Gdzie naprawić piec gazowy?

Zbliża się sezon grzewczy, w którym niezwykle dotkliwie odczujemy jeżeli nasze piece gazowe odmówią nam posłuszeństwa. Zimna woda i wyziębione mieszkanie nie jest czymś co chcielibyśmy odczuwać jesienią. Co więc zrobić jeśli nasz piec ulegnie awarii lub pojawi się w nim nagła usterka?

Do czego służy piec gazowy?

Piec gazowy to oczywiście znane urządzenie do ocieplania naszego domu. Piec, czy inaczej kocioł gazowy może być jednofunkcyjny bądź dwufunkcyjny.  Wybór któregoś z nich musi być poprzedzona odpowiedzią na pytanie, do czego chcemy piec gazowy wykorzystywać, ponieważ kocioł jednofunkcyjny zasila jedynie instalację centralnego ogrzewania, natomiast dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu wymiennikowi, przygotowuje dodatkowo ciepłą wodę użytkową.

Kotły dwufunkcyjne przeznaczone są zdecydowanie do niewielkich powierzchni mieszkalnych. W innym przypadku ich użytkowanie jest bardzo niewygodne. Ważne aby punkty poboru ciepłej wody znajdowały się blisko pieca. Ponadto trzeba pilnować tego, aby jednocześnie dwie osoby nie korzystały z ciepłej wody i aby łazienka w domu była tylko jedna.Kocioł powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby był jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż dopłynie ona z kotła do kranu i rozwiązanie nie będzie wcale funkcjonalne. Każde urządzenie może odmówić nam posłuszeństwa – również piece gazowe. Jednak w tym przypadku usterka jest wyjątkowo uciążliwa, a także może być niebezpieczna. W tym wypadku niezależnie czy jest to mały problem, czy duża awaria, lepiej aby tą sprawą zajął się profesjonalny serwis pieców gazowych.

Najpopularniejsze problemy z piecami gazowymi

Pierwszym i najczęściej spotykanym problemem z kotłami gazowymi jest to, że po okresie uśpienia nie chcą się włączyć. Wtedy pierwszą czynnością wykonaną przez nas powinno być sprawdzenie zasilania, a również wymiana bezpiecznika w piecu. Drugim krokiem jaki powinniśmy wykonać po dłuższej przerwie w użytkowaniu jest sprawdzenie zaworu zasilającego oraz drożności filtra gazu. Te czynności powinniśmy wykonać nawet w przypadku braku usterek, aby sprawdzić funkcjonowanie pieca po okresie letnim. Jeśli posiadamy piece dwufunkcyjne znany jest nam pewnie problem tego, że piec pracował w przypadku poboru ciepłej wody, ale odmawia nam posłuszeństwa w kwestii centralnego ogrzewania i nie pobiera ciepła.  Wtedy możemy poradzić sobie sami odkręcając zawory oraz oczywiście odpowietrzaniem kaloryferów.

Kolejnym częstym problemem z kotłami gazowymi jest tak, że wyłączają się one co jakiś czas. Powodów takiej usterki może być kilka. Może być to m.in. zapowietrzenie instalacji grzewczej, ustawienie zbyt niskich parametrów ciepłej wody lub temperatury pomieszczeń, zakłócenia w dopływie powietrza lub w odprowadzaniu spalin. Rozwiązaniem tych usterek jest albo odpowietrzyć instalację, podnosimy temperaturę użytkowanej wody i oczywiście wezwać serwis naprawczy kotłów gazowych. A jest to najlepsza z możliwych opcji. Pamiętajmy, że z urządzeniami grzewczymi nie ma żartów. Każda usterka lub próba samodzielnego usprawiania instalacji gazowej może skończyć się tragicznie. Dlatego przy wszystkich usterkach związanych z kotłami gazowymi zalecana jest ostrożność.

Piec gazowy tak jak każde urządzenie ma swoją ograniczoną żywotność, a także może nam płatać figle. Pamiętajmy jednak by przynajmniej raz w roku, po czasie długiej nieużywalności poddać swój piec gazowy kontroli. Nasz komfort a także zdrowie nasze i naszych rodzin powinny być dla nas najważniejsze, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów w serwisie naprawy kotłów gazowych jakimi bez wątpienia są serwisanci z Radwin Serwis.