Wybór hotelu – na to zwróć uwagę

Dobry hotel może nam umilić ciężką podróż służbową. Jednak zły ośrodek zniszczy nawet wakacje naszego życia. Niestety czasem drobne niedociągnięcia powodują stres, frustrację i niezadowolenie. Możemy jednak uniknąć takich problemów, jeżeli dobrze sprawdzimy dane miejsce i będziemy wiedzieli na co zwrócić uwagę.

Zwróć uwagę na standard

Pierwszą i najważniejszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest standard. Wiele osób popełnia błąd i przede wszystkim patrzy na cenę. Jednak oszczędzenie kilku złotych, by potem cały wyjazd denerwować się i narzekać nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nikt z nas nie chce spać w brudnej pościeli, czekać w kolejce do odpychającej, wspólnej łazienki i siedzieć w brzydko pachnącym pokoju. Jeżeli wybierzemy hotel o wyższym standardzie będziemy mogli w nim naprawdę wypocząć, a to jest bezcenne.

Przede wszystkim spójrzmy krytycznie na zdjęcia znajdujące się na stronie. Czy nie wyglądają one na podrasowane? Czy pokazują wszystko? A może na zdjęciach nie ma prysznica i znajdziemy tylko przykładowe pokoje? To powinien być dla nas sygnał ostrzegawczy. Sprawdźmy też koniecznie oceny innych gości.

Wysoki standard znajdziemy w dobrych hotelach.

Zawsze warto zwrócić uwagę na to ile dany hotel ma gwiazdek, zwłaszcza podczas podróży po kraju. W Polsce to, jakie kryteria musi spełniać hotel, by uzyskać określoną ilość gwiazdek dokładnie reguluje Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16.11.2011 roku. To 5 stopniowa kategoryzacja i każdy szczebel oznacza określony zakres usług i standard. Znajdziemy tam nawet minimalną wielkość pokoju dwuosobowego. Nad spełnianiem tych standardów czuwa marszałek województwa, w którym znajduje się dany obiekt. Jeżeli miejsce nie spełnia tych prawnych kryteriów związanych z ilością gwiazdek możemy domagać się zwrotu kosztów.

Nie wybieraj najtańszego hotelu

Drugim ważnym czynnikiem jest nasz budżet. Wiadomo, że dysponujemy określoną kwotą i jest to istotne kryterium wyboru. Jednak zazwyczaj najtańsze opcje są największym źródłem niezadowolenia podczas wyjazdów. Prócz czystości i jakości usług możemy też być sfrustrowani dodatkowymi kosztami.

Często okazuje się, że najtańsze hotele dodatkowo doliczają opłaty za Wi-Fi czy parking. Zdarza się, że na stronie przeczytamy, że w ośrodku jest klimatyzacja, a na miejscu dowiemy się, że jest ona tylko w lobby i restauracji, lub droższych pokojach. Są też miejsca, gdzie by ją włączyć musimy uiścić dodatkową opłatę. Co bardzo ważne usługi te mogą znajdywać na stronie internetowej bez wpisanej obok ceny i jeżeli nie będziemy wnikliwi możemy uważać, że są one w cenie. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z tych udogodnień zapłacimy więcej, nawet tyle samo co za lepszy hotel. Zwracajmy uwagę za co płacimy. W tanich miejscach zazwyczaj nie mamy śniadań wliczonych w cenę, a w wyższym standardzie zazwyczaj tak jest. Najtańszy hotel nie zawsze jest najtańszą opcją.

Oszczędzanie na hotelu nie zawsze popłaca – często tańsze opcje mają dużo gorszy standard i pobyt w nich nie jest komfortowy.

Najlepiej jest wybierać opcje po środku. Wybierajmy hotele trzygwiazdkowe, które oferują już wysoki standard, ale nie są tak drogie jak te pięciogwiazdkowe. Taki ośrodek musi zapewniać pokoje dwuosobowe o minimalnej powierzchni 14 metrów kwadratowych, w których znajdziemy telefon, telewizor, radio, hotelowe materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, wodę butelkowaną w ilości odpowiadającej liczbie osób w pokoju i ręczniki kąpielowe. Wszystkie pokoje będą mieć własne łazienki, pościel będzie zmieniana co trzy dni lub na nasze życzenie. Znajdziemy w nich też restauracje i parking. Dzięki temu będziemy mogli naprawdę dobrze wypocząć i uniknąć niepożądanych stresów.