Trekkingowe rowery elektryczne – połączenie wygody i nowoczesności

Rowery typu trekkingowego są uważane za jedne z najbardziej praktycznych modeli dostępnych na rynku. Ze względu na swoją konstrukcję są one niezwykle wszechstronne w swoim zastosowaniu. Nowoczesne modele wyposażone w silniki elektryczne posiadają dodatkowe wspomaganie, które przekłada się na znaczne zwiększenie komfortu poruszania się za ich pomocą. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób działają tego typu systemu oraz w co warto zainwestować, dokonując zakupu nowego modelu elektrycznego roweru.

Tradycyjne rowery trekkingowe to jeden z najpopularniejszych segmentów rowerów dostępny na rynku. Nie ulega to wątpliwości, ponieważ konstrukcje tego typu ze względu na swoje walory użytkowe są odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu osób, które traktują ten środek transportu jako codzienną komunikację np. z miejscem pracy. Wprowadzenie na rynek modeli elektrycznych spowodowało niemałe zamieszanie, które jest jednak pozytywne, ponieważ wiele osób nie postrzega roweru jako sposobu na sport, a jedynie łatwy środek transportu. Elektryczne rowery są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie nowoczesność, wygodę oraz komfort podróżowania z miejsca A do miejsca B.

Budowa roweru trekkingowego – klasyczne elementy

Konstrukcja rowerów trekkingowych ze wspomaganiem elektrycznym nie różni się stosunkowo od tych, które napędzane są siłą mięśni kierującego. Wszystkie tego typu roweru produkowane są w oparciu o ramy wykonane ze stopu aluminium, który jest lekki oraz wytrzymały. Niektórzy producenci, np. rowerów elektrycznych CUBE nastawieni są jednak na zapewnienie jak największego komfortu podczas jazdy. Ciekawostką jest fakt, że klienci najchętniej wybierają modele, które oferują wygodną, wyprostowaną pozycję podczas jazdy. Z tego względu jako standard przyjęto, że rowery trekkingowe oferują jak najwygodniejszą pozycję, która wspierana jest przez specjalnie zaprojektowany kokpit z regulacją kąta nachylenia oraz kierownicę o wygodnych zagięciach. Dzięki temu można zapewnić jak najlepsze doznania z jazdy oraz komfort, który nie występuje w innych segmentach rynku rowerowego. Ważnym elementem są także sztyce z amortyzacją, wpływającą w znacznym stopniu na komfort poruszania się po nierównościach.

Rower elektryczny – jaki silnik i wyposażenie?

Tańsze modele elektryków bazują zazwyczaj na prostych rozwiązaniach konstrukcyjnych, które nie są zbyt skomplikowane. Jednak w przypadku nieco droższych i bardziej zaawansowanych modeli, gdzie sercem roweru jest zamontowany centralnie silnik, sprawa nieco się komplikuje. Warto jednak wspomnieć, że ten sposób montażu silnika jest jedynym słusznym i zapewaniającym najlepsze osiągi. W rowerach trekkingowych liczy się przede wszystkim komfort jazdy, dlatego stosowane są rozwiązania, które pozwolą na jak największą elastyczność roweru.

Na wyposażeniu elektrycznego roweru powinny znajdować się także liczne rozwiązania takie jak np. hamulce tarczowe, które umożliwią szybkie zatrzymanie pojazdu nawet z dużej prędkości. Rowery trekkingowe wyposażone w napęd elektryczny są także zazwyczaj spotykane z 28 calowymi kołami, które owinięte są w grube opony, tłumiące zniekształcenia na drodze.

Nieodłącznym elementem roweru trekkingowego z napędem elektrycznym jest także dodatkowe wyposażenie, w którego skład zalicza się dedykowane błotniki, oświetlenie oraz pojemny bagażnik. Te elementy sprawiają, że rowery tego typu stają się jeszcze bardziej użytkowe i coraz chętniej wybierane przez użytkowników, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.

Wspomaganie pedałowania i zwiększony komfort

System wspomagania pedałowania jest uruchamiany tylko wtedy, kiedy zaczynami kręcić napędem. Oczywiście do wyboru zazwyczaj jest kilka trybów zasilania zaczynając od małej mocy i dużym zasięgu, a kończąc na maksymalnym wykorzystaniu potencjału wraz z ograniczeniem długości trasy. Wspomaganie pedałowania posiada jednak pewne obostrzenia prawne, które mówią, że może ono pomagać kierującemu jedynie do prędkości 25 km/h. Wykona to głównie ze względów bezpieczeństwa oraz wyklucza rower z przymusu jego rejestracji oraz wykupywania ubezpieczenia pojazdów.

Akumulatory, które zastosowane są w rowerach trekkingowych charakteryzują się sporą wytrzymałością oraz pojemnością baterii, która ma wpływ na długość działania silnika oraz jego ewentualny zasięg. Nowoczesne systemy zarządzania energią pozwalają także na znaczne zminimalizowanie zużycia prądu, przez co rower może być użytkowany nawet przez kilkadziesiąt kilometrów bez potrzeby dodatkowego ładowania akumulatora.