Ciekawe projekty ułożenia kostki brukowej

Kostka brukowa ciekawe wzory

Popularną obecnie kostkę brukową można dowolnie aranżować i tworzyć z niej pomysłowe i oryginalne kompozycje. Celem zainspirowania Was do samodzielnego zaprojektowania ciekawego ułożenia kostki brukowej, przedstawiamy nasze propozycje na różne nawierzchnie.

Przemyśl to, gdzie ułożysz kostkę

Podczas projektowania ułożenia kostki brukowej, należy dokładnie przemyśleć przeznaczenie każdej powierzchni. Innej kostki użyjemy bowiem na tarasie, innej zaś – na podjeździe. Tam będzie musiała znosić większe obciążenia oraz wykazać się znaczną odpornością na zabrudzenia smarami czy olejem. Co więcej, planując uzyskanie ciekawego efektu kolorystycznego, zaplanujmy dokładnie każdy z odcieni oraz wzór, doskonale komponujący się z otoczeniem.

Należy również pamiętać, aby poszczególne elementy dekoracyjne placu czy ścieżki pasowały do reszty otoczenia. Na większą dowolność możemy pozwolić sobie w przypadku kostki ogrodowej, służącej do wykładania altan, klombów czy brzegów oczek wodnych. Poważniejsze i bardziej stylowe kompozycje możemy zaś z powodzeniem wykorzystać we frontowej części posesji – pod bramą, garażem lub drzwiami wejściowymi.

W ogrodzie doskonale sprawdzi się również kostka imitująca naturalne materiały – kamień lub drewno. Polecamy więc układanie ścieżek z kostki granitowej lub wprowadzenie do klombu elementów dekoracyjnych, takich jak chociażby kamienne płyty czy betonowe, okrągłe kostki o dużej średnicy z deseniem słoja drzewa. Zachęcamy do zobaczenia na tej stronie jak można układać kostkę: drokan-1.pl/brukarstwo/produkty

Przykładamy efektownych i ciekawych wzorów kostki brukowej mogą być nie tylko popularne koła czy kwiatowe rozety, ale również motywy roślinne, takie jak liście, utrzymane w kolorystyce zbliżonej do ścian domu czy koloru murków i parkanów. Drobniejsze desenie sprawdzą się również w altanach czy placach ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także nawiązanie kolorystyczne pomiędzy powierzchnią kostki, a na przykład grillem z płyt lub naturalnego kamienia.

Ciekawym rozwiązaniem może być również naprzemienne ułożenie wielokolorowej kostki, na przykład w miejscach, gdzie narażona będzie na zabrudzenia. Pomysł ten z całą pewnością sprawdzi się więc pod bramą wjazdową lub garażem, gdzie często będziemy zanieczyszczać kostkę olejem, smarem czy środkami do pielęgnacji samochodu.

Przed domem z powodzeniem ułożyć można także kostkę w poprzek, zamiast w poziomych, równych rzędach. Do tego celu śmiało możemy wykorzystać kostki o zróżnicowanej fakturze i nieregularnych krawędziach. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapełnić przestrzenie pomiędzy kostką drobnym piaskiem.

Najładniejsze wzory kostki ogrodowej

Zależnie od przeznaczenia określonej powierzchni, kostkę brukową możemy ciekawie i pomysłowo układać, aranżując na przykład przydomowy ogród.

W salonach producentów i w internecie z pewnością znajdziemy całe mnóstwo ciekawych pomysłów na ułożenie kostki brukowej na każdej powierzchni. O ile reprezentacyjne i eleganckie ułożenia sprawdzą się od frontu posesji, dekoracje i oryginalne motywy najlepiej wyglądać będą ogrodzie, przy oczku wodnym, na klombach lub w otoczeniu altany.

Co więcej, w ogrodzie możemy także stylowo zaprojektować ścieżki, wraz z efektownymi krawężnikami czy dodatkowymi, ozdobnymi modelami kostki w postaci naturalnego kamienia czy kostki betonowej imitującej drewno. Obok standardowych ułożeń z powodzeniem możemy też układać kostkę po skosie, w okręgach czy nieregularnie i z większymi odstępami.

Wzory dla kostki brukowej

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie więcej zieleni, śmiało powinniśmy wykorzystać specjalne płyty z otworami na trawę lub kwiaty. Co więcej, możemy również układać pojedyncze elementy w szachownicę, aby pomiędzy nimi wyrósł bujny i piękny trawnik, który dodatkowo z łatwością skosimy, przejeżdżając kosiarką po powierzchni kostki.

Dobrym rozwiązaniem na ciekawe zaprojektowanie ogrodowej ścieżki może być również użycie efektownych krawężników, na przykład w postaci imitujących drewno kołeczków czy płyt z kamienia. Z powodzeniem możemy też wykonać krawężnik na tym samym poziomie co pozostała powierzchnia kostki, ale użyć do jego przygotowania innego koloru lub modelu o innej, bardziej zróżnicowanej fakturze.

Jeśli zaś chodzi o najpopularniejsze pomysły wykonania ogrodowej kostki brukowej, najczęściej obejmują najróżniejsze motywy roślinne – efektowne, wielobarwne rozety, liście czy eleganckie zawijasy. Pod altany, klomby czy grille z kostki brukowej układać można z powodzeniem także uniwersalne i stylowe spirale oraz koła. Obok oczek wodnych efektownie prezentują się także błękitne fale, rozchodzące się promieniście od zbiornika lub prowadzące do niego z innej części ogrodu.

Jak widzimy, pragnąc ciekawie zaaranżować ogród poprzez ułożenie kostki brukowej, wykorzystać możemy najróżniejsze pomysły czy inspiracje. Pamiętajmy jednak, aby dobrze dobierać kolory naszych kompozycji. Odcień kostki brukowej powinien doskonale harmonizować z zielenią ogrodu oraz kolorami otoczenia – ścianą domu, altaną czy innymi, zewnętrznymi dekoracjami.