Czy zakup mieszkania w Szczecinie się opłaca?

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, którą należy odpowiednio przemyśleć. Wymaga ona rozważenia bardzo wielu kwestii, które będą miały bardzo duże konsekwencje, jeśli chodzi o kolejne lata życia w nowym mieszkaniu na własność. Czy opłaca się kupować mieszkanie na własność w Szczecinie? Jakie są zalety tego rozwiązania, a jakie wady? Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem tej decyzji i jak Szczecin wypada w tej kwestii na tle innych miast? Dowiedz się więcej na ten temat i podejmij świadomą i rozważną decyzję odnośnie zakupu swojego własnego mieszkania.

Co lepsze: zakup na własność czy wynajem?

Podstawowym pytaniem podczas poszukiwania mieszkania jest to, czy chcemy je kupić na własność, czy może jednak wolimy wynajmować. Choć wiele osób uważa, że druga opcja nie jest rozsądnym rozwiązaniem, to jednak ma ona również naprawdę wielu zwolenników. Wynajmowanie mieszkania ma tę zaletę, że nie trzeba decydować się od razu na dużą inwestycję oraz mieć funduszy na wkład własny lub odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, aby ubiegać się o kredyt na mieszkanie własnościowe. Wadą takiej opcji jest jednak ryzyko szybkiego utracenia lokalu mieszkalnego, ponieważ okres wypowiedzenia umowy najczęściej wynosi jeden miesiąc.

Ponadto minusem tego rozwiązania jest fakt, że płacone pieniądze zamiast być kolejnymi spłatami kredytu, trafiają do właściciela mieszkania i nie procentują na przyszłość. Dużą wadą jest także fakt, że w wynajmowanym mieszkaniu jest ograniczona możliwość wprowadzania zmian w wystroju, przez co trudno dopasować je do swoich potrzeb i preferencji stylistycznych.

Kupno mieszkania na własność wiąże się oczywiście ze sporymi kosztami i bardzo często jest powiązane z koniecznością wzięcia dużego kredytu na kilkanaście, a czasami nawet na kilkadziesiąt lat. Jednak jego stopniowe spłacanie często jest w bardzo zbliżonej wysokości do kwoty czynszu wynajmowanego mieszkania. Dzięki temu taka inwestycja nie obciąża zanadto domowego budżetu i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Mieszkanie na własność to także nieograniczone możliwości aranżowania pomieszczeń według własnych upodobań, a nawet zmieniania układu całego lokalu z zachowaniem wymagań i ograniczeń budowlanych, wynikających ze sposobu postawienia konstrukcji. Własne mieszkanie to inwestycja w przyszłość oraz duża swoboda, a także większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności w lokalu nazywanym domem.

kupno mieszkania

Istnieje wiele interesujących ofert mieszkań w Szczecinie. Przed zakupem, warto odwiedzić biuro nieruchomości i zasięgnąć profesjonalnej opinii.

 

Zaufaj specjalistom od rynku nieruchomości

Jak każdą poważną decyzję życiową, tak samo i zakup mieszkania na własność należy bardzo dokładnie przemyśleć. Ceny mieszkań w Szczecinie niestety są stosunkowo wysokie, szczególnie w przypadku lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego. Szczecin w tej kwestii wybija się na tle innych miast o podobnej wielkości. Jednak podobnie jest z kwestią wynajmu, dlatego też zakup mieszkania własnościowego jest opłacalny. Aby jednak mieć pewność, że wybrany lokal mieszkalny z rynku wtórnego lub pierwotnego jest w odpowiednim stanie i jego cena na pewno będzie adekwatna do oferowanego standardu. Specjaliści od rynku nieruchomości doskonale znają panujące na nim trendy oraz wiedzą, gdzie najlepiej szukać ciekawych ofert. Posiadają także dodatkowe informacje na temat tego, gdzie planowane są w najbliższym czasie nowe, ciekawe inwestycje, które mogłyby zainteresować kupców.

Wsparcie specjalistów od rynku nieruchomości to gwarancja znalezienia atrakcyjnego mieszkania w naprawdę przystępnej cenie. Dlatego też tak ważnej decyzji, jak zakup mieszkania na własność nie warto podejmować samodzielnie. O wiele lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych profesjonalistów z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą na temat rynku mieszkań w Szczecinie lub w innym mieście.