia, które jest potrzebne kręgosłupowi malca do przybrania odpowiedniej pozycji.

jak dbać o układ ruchu

Badania profilaktyczne u najmłodszych – czy warto?

Kiedy schorzenia i nieprawidłowości w rozwoju układu ruchowego zostaną wykryte we wczesnym dzieciństwie, istnieje ogromna szansa na wyeliminowanie tych wad samymi czynnościami rehabilitacyjnymi bez konieczności operacyjnego interweniowania w organizm dziecka.

Wynika to z faktu, że elastyczne ścięgna i więzadła maluchów bardzo dobrze poddają się korekcji i niejednokrotnie wracają na prawidłową ścieżkę wzrostu. Swoją pociechę warto zabrać na badania profilaktyczne i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem.

Zastanawiasz się, pod jakim adresem przyjmuje zaufany ortopeda dziecięcy w Gdańsku? Być może zainteresuje Cię oferta nowoczesnego Centrum Spine – placówki tworzonej przez lekarzy i fizjoterapeutów specjalizujących się w diagnostyce i kompleksowym leczeniu chorób układu ruchu.