Jak uśmierzyć ból po leczeniu kanałowym?

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej to skuteczny sposób, aby zapobiec konieczności częstych wizyt u stomatologa. Niektórzy pacjenci posiadają jednak genetyczną tendencję do powstawania próchnicy w miejscach trudnych i niewidocznych. Nieleczone ubytki w zębach mogą doprowadzić do poważnego stanu zapalnego, którego jedynym sposobem jest przeprowadzenie u stomatologa leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe wywołuje wiele emocji wśród pacjentów – zwłaszcza u tych, którzy do tej pory nie mieli go przeprowadzonego. Obawa przed bólem i dyskomfortem zarówno w trakcie wizyty u dentysty, jak i później sprawia, że leczenie odwlekamy w czasie. Warto jednak pamiętać o tym, że im szybciej wykonane leczenie kanałowe, tym mniejsze ryzyko pojawienia się kolejnych powikłań.

Co zatem należy wiedzieć o leczeniu kanałowym? Jak wygląda kwestia bólu po leczeniu kanałowym i czy można mu zapobiec?

Leczenie kanałowe – kiedy należy zgłosić się do stomatologa?

Każdy nietypowy objaw bólu w jamie ustnej może świadczyć o pojawieniu się ubytku w zębie. W przypadku większości pacjentów na wizycie u stomatologa usuwana jest próchnica, a ząb po takim zabiegu jest zdrowy. Jednak niekiedy próchnica obejmuje miazgę zęba, doprowadzając do zapalenia. W efekcie konieczne jest zatrucie zęba i przeprowadzenie kompleksowego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w momencie pojawienia się zapalenia miazgi zęba u pacjenta. Leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż ból w wielu przypadkach jest niezwykle uciążliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Samo leczenie polega na usunięciu tkanki chorobowej z kanałów jamy zęba. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta leżącego na fotelu stomatologicznym.

Problem pojawia się jednak później, gdyż miazga posiada wiele naczyń krwionośnych i połączeń nerwowych. W efekcie niektórzy pacjenci tuż po leczeniu kanałowym skarżą się na silny ból zęba. Wynika on najczęściej z tego, że w trakcie leczenia doszło do podrażnienia tkanek i należy dać im kilka dni na zregenerowanie się.

Uporczywy ból po leczeniu kanałowym – jak długo się utrzymuje?

Ból po leczeniu kanałowym występuje u około 60 procent pacjentów. Pojawia się on kilka godzin po wyjściu z gabinetu stomatologicznego – najczęściej rozpoczyna się w momencie ustąpienia znieczulenia. Sam ból jest do wytrzymania, jednak sprawia dyskomfort podczas spożywania posiłków czy w trakcie relaksu. Niekiedy jednak jest on tyle intensywny, iż konieczne jest zażycie środków przeciwbólowych.

Przyjmuje się, że ból po leczeniu kanałowym może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Czas ten będzie się różnił u każdego pacjenta i jest w dużej mierze uzależniony od naturalnych predyspozycji, jak i zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Jeśli ból po leczeniu kanałowym utrzymuje się dłużej niż zakładane 3 tygodnie, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa. Na wizytę warto się zgłosić również wtedy, kiedy ból jest bardzo silny i nie mija po żadnych środkach farmakologicznych. Może to oznaczać pojawienie się stanu zapalnego bądź nawet niedokładnie przeprowadzonego leczenia kanałowego.

Czy ból po leczeniu kanałowym można zminimalizować?

Zazwyczaj natężenie bólu po leczeniu kanałowym jest uzależniony od stanu wyjściowego pacjenta. W przypadku leczenia kanałowego umiejscowionego bardzo głęboko, ból może być bardziej intensywny. Istnieją jednak sposoby na jego minimalizowanie i przyspieszenie procesu regeneracji uszkodzonych tkanek. Jeśli odczuwamy ból warto:

  • przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • płukać jamę ustną specjalnie przeznaczonymi do tego środkami przeciwzapalnymi,
  • przez pierwsze dni gryźć drugą stroną jamy ustnej.

Kompleksowa pomoc w bólu po leczeniu kanałowym – stomatolog w Opolu

Z reguły ból po leczeniu kanałowym powinien minąć już kilka dni po zakończonym zabiegu. Zdarza się jednak, że utrzymuje się on znacznie dłużej, co skutecznie utrudnia wypełnianie codziennych obowiązków. Jeśli ból jest zbyt duży, warto zgłosić się do stomatologa, który przeprowadził leczenie.

stomatolog opole

W ramach leczenia kanałowego polecany przez nas stomatolog w Opolu przeprowadza leczenie i wizyty kontrolne, mające na celu sprawdzenie poprawności gojenia się zęba. W efekcie udaje się wykryć nieprawidłowości, mogące potęgować ból i natychmiast wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze.