Obliczanie mocy paneli fotwoltaiczynych – ile energii potrzebuje mój dom?

Montaż paneli fotowoltaicznych oznacza szereg dodatkowych decyzji, jakie należy podjąć przed zamówieniem całej instalacji. Należy do nich przede wszystkim ilość ogniw fotowoltaicznych, które powinny wyprodukować tyle prądu, aby bez problemu zapewnić zapotrzebowanie energetyczne w całym domu.

W jaki sposób obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Czy samodzielne obliczenie zapotrzebowania na ilość ogniw fotowoltaicznych jest możliwe?

Dlaczego fotowoltaika stale zyskuje na popularności?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych we własnym domu. Ekologiczne podejście do życia, ale jednocześnie możliwość obniżenia wysokości rachunków za prąd sprawia, iż takie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Dodatkowe dofinansowania, a także możliwość magazynowania lub odsprzedania nadwyżek energetycznych zachęca do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.

Instalacja paneli fotowoltaicznych oznacza nie tylko możliwość produkcji własnego prądu, który zasili wszystkie urządzenia elektroniczne w naszym domu. Przed ostateczną decyzją warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, zajmującej się fotowoltaiką.

W ten sposób zyskamy pewność, że nasza instalacja nie tylko będzie składała się z wydajnych i wysokiej jakości komponentów, ale również zostanie dopasowana do faktycznego zapotrzebowania domostwa w energię elektryczną.

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca? W jaki sposób obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Ile to kosztuje?

Moc paneli fotowoltaicznych – dlaczego jest tak ważna?

fotowoltaiczne ogniwa

Każda instalacja fotowoltaiczna różni się od siebie wydajnością, dlatego tak istotne jest dopasowanie ilości ogniw fotowoltaicznych do każdego domu. Dobrze dobrana moc paneli fotowoltaicznych pozwoli uchronić się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem zbyt dużej lub zbyt małej ilości ogniw. Jednocześnie dopasowana moc do zapotrzebowania energetycznego zaważy na oszczędnościach, a także czasie zwrotu inwestycji.

A pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakie jest zużycie energii w domu, a także sprawdzić warunki do montażu paneli fotowoltaicznych. Niekiedy położenie domu, a także jakość nasłonecznienia będzie bezpośrednio wpływała na ilość potrzebnych paneli, które będą wytwarzać prąd.

Jeśli nie jesteśmy pewni, warto skonsultować się z profesjonalną firmą, na co dzień zajmującą się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych. Pomyłka we własnych obliczeniach oznacza wyższy koszt instalacji, a także długi czas zwrotu za całą inwestycję.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Aby instalacja fotowoltaiczna spełniła swoje zadanie, a jednocześnie faktycznie przyczyniła się do zmniejszenia wysokości rachunków za prąd, konieczny jest wybór takiej instalacji, która pokryje całe zapotrzebowanie gospodarstwa na energię.

Samodzielne wyliczenia się niestety skomplikowane, a podczas ich wykonywania należy wziąć pod uwagę kilka czynników – zwłaszcza aktualne zużycie energii, zużycie prądu w perspektywie kilku kolejnych lat, a także poziom nasłonecznienia czy średnią ilość dni słonecznych w danym regionie.

fotowoltaiczne panele

Przy samodzielnych wyliczeniach należy pamiętać o tym, że zużycie prądu w gospodarstwie domowym jest różne w zależności od sezonu. W okresach zimowych wielkość zapotrzebowania rośnie, głównie dlatego, że częściej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, a także ogrzania domu.

Przyjęło się, że do gospodarstw domowych, które generują do 10kW konieczne jest zapewnienie 1,25 kWp mocy instalacji na każde zużycie 1000 kWh prądu w ciągu roku. Możliwe jest skorzystanie z kalkulatorów powierzchniowych, dostępnych na stronach internetowych za darmo. Należy jednak liczyć się z tym, że nie pokażą one faktycznego zapotrzebowania na ilość paneli fotowoltaicznych.

Dlatego tak istotne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy doradcy. Pracownik firmy zajmującej się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych nie tylko obliczy niezbędną moc paneli, ale również w wyliczeniach weźmie pod uwagę inne istotne czynniki, które wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznych. 

Koszt inwestycji w fotowoltaikę

Prawidłowo dobrana moc instalacji fotowoltaicznych pozwala na szybki zwrot inwestycji. Optymalna moc zapewnia zwrot inwestycji już w przeciągu kilku lat, a możliwość otrzymania wysokich dofinansowań sprawia, że z coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach.

W praktyce w mniejszych domach, o wysokim nachyleniu ilość potrzebnych ogniw fotowoltaicznych będzie różniła się od domów płaskich o dużej powierzchni. Z tego też powodu warto skonsultować się z doświadczonymi fachowcami – np. z firmy EL-VAR, zajmującej się fotowoltaiką w Legnicy – którzy pomogą w wyborze najlepszej opcji dla naszego domu.