Rodzaje tatuaży – przegląd

Tatuaż artystyczny, podobnie jak każda inna odmiana sztuki nie ma jednego wiodącego nurtu. Nie istnieje jeden poprawny styl zdobienia ciała, a wybór tego najbardziej odpowiedniego zależy od Ciebie i tatuatora. Wielu artystów preferuje któryś ze stylów ponad innymi, choć zdarzają się i tacy, przed którymi żaden z nich nie ma tajemnic. Jedno jest pewne – tatuażem rządzi trend. Od kiedy stały się one znacznie bardziej popularne, ludzie inspirują się tym, co zobaczyli u innych – mówi nam w rozmowie jeden z tatuatorów ze Studio Kos Tattoo. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję wyglądu Twojego tatuażu, poznaj style wśród których możesz się poruszać.

  • Tatuaż realistyczny

Starannie wykonany tatuaż realistyczny to jedno z piękniejszych dzieł sztuki, jakie można stworzyć na ludzkiej skórze. Tworzony z fotograficzną dokładnością portret zrobi wrażenie nawet na sceptykach i przeciwnikach tej formy sztuki. Realistyczne motywy odzwierciedlające w najmniejszym detalu swój pierwowzór wykonuje się zarówno w czerni i bieli, jak i pełnej palecie kolorów. Pamiętaj jednak, że dobry tatuaż realistyczny wymaga niezwykle utalentowanego tatuatora i wielu lat wprawy w tatuażu realistycznym – zanim pozwolisz, by ktoś wykonał na Twojej skórze portret ukochanej osoby, zwierzaka, czy kogokolwiek innego, sprawdź jak wcześniej radził sobie z realizmem.

  • Oldschool

Ciemny, gruby kontur, kontrastowe wypełnienie i surowa forma – styl oldschool mający swoje korzenie w amerykańskiej kulturze to jeden z popularniejszych w 2017 roku stylów tatuażu. Oldschool to zwykle proste kompozycje z elementami roślinnymi, motywy zwierzęce, natura lub też klasyczne czaszki, sztylety i kotwice. Choć styl ten nie wygląda na zbyt trudny, nie daj się zwieść – nawet oldschool nie jest w stanie ukryć złego wykonania tatuażu. Jego przeciwieństwem jest styl neotraditional, zwany również newschoolem. Powstały na podstawie oldchoolu, jest stylem bardziej szczegółowym, ze światłocieniami i znacznie szerszą paletą barw niż jego tradycyjny odpowiednik. Neotraditional sprawdzi się idealnie w motywach zwierzęcych, gdzie detal i światłocienie w połączeniu z klasyczną formą wyglądają zjawiskowo.

  • Graficzny

Przypominające szkice wykonane za pomocą tuszu lub ołówka, tatuaże graficzne potrafią być bardzo efektowne, choć wykonane jedynie w czerni i bieli. Ich poziom szczegółowości cieszy oko i wymaga od tatuatora nie lada precyzji. Styl ten wykorzystuje się zarówno przy małych, jak i dużych tatuażach, a motywy przewijające się tu są naprawdę różnorodne – od zwierząt i roślin, po abstrakcyjne grafiki i zniekształcone portrety. Każdy fan czarno-białego tatuażu przyzna, że styl graficzny jest jednym z najbardziej interesujących w zestawieniu.

  • Dotwork

Wykorzystywany w niemalże każdym wymienionym wcześniej stylu, dotwork to ciekawa koncepcja polegająca na zastąpieniu tradycyjnej kreski kropkowaniem. Wykorzystywany w mandalach, delikatnych kobiecych wzorach i dużych graficznych motywach, dotwork robi ogromne wrażenie i pokazuje cierpliwość i precyzję artysty jak żaden inny.

  • Fineline

Bardzo kobiecy styl oparty na cieniutkich, delikatnych liniach i minimalistycznym wzornictwie. Styl ten uwielbiają zwłaszcza kobiety, gdyż nawet duże wzory nie wyglądają tu agresywnie czy przytłaczająco. Fineline jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko przy kwiatowych wzorach, liściach czy figurach geometrycznych – wykorzystuje się go również w stylizowanych na pismo ręczne cytatach i napisach. Ciągła linia wygląda tu po prostu efektownie.

  • Watercolour

Akwarela okazała się jednym z większych hitów minionych lat i z pewnością będzie popularna jeszcze długo. Stylizowane na malowane farbą tatuaże wyglądają doskonale w połączeniu z pastelowymi kolorami. Wspaniałym efektem wyróżniającym watercolor na tle innych stylów są intensywne kolorowe plamy wylewające się poza kontur tatuażu. Wzory zwierzęce i natura wyglądają tu niezwykle ciekawie, jednak akwarela sprawdzi się również w przypadku innych motywów – często dodatek kolorowej plamy do klasycznego czarno-białego tatuażu przenosi go na zupełnie nowy poziom.

Wymienione style nie obejmują oczywiście wszystkich istniejących rodzajów tatuażu – każdy artysta jest w pewien sposób twórcą własnego, indywidualnego stylu i jeśli żaden z wymienionych nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tatuator stworzy coś wyłącznie na Twoje potrzeby. Tatuaż istnieje na Ziemi od kiedy pojawił się na niej człowiek – przejrzenie wszystkich istniejących stylów zajęłoby wiele godzin, a i tak prawdopodobnie coś zostałoby pominięte.