O kompetencjach adwokatów w praktyce

Gdy przeglądamy ogłoszenie o pracę w prasie lub w Internecie znajdujemy zadania, którymi będzie musiał się zająć adwokat. Jakie z reguły są to zadania? Przede wszystkim szeroko rozumiane doradztwo prawne, sporządzenie dokumentów oraz umów, opiniowanie oraz przygotowywanie procedur wewnętrznych czy reprezentowanie klienta czy firmę przed sądem.

Wymagania w stosunku do osoby chcącej zostać adwokatem

Aby w ogóle mieć możliwość podjęcia pracy jako adwokat oprócz odpowiedniego wykształcenia musimy także spełniać określone wymagania. Wśród nich znajduje się doświadczenie zawodowe, znajomość obcych języków oraz posiadanie określonych cech. Cechy, które adwokat powinien mieć to umiejętności interpersonalne, komunikatywność czy radzenie sobie z pracą pod presją czasu i ogólnie mówiąc w warunkach stresujących. Prasa adwokata przeszła na przestrzeni lat dużą metamorfozę. Od kilku lat adwokatem nie jest już tylko osoba, która zna wszystkie przepisy prawa. W dzisiejszych czasach dobry adwokat musi także posiadać umiejętności miękkie. Zatem jakie kompetencje powinien posiadać współczesny adwokat?

Nowoczesny adwokat pomagający firmie a jego predyspozycje

Przede wszystkim musi rozumieć biznes. Prawnik nie może blokować biznesu mówiąc, że dana umowa jest niezgodna z prawem i kategorycznie zakazuje jej podpisania. Musi podpowiedzieć pewne rozwiązania, które nie będą hamowały rozwoju firmy. Te rozwiązania musza być zgodne z obowiązującym prawem. Gdy dany adwokat reprezentuje daną firmę musi znać funkcjonowanie danego rynku oraz danej branży. Adwokat powinien także mówić zrozumiałym językiem. Jego używany jeżyk powinien być jasny, prosty, bezpośredni, dostosowany oraz zrozumiały dla odbiorców. Żargon typowo prawniczy zdecydowanie nie jest jasny dla klientów. Taka sytuacja rodzi bardzo wiele nieporozumień.

Kolejna kwestią jest podawanie przez adwokatów konkretnych rozwiązań. Musi przedstawić swojemu klientowi konkretnych propozycji rozwiązania danego problemu. Jego obowiązkiem jest także przedstawienie prawnych minusów oraz plusów danego rozwiązania prawniczego. Klient musi być świadomy ryzyka danego rozwiązania. Każdy klient oczekuje także od swojego adwokata konsultacji na bieżąco. Powszechnie wiadomo, że wszelkie decyzje mają to do siebie, ze zapadają bardzo szybko i musi na nie odpowiednio zareagować. Każdy chce konsultować swoje decyzje z prawnikami od razu. Także musi mieć ze swoim adwokatem stały kontakt, bez jakichkolwiek ograniczeń.

Prawo

Natychmiastowa porada to jest to czego każdy klient od swojego adwokata oczekuje. Jeśli chodzi o reprezentowanie firmy adwokat musi obowiązkowo uczestniczyć w wybranych spotkaniach biznesowych. Adwokat podczas takiego spotkania może od razu zwracać uwagę na wszelkie problemy oraz ich konsekwencje. Dużym plusem jest możliwość omówienia danych problemów na bieżąco. Do takich spotkań biznesowych bardzo się przydadzą umiejętności interpersonalne. Kancelaria adwokacka powinna także pracować szybko oraz terminowo. Powyżej zostały przedstawione wszelkie pożądane cechy i kompetencje adwokatów. Chcąc zatrudnić adwokata powinniśmy zaznajomić się czy nasz wybrany adwokat takowe posiada.