Jaki ponton wędkarski wybrać?

Wybór odpowiedniego pontonu wędkarskiego to decyzja, która musi być podjęta z ogromną dozą rozsądku oraz określenia zapotrzebowania klienta. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pontonów, które oferują różnego rodzaju udogodnienia ułatwiające wędkowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto jednak zapoznać się z każdym modelem dostępnym na rynku oraz określić w jaki sposób i w jakich warunkach będzie on użytkowany. Ze względu na stale zwiększającą się ilość osób zainteresowanych rybołówstwem, oferta producentów pontonów wędkarskich stale się zmienia i dopasowuje do oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.

Do czego służy ponton wędkarski?

Wybierając się na zakupy tego typu produktu nie warto posługiwać się poleceniami znajomych lub opinią z internetu. Każdy użytkownik jest inny i będzie mieć zupełnie odmienne preferencje odnoście produktu. Ponton wędkarski służy przede wszystkim do poruszania się po tafli wody wraz ze specjalistycznym osprzętem, w który wyposażony jest niemalże każdy wędkarz. Na rynku dostępnych jest wielem modeli, które różnią się między sobą wielkością, a co za tym idzie komfortem użytkowania i możliwościami.

Na co zwrócić uwagę kupując ponton wędkarski?

Decydując się na taki zakup należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość osób, jaka może jednocześnie przebywać na pokładzie pontonu. Warto wiedzieć, że jedna osoba wędkująca jest liczona jako dwie, przebywające na łodzi turystycznie. Wynika to ze względów bezpieczeństwa oraz potrzeby zabrania dużo większej ilości sprzętu do połowu. Najczęściej można spotkać się z pontonami od 2 do 4 osób w zależności od modelu. Zaleca się, w przypadku pływania w więcej niż dwie osoby, zastosowanie pełnej podłogi, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa. Warto także zawsze wybrać model o większym wymiarze kokpitu, co będzie mieć bezpośrednio wpływ na komfort użytkowania.

Bardzo ważna jest także grubość materiału z jakiego wykonany jest ponton. Często można usłyszeć opinię, że im grubszy materiał tym lepiej – co jest informacją oczywiście nieprawidłową. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na firmę, która zajmuje się produkcją tkaniny na ponton oraz ewentualną ilość warstw. Różni producenci stosują inne rozwiązania.

Każdy ponton posiada trzy podstawowe warstwy:

  • siatkę,
  • klej,
  • powłokę.

Czasami można spotkać się także z modelami o pięciu warstwach, które posiadają dodatkową powłokę oraz warstwę kleju.

Dokonując wyboru odpowiedniego modelu pontonu, należy określić także czas, jaki będzie spędzany na powierzchni wody. Im dłużej przebywa się na pokładzie pontonu tym większe zmęczenie można odczuć. Aby „wyprawa” była jak najbardziej komfortowa, warto wybrać nieco większy model, który zapewni odpowiednią ilość miejsca. Wędkarstwo to swojego rodzaju praca, która wymaga wielu wyrzeczeń oraz lat praktyki, przekładającej się na doświadczenie.

Warto także zwrócić uwagę na wagę pontonu oraz materiały użyte do jego produkcji. Dbając o własne bezpieczeństwo, najlepiej wybierać tylko produkty jak najlepsze jakościowo oraz wygodne w transporcie. Aby jednak tranzyt pontonu był wygodny, należy sprawdzić jego wagę, która im będzie niższa, tym lepiej. Ceny pontonów wędkarskich zaczynają się już od 1500 złotych wzwyż. Oznacza to, że najuboższe modele można zakupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

Czy warto inwestować we własny ponton wędkarski?

Inwestycja w ponton wędkarski opłaca się przede wszystkim osobom, która traktują wędkarstwo nie tylko jako hobby, ale i sposób na życie i pracę. Dobór odpowiednich akcesoriów oraz środka transportu to pewna droga do sukcesu oraz poprawy komfortu wędkowania. Wielogodzinne przebywanie na powierzchni pontonu może okazać się niezwykle męczące dla organizmu, dlatego warto inwestować w innowacyjne rozwiązania oraz nowoczesne modele pontonów, które dają możliwość nie tylko wygodnego wędkowania, ale i wypoczynku.

Zdecydowanie warto wybierać jednak tylko sprawdzonych producentów pontonów, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że wyprawa na powierzchnię wody będzie bezpieczna i w pełni komfortowa, nawet w wiele osób.

Wędkarstwo jest bardzo trudną dziedziną, a dobór pontonu powinien być zawsze poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który pozna potrzeby klienta i pomoże dobrać odpowiedni model do oczekiwanych wymogów.

Zobacz pontony wędkarskie i wybierz coś dla siebie.  W ofercie również pomsty oraz deski.