Kultowy Bizon z056 – charakterystyka

części do bizona

Marka Bizon produkowana była przez wiele lat. Sama Fabryka Maszyn Żniwnych powstała w Płocku w roku 1970 i działała aż do 2004 roku. W tym czasie wypuściła wiele modeli Bizona, które do dziś królują na polskich polach. Zwróćmy uwagę na czerwone maszyny przecinające rozległe połacie zbóż podczas żniw.

Co istotne kombajny Bizon eksportowane były do wielu państw, zarówno do naszych bliskich sąsiadów, jak i tych dalszych. Tak więc modele Bizona zobaczyć możemy zarówno na terenach dawnej Czechosłowacji, jak i Białorusi, Ukrainy, Węgier, a także Szwecji, Syrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii, a nawet za oceanem w Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Co charakteryzowało model Z056?

Kombajn Bizon z056 powstał po to, by móc uprawiać zbiory czterech podstawowych zbóż, a także niektórych roślin strączkowych oraz rzepaku. Co istotne zastosowano w nim podbieraczy pozwoliło na wykonywanie zbiorów metodą dwufazową. W modelu Bizon z056 istnieje możliwość montażu adapterów. Adaptery pozwalają na poszerzenie zakresu zastosowań kombajnu.

Po domontowaniu odpowiednich podzespołów modelem Bizon z056 możemy dokonywać zbiorów kultur nasiennych, czyli kukurydzy oraz słonecznika. W dodatku istnieje również możliwość pokosu trawy i koniczyny. Na prośbę klienta — producent mógł fabrycznie wmontować w model Bizon z056 rozdrabniacz słomy.

Jakie parametry znajdziemy w modelu Bizona z056?

Wysokość maszyny wynosi dokładnie 4 metry, zaś długość aż 14 metrów. Rozpiętość hedera to ponad 4 metry, a dokładniej czterysta dwadzieścia centymetrów. o metr więcej niż sama szerokość maszyny bez hedera, która wynosi 320 centymetrów. Masa pojazdu z kołami wynosi 7,7 tony.

Bizon z056 został wyposażony w silnik wysokoprężny SW — 400 (Andoria Andrychów), a jaego moc to 73, 5 kW, czyli aż 100 Koni Mechanicznych. Ogumienie pojazdu przednie to koła 23,1 / 18 x 26 (10 PR), tylne zaś: 10,0  x 15 (8 PR). Obie pary kół są kołami jezdnymi. Pojemność zbiornika ziarna wynosi do 3 metrów sześciennych. Sam pobór ziarna podczas pracy maszyny wynosi 1,25 metra kwadratowego na minutę.

Jakie możliwości daje model Bizon z 056?

Kombajn Bizon z 056 cieszy się ogromną popularnością dzięki swojej modułowości. W podstawowej wersji zbiera on cztery typowe zboża oraz rzepak i niektóre strączkowe rośliny. Jeśli zamontujemy dołączone przez producenta adaptery — mamy możliwość pokosu trawy i koniczyny, a także zbioru roślin z kulturami nasiennymi. Tak więc Bizon z056 umożliwia nie tylko zbiór roślin strączkowych, rzepaku i czterech podstawowych zbóż, ale też kukurydzę oraz słonecznik, a także trawę i koniczynę.

To znacznie ułatwia pracę wielu rolnikom. Dzięki takiej wielozadaniowości rolnicy mogą korzystać z jednej maszyny w wielu celach. W ten sposób zarządzanie gospodarką staje się znacznie bardziej ekonomiczne i nie trzeba przeznaczać większej przestrzeni na parkowanie drugiej maszyny, która miałaby na przykład kosić tylko kultury nasienne — kukurydzę i słonecznik.

Model kombajnu Bizon z056 to kultowa maszyna, która pojawiła się i wciąż jest a wielu polskich i nie tylko polskich wsiach. Warto zwrócić uwagę na ten model, który dzięki świeżym umysłom producentów — pozwolił na stworzenie urządzenia wielozadaniowego. Tak więc Bizon z056, którego produkcja rozpoczęła się w roku 1976 a zakończyła w roku 1994 ma się wciąż bardzo dobrze i wykorzystywany jest nieprzerwanie co roku do pokosu podczas żniw.

Artykuł powstał przy współpracy www.zenox.pl