Oświetlenie LED w miejscu pracy – zalety

przemysłowe oświetlenie LED

Ludzie spędzają około jednej trzeciej dnia w pracy, więc nietrudno sobie wyobrazić znaczenie oświetlenia w tym miejscu. Wykorzystywanie oświetlenia LED rośnie we wszystkich gałęziach przemysłu. To również bardzo korzystne finansowo. Jak podaje amerykański Departament Energii to powszechne zastosowanie technologii LED ma największy potencjalny wpływ na oszczędności energii w Stanach Zjednoczonych. Do 2027 roku powszechne zastosowanie diod LED może zaoszczędzić około 348 TWh (w porównaniu do braku wykorzystania tej technologii) energii elektrycznej. To odpowiednik rocznej produkcji elektrycznej 44 dużych elektrowni, a całkowite oszczędności to ponad 30 miliardów dolarów przy dzisiejszych cenach energii. Tak samo wygląda to w Polsce. Z tego względu warto przyjrzeć się z jakiego powodu oświetlenie LED w miejscu pracy jest tak korzystne.

Wydajność oświetlenia LED

Właściwe oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla produktywności i komfortu w miejscu pracy. Determinuje percepcję, nastrój i wydajność pracowników. Według badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz 68 procent pracowników narzeka na światło w miejscu pracy, a 75 procent twierdzi, że mogliby być wydajniejsi i produktywniejsi z lepszym oświetleniem. Co więcej 30 procent cierpi na bóle głowy z powodu zmęczenia oczu. Według raportu 25 procent pracowników traci 15 minut dziennie ze względu na problemy ze wzrokiem. To odpowiednik półtora tygodnia pracy każdego roku.

oświetlenie ledowe

Udoskonalenie oświetlenia w miejscu pracy jest bezpośrednio powiązane z poprawą wydajności naszych ludzi. Studium Cornell University wykazało, że możemy uzyskać wzrost wydajności pracowników od 3 do 5 procent dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED. W przypadku większej ilości miejsc pracy w przemyśle technologia LED pomaga w wykonywaniu skomplikowanych prac w fabrykach. Przekłada się to na dokładniejsze działanie i mniej błędów. To obniża koszty i podnosi produktywność.

Co więcej badania pokazują, że oświetlenie LED ma pozytywny wpływ na fizyczny, fizjologiczny i psychiczny dobrostan pracowników. To wpływa na ich ogólną wydajność, a nawet obecność, w miejscu pracy.

Bezpieczeństwo oświetlenia LED

Wysoka jakość oświetlenia LED pomaga ludziom być bardziej świadomymi ich otoczenia w pracy. Dzięki temu mogą uniknąć niewielkich zagrożeń, które pojawiają się, gdy ktoś się potknie lub upadnie. Oprócz codziennych wypadków musimy wziąć pod uwagę nagłe sytuacje awaryjne. Znaki ewakuacyjne są zwykle diodami LED ze względu na ich klarowność, jasność i długą żywotność. Te same cechy można przełożyć na każde miejsce pracy wyposażone w lampy LED. Szczególnie w sytuacjach awaryjnych ważne jest, aby biura, hale produkcyjne, magazyny, klatki schodowe i wyjścia, były dobrze oświetlone i zapewniały wszystkim bezpieczeństwo.

Odpowiedzialność społeczna

Oświetlenie LED wymaga stosunkowo niewielkiej ilości energii, by działać. Może to zmniejszyć zużycie światła o 55 do 90 procent. Żarówki LED mogą zwykle działać do 60 000 godzin, co jest znacznie dłuższym czasem niż inne rodzaje oświetlenia, jak żarowe czy fluorescencyjne. Jest lepsze nie tylko dla budżetu naszej firmy, ale również dla środowiska. Dzięki temu, że potrzebują mniej energii zmniejszają emisję dwutlenku węgla.

Ponadto usuwanie fosforu i szczególnie toksycznej, rtęci stanowi duży problem dla środowiska. Nie nadają się one do recyklingu i ostatecznie trafiają na składowiska. Oświetlenie LED nie zawiera żadnych szkodliwych chemikaliów, dzięki czemu w pełni nadaje się do recyklingu po tym, gdy przestanie działać. Przejście na energooszczędną technologię LED znacznie zmniejsza ślad węglowy, co dowodzi, że firma jest przykładem w dbaniu o środowisko.

oświetlenie LED

Nowoczesne rozwiązania LED

Oświetlenie LED wykorzystuje najnowsze rozwiązania techniczne, które dodatkowo mogą usprawnić działania w naszym miejscu pracy. W odpowiednich ciągach komunikacyjnych w naszej fabryce, lub grupach lamp, możemy ustawić włączanie się światła na ruch, przyciemnianie w odpowiednich godzinach lub automatyczne wyłączanie. Dzięki temu dodatkowo obniżymy rachunki i zmniejszymy zużycie energii. W biurach istnieje możliwość zainstalowania takiego sytemu, gdzie każdy może sam regulować intensywność oświetlenia dzięki indywidualnym kontrolerom.

Przejście na oświetlenie LED ma wiele zalet. To inwestycja, która zwraca się w niższych kosztach energii i wyższych zarobkach wygenerowanych przez zadowolonych pracowników.