Najbardziej awaryjne części w ciągniku Zetor.

Nawet najlepszej jakości maszyny czasami ulegają awariom z wielu powodów. Aby być przygotowanym na taką sytuację, warto zorientować się, na które części trzeba zwracać szczególną uwagę i w miarę możliwości mieć części zamienne, które można szybko zamontować. W tym artykule skupiamy się na najbardziej awaryjnych częściach Zetor – zwracamy uwagę na to, które to części i jakie są najczęstsze przyczyny ich awarii.

Układ kierowniczy

Z całą pewnością do najbardziej awaryjnych części każdego pojazdu należą te, które są najbardziej eksploatowane. Należy do nich, między innymi, układ kierowniczy, czyli odpowiadający za kierowanie pojazdem. Niezależnie od tego, czy jest to pompa, czy przegub lub inna część tego układu, każda z nich wpływa na pozostałe i uniemożliwia kierowcy odpowiednie kierowanie pojazdem, co z kolei stwarza zagrożenie zarówno dla niego, jak i dla przechodniów.

Bezpieczny silnik

Do awaryjnych części do ciągników Zetor należy również filtr paliwa, który spełnia bardzo ważną funkcję. Ma on za zadanie, jak sama nazwa wskazuje, filtrować paliwo, aby do silnika nie docierały zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na jego jakość. Ze względu na niezastąpioną rolę silnika w pojeździe, filtr pracuje przez cały czas, dlatego co jakiś czas musi być wymieniany ze względu na zużycie.

Cylinderek hamulcowy

Częścią układu hamulcowego, którą trzeba wymienić co jakiś czas, jest cylinderek hamulcowy. Jest on elementem odpowiedzialnym za transportowanie ciśnienia hydraulicznego z pompy hamulcowej. Układ hamulcowy bębnowy, którego cylinderek jest częścią, odpowiada za dociskanie szczęk hamulcowych do wewnętrznych powierzchni bębnów, dlatego cylinderek wpływa na działanie całego układu, co oznacza, że trzeba zwracać uwagę na stopień jego zużycia.

Licznik motogodzin

Urządzeniem, które jest bardzo przydatne w wielu maszynach rolniczych, w tym w ciągnikach, jest licznik motogodzin. Jego zadaniem jest zliczanie obrotów silnika, co wskazuje, jak intensywnie dany silnik działa i kiedy powinien zostać oddany do przeglądu. Warto wiedzieć, że liczniki motogodzin nie liczą czasu, a jedynie wspomniane obroty. Są one niezbędne w każdej maszynie, ponieważ pozwalają kontrolować jej pracę i porównywać intensywność pracy pojazdu z ilością obrotów, a tym samym zmieniać ją w razie potrzeby.

Części do maszyn rolniczych powinny być wymieniane zgodnie z zapotrzebowaniem. Nie ma reguły co do tego, jak często dana część ulega awarii, można jedynie wyróżnić niektóre części, które są szczególnie eksploatowane, ponieważ są używane na bieżąco. W związku z awariami części ciągników Zetor warto pamiętać o regularnych przeglądach i sprawdzaniu potencjalnych usterek od razu. Czasami pierwsze oznaki awarii oznaczają, że dana część powinna być wymieniona, bo może wpływać negatywnie na pozostałe części swojego układu, a w efekcie całego pojazdu.

Jeśli chodzi o markę Zetor, części dla niej produkowane pasują do bardzo wielu modeli, dlatego z reguły nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej części do danego modelu ciągnika. W niektóre części warto zaopatrywać się na zapas, aby móc w każdej chwili je samodzielnie wymienić, jeśli mogą być wymieniane przez kierowcę. Aktualnie części do ciągników znajdziesz nie tylko w sklepach stacjonarnych, lecz również w sklepach internetowych. Doskonałym przykładem jest internetowy supermarket rolniczy Zenox.pl, w którym znajdziemy części do pojazdów rolniczych, części rolniczych, zabawek czy artykułów przydatnych w ogrodzie i polu. Dzięki temu zostaną dostarczone pod podany przez Ciebie adres i zakupy nie zajmą dużo czasu. Warto zwracać uwagę na prawidłową pracę pojazdów, aby nie stwarzać zagrożenia ani dla siebie samego, ani dla osób poruszających się w tym samym terenie.