Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej to jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, które chronią przed zapłodnieniem. Do najpopularniejszych środków należą doustne tabletki antykoncepcyjne oraz wkładki domaciczne. Coraz częściej kobiety decydują się na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Czy warto stosować plastry antykoncepcyjne?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która metoda antykoncepcji hormonalnej należy do najlepszych. Niektóre kobiety bez problemu będą mogły przyjmować tabletki, a inne zdecydują się na mniej inwazyjną metodę, czyli właśnie plastry antykoncepcyjne. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Czy otrzymamy plaster antykoncepcyjny bez recepty?

Plastry antykoncepcyjne – czym są i jak działają?

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest niezwykle komfortowe i dlatego na takie rozwiązanie decyduje się znaczna część kobiet. Plaster należy przykleić raz w tygodni, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i nie trzeba już pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Jednocześnie plastry sprawiają, że nie cierpi nasz żołądek. Warto jednak wiedzieć, że plastry antykoncepcyjne jak każda hormonalna metoda zapobiegania ciąży ma swoje skutki uboczne i nie zawsze bywa skuteczna. Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Działanie plastra antykoncepcyjnego opiera się na uwalnianiu zawartych w nich hormonów. Są one przyswajane do organizmu przez skórę. Efektem tego jest blokada wystąpienia owulacji, a co się z tym wiążę – brakiem płodności u kobiety. Hormony zawarte w plastrze antykoncepcyjnym zwiększają również na gęstość śluzu w szyjce macicy, co znacznie utrudnia poruszanie się plemników. Gęsty śluz sprawia także, że komórka jajowa nie zagnieżdża się w macicy.

W praktyce działanie plastra antykoncepcyjnego jest takie same jak tabletki antykoncepcyjnej. Różnica polega jedynie na tym, że w pierwszym przypadku hormony są wchłaniane przez skórę, w drugim – przyjmowanie doustnie.

Typowy plaster zawiera dwa rodzaje hormonów kobiecych – syntetyczny estrogen oraz progesteron. Warto również wiedzieć, że antykoncepcja w postaci plastra jest wydawana w aptece jedynie na receptę.

Dlaczego warto stosować plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne to jedna z najlepszych i najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Trudno również o nieprawidłowe przyklejenie plastra – w przeciwieństwie do nieterminowości w przypadku przyjmowania tabletek. O zmianie plastra niełatwo zapomnieć, a jeśli już się zdarzy to warto wiedzieć, że stężenie hormonów ze zużytego już plastra utrzymuje się w organizmie kobiety do 2 dni.

Noszenie plastra jest także wygodne. Można go przykleić w niemal każdym miejscu, w którym nie istnieje ryzyko jego szybkiego odklejenia się. Kobiety stosujące tę metodę antykoncepcyjną najczęściej naklejają plastry w takich miejscach jak ramię, udo czy pośladek.

Jednocześnie stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest lepszym rozwiązaniem dla organizmu. Konieczność przyjmowania hormonów doustnie wiąże się z tzw. efektem pierwszego przejścia, czyli obciążeniem wątroby. Efektem tego jest brak wymiotów oraz nudności. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia biegunki. Skuteczność plastra antykoncepcyjnego ma zatem wysoki wskaźnik.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne jak każda metoda ma swoje wady. Zalicza się do nich najczęściej skutki uboczne przyjmowania do organizmu różnego rodzaju hormonów. Warto również wiedzieć, że plastry antykoncepcyjne nie sprawdzą się dla każdego – zwłaszcza kobiet, które zmagają się z otyłością oraz wagą przekraczającą 90 kilogramów.

Do wad tej metody antykoncepcyjnej należy również fakt, że miejsce, w którym będzie naklejany plaster powinno być czyste i niepokryte żadnym kremem. Warto również dbać o to, aby ten fragment skóry nie był podrażniony lub skaleczony.

Wiele osób zastanawia się także ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Niestety, jest to jedna z wad tej metody antykoncepcji, ponieważ cena opakowania plastrów, które wystarczy na miesiąc, kosztuje ok. 40-50 zł. Pod tym względem np. tabletki antykoncepcyjne są tańszym rozwiązaniem.

Natomiast do skutków ubocznych stosowania plastra antykoncepcyjnego zalicza się występowanie nudności czy nadmierna tkliwość piersi. Warto również pamiętać o tym, że plastry nie chronią w stu procentach przed zapłodnieniem oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tak jak w przypadku tabletek, pojawia się ryzyko związane z krzepliwością krwi oraz wystąpieniem problemów z infekcjami intymnymi.

Plaster antykoncepcyjny bez recepty?

Decydując się na korzystanie z plastrów jako metody antykoncepcyjnej, należy pamiętać o tym, że można je dostać jedynie na receptę. Warto zatem zawczasu umówić się na wizytę u swojego specjalisty lub skorzystać z możliwości wystawienia e-recepty przez zdalną przychodnię.