Przedszkole integracyjne – kiedy będzie odpowiednim wyborem dla Twojej pociechy?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Zastanawiają się oni, czy wysłać swoją pociechę do placówki publicznej czy prywatnej. Można również rozważyć wysłanie pociechy do placówki integracyjnej. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zapisać swoje dziecko, dowiedz się, czym jest przedszkole integracyjne.

Jakie dzieci mogą uczęszczać do przedszkola integracyjnego?

Do przedszkola integracyjnego zapisać można każde dziecko. Jest to doskonałe miejsce zarówno dla dzieci w pełni zdrowych, jak i tych, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Takie placówki są świetnym rozwiązaniem dla maluchów, które cierpią na schorzenia fizyczne, psychiczne, jak i emocjonalne. Dzięki temu, że w przedszkolu integracyjnym czas wspólnie spędzają zarówno dzieci w pełni zdrowe, jak i te z różnego rodzaju deficytami, mają one szansę na to, aby wzajemnie się poznać, a także nawiązać pierwsze przyjaźnie. Taka integracja ma ogromne znaczenie, gdyż pozwala dzieciom oswoić się z różnego rodzaju problemami.

Jakie są zalety przedszkola integracyjnego?

W przedszkolach integracyjnych zajęcia prowadzone są przede wszystkim w mniejszych grupach niż w klasycznych placówkach. Najczęściej są to grupy, w których dzieci z niepełnosprawnościami stanowią 1/3 wszystkich maluchów. W mniejszych grupach zdecydowanie łatwiej jest prowadzić zajęcia. Zazwyczaj dzieci w każdej z nich znajdują się pod opieką dwóch opiekunów.

W przedszkolach integracyjnych dzieci uczestniczą nie tylko w zajęciach ogólnorozwojowych. Mają one także spotkania ze specjalistami, którzy mają na celu pomóc dzieciom z niepełnosprawnościami w radzeniu sobie ze swoimi deficytami. Dzieci zdrowe czerpią profity z takich zajęć, gdyż uczą się empatii oraz wzajemnej współpracy. Dowiadują się również tego, w jaki sposób pomagać osobom słabszym i potrzebującym. Przedszkole integracyjne sprzyja rozwojowi emocjonalnemu oraz społecznemu

Wszystkie zajęcia w takim przedszkolu są odpowiednio dopasowane do potrzeb dzieci, które się w nim uczą. Opieka specjalistów pozwala na wykrycie różnego rodzaju wad również u maluchów zdrowych, takich jak np. nadpobudliwość. Dzięki temu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii, która pomoże sobie poradzić z tymi problemami.

Zdrowe dzieci obserwując swoich niepełnosprawnych kolegów uczą się, że ludzie są różni i do każdego należy podchodzić z należytym szacunkiem. Taka wrażliwość na problemy innych ma ogromne znaczenie w nauce prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

przedszkole w warszawie na wilanowie

O czym trzeba pamiętać wybierając przedszkole integracyjne dla dziecka?

Rodzice, jak i dzieci uczęszczające do przedszkola integracyjnego mogą borykać się z podobnymi problemami, jak w przypadku zwykłych placówek. Może pojawić się problem izolowania się dziecka od pozostałych osób w grupie, a w szczególności od dzieci z niepełnosprawnościami. Ma to zazwyczaj miejsce wtedy, gdy maluch nie spędzał zbyt wiele czasu z rówieśnikami, a tym bardziej z dziećmi z różnymi chorobami i innymi problemami. Należy w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób prowadzone są zajęcia oraz zweryfikować, czy nauczyciele poświęcają tyle samo czasu wszystkim dzieciom. W takich placówkach opiekunowie powinni zachęcać do integracji, a w razie jakichkolwiek problemów wyjaśniać je oraz tłumaczyć dzieciom skąd biorą się różnice między nimi.

W przypadku przedszkoli integracyjnych bardzo duże znaczenie ma to, aby wszystkie uczęszczające do takiej placówki dzieci czuły się równe. Maluchy z niepełnosprawnością nie mogą w żadnym stopniu czuć się odrzucone czy pomijane. Głównym celem i misją takiego przedszkola jest bowiem likwidowanie barier oraz uczenie szacunku oraz pomocy.

Jak wybrać przedszkole integracyjne?

Najlepszym sposobem na to, aby wybrać właściwą placówkę, jest zasięgnięcie opinii od rodziców, którzy wysyłają do konkretnego przedszkola swoje pociechy. Taka rozmowa może pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości. Świetnym pomysłem jest także odwiedzenie wybranej placówki oraz sprawdzenie, w jaki sposób przebiegają w niej zajęcia. Najczęściej przedszkola integracyjne w Warszawie i innych większych miastach organizują tzw. dni otwarte, podczas których można zobaczyć na własne oczy, jak wygląda taka placówka, a także jak odbywają się zajęcia. Dzięki temu można wybrać najlepsze przedszkole integracyjne dla swojej pociechy.