Jak wygląda wizyta u psychologa?

Na podjęcie decyzji o udaniu się do psychologa składa się zwykle wiele czynników. Konieczność wygadania się, problemy o których nie chcemy rozmawiać ze znajomymi, traumatyczne przeżycia – zmagając się z nimi z pewnością pomogłaby Ci rozmowa z psychologiem. Społeczeństwo przyjmuje jednak taki ruch niezbyt dobrze, częstokroć piętnując i prześmiewając osobę potrzebującą pomocy psychologa. Tymczasem skorzystanie z usług profesjonalisty może okazać się najlepszą drogą do rozwiązania problemów, z którymi sobie nie radzimy i wcale nie oznacza, że dzieje się z nami coś złego. Człowiek potrzebuje rozmowy – czasami warto, by odbyła się ona z kimś doświadczonym w doradzaniu odnośnie podobnych sytuacji. Jak przygotować się do takiej wizyty i czego oczekiwać po pierwszym kontakcie z psychologiem?

Wizyta wstępna

Pierwsza wizyta u psychologa może wydawać się przytłaczająca, jeśli nie wiesz czego po niej oczekiwać. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ nie jest ona tak straszna, jak niektórzy mogą ją malować. Podczas pierwszego spotkania psycholog spróbuje ustalić z Tobą ogólny zarys problemu i zapyta o to czego oczekujesz po terapii. Pamiętaj: psycholog pracuje dla Ciebie. Mówisz mu o tym, o czym chcesz w momencie, który jest dla Ciebie wygodny. Nie oznacza to jednak zatrzymywania wszystkiego dla siebie – psycholog naprawdę pragnie Ci pomóc. Wyjawiaj szczegóły we własnym tempie i pamiętaj: psycholog jest lekarzem – jego też obowiązuje tajemnica zawodowa. Twoja sprawa nigdy nie wyjdzie poza ściany gabinetu.

poradnia psychologiczna praga południe

Pytania i odpowiedzi

Wizyta u psychologa to w ogólnym rozumieniu wymiana pytań i odpowiedzi. Psycholog będzie zadawał Ci pytania o Twoje oczekiwania odnośnie spotkań oraz te dotyczące samego problemu. Pamiętaj jednak, że udzielanie odpowiedzi leży w Twoim interesie, ale jest również Twoją wolą. Jeśli jakieś zwierzenie sprawia Ci w danym momencie problem, zaznacz że na chwilę obecną jest to dla Ciebie zbyt trudne. Pamiętaj tez, że i Ty możesz zadawać pytania psychologowi. Taki sposób wymiany opinii i pytań pomoże wam dojść do sedna problemu i rozwiązać go w najbardziej korzystny i przyjazny dla Ciebie sposób. Kto wie – być może już pierwsza rozmowa będzie dla Ciebie przełomowa.

Ustalenie własnego tempa spotkań

Nie nastawiaj się na to, że pierwsze spotkanie będzie ostatnim. Nie licz też, że podczas niego rozwiążą się wszystkie Twoje problemy. Prośba psychologa o ustalenie terminu kolejnego spotkania to nie metoda na ściąganie pieniędzy. Psycholog daje Ci w ten sposób czas na przemyślenie pewnych spraw, wyciągnięcie wniosków i przygotowanie się na dalsze rozmowy o problemie. Niczego nie da się załatwić jedynie powierzchownie – odrobina cierpliwości przyniesie Ci więcej satysfakcji, niż pośpieszna godzinna rozmowa.

_______________________________________________________________________