5 ekologicznych rozwiązań, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze

Coraz częściej mówi się o wpływie szkodliwej działalności człowieka na środowisko. Warto o tym mówić, gdyż nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Wielu ludzi uważa, że „tak już jest i nic nie można z tym zrobić”. Nic bardziej mylnego. Owszem, działania pojedynczych osób nie robią Ziemi większej różnicy, lecz pamiętajmy, że działania większej grupy osób maja już pewne znaczenie, wiec warto przekonywać innych do działania na rzecz Błękitnej Planety. Jakie możemy podjąć działania?

Panele fotowoltaiczne- wieloletnia inwestycja we własną energię

Fotowoltaika nie bez powodu określana jest przyszłością polskiej energetyki. Jest tak dlatego, że pomimo poniesionych początkowo kosztów, cała inwestycja zwraca się po kilku lub kilkunastu latach, a później generuje już tylko zyski. Największą zaletą jest uniezależnienie się od narzucanych przez rząd cen prądu, zatem podwyżki nie będą już straszne.

Nadmiar wyprodukowanej energii oddawany jest do sieci, po czym, w razie potrzeby, pobierany z powrotem, zatem nic się w fotowoltaice nie marnuje. Z uwagi na coraz szersze promowanie inwestycji proekologicznych, możliwe jest skorzystanie z różnego rodzaju bezzwrotnych dotacji. Montaż paneli nie jest zbyt skomplikowany, lecz jeśli decydujemy się na montaż na dachu (możliwy jest montaż naziemny), to chociażby ze względu na ich wagę, warto zwrócić się raczej do fachowców, jakimi mogą być np. pracownicy firmy Innex.

oszczednosci

Siatki na owoce i warzywa wielokrotnego użytku

Nadszedł czas na wyparcie plastikowych woreczków. Mimo tego, że są one częściej wykorzystywane ponownie niż dawniej, nie są one zbyt wytrzymałe. Wystarczy nieco większy ciężar, zahaczenie o ostrą krawędź lub paznokieć. Nie ma takiego ryzyka z mocniejszymi siatkami, które można wykorzystać wielokrotnie.

Nie trzeba ich wcale kupować- wystarczą niezużyte kawałki materiałów, maszyna do szycia i trochę wolnego czasu, a możemy wyczarować eleganckie siatki własnego użytku. Dla zainteresowanych- w Internecie znaleźć można różne sposoby dodatkowego udekorowania naszych dzieł. Ratowanie planety nie musi być tylko pożyteczne- może być też kreatywną zabawą!

Spłukiwanie toalety wodą po kąpieli- rozwiązanie przyszłości

W Japonii już od jakiegoś czasu można znaleźć miejsca, w których zastosowano genialne w swojej prostocie urządzenia, pozwalające przekierować brudną wodę np. ze zmywarki lub spod prysznica do rezerwuaru, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości wody rocznie.

W Polsce rozwiązanie te nie jest jeszcze zbyt popularne, lecz powoli znajdują się pomysły na samodzielne wykonywanie prostych instalacji. Gra jest warta świeczki, gdyż możemy zaoszczędzić całkiem spore zasoby wody. Innym rozwiązaniem może być umieszczenie w rezerwuarze butelki z piaskiem, które może pomóc w zaoszczędzeniu nawet do 4000 litrów wody rocznie.

Mniej opakowania, więcej produktu

Zdarzyło Ci się widzieć w markecie pojedyncze ogórki zawinięte w folię? Albo pudełeczka z borówkami, w których znajduje się zaledwie kilka owoców? Z pewnością. Mało kto o tym wie, ale opakowanie może stanowić aż do 40% ceny produktu. Ilość surowca, zużytego na opakowanie rzadko jest naszym kryterium zakupu, lecz warto to zmienić.

Wystarczy porównać ceny tzw. ‘mega paki’ ze zwykłym opakowaniem, a zwłaszcza porównać napisaną drobnym druczkiem cenę za 100 gramów lub za kilogram. To jest prawdziwa informacja, która ukaże nam, ile zaoszczędzimy na zakupie większego opakowania.

Przykręcona klimatyzacja kluczem do oszczędności

Klimatyzacja to duże udogodnienie, zwłaszcza w upał. Czasami jednak korzystamy z tego udogodnienia zbyt przesadnie. Jeśli zmniejszymy nieco jej moc, np. o jeden lub dwa stopnie, możemy zaoszczędzić nawet do 10% energii. Jeśli zdecydujemy się wprowadzić chociaż kilka rozwiązań proekologicznych do naszego życia, przestaniemy zastanawiać się, dokąd powędrowały nasze pieniądze, a raczej sami zaczniemy im mówić, dokąd mają się udać – np. na konta oszczędnościowe.