Zabiegi medycyny estetycznej – które wybrać?

kiedy wykonać zabieg medycyny estetycznej

Liposukcja

Zdarza się, że jest nas tu i ówdzie za dużo, ale to wcale nie jest powód, aby rozpaczać i załamywać ręce. Jeżeli nie pomagają intensywne ćwiczenia oraz dieta, zawsze możemy skorzystać z zabiegu liposukcji. Liposukcja zwana inaczej lipoplastyką to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nagromadzonej nadmiernie tkanki tłuszczowej z pośladków, ud, bioder, brzucha oraz innych części ciała. Zabieg ten, jeśli jest przeprowadzony w odpowiednich warunkach i przy ścisłej współpracy z pacjentem, może jednorazowo przyczynić się do usunięcia nawet 3,5 litra tłuszczu.

Zabieg przebiega kilkuetapowo i jest przeprowadzany ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Można go wykonać tylko w przypadku, kiedy pacjent cieszy się nienagannym zdrowiem i posiada badania laboratoryjne z dobrymi wynikami. Wymagane badania dotyczą czasu krwawienia i krzepnięcia krwi, morfologii, grupy krwi, ekg i rtg.płuc.

Pierwszym etapem liposukcji jest wstrzyknięcie tkanki tłuszczowej roztworem znieczulającym, następnie tunelizacja, zaś ostatnim usunięcie uszkodzonych w trakcie zabiegu komórek tłuszczowych. Bardzo ważne jest naturalnie odpowiednie zachowanie pacjenta w okresie pooperacyjnym. Zaraz po zabiegu pacjentowi zakłada się specjalne ubranie, które umożliwia zmniejszanie się obrzęku. Pierwszy okres po operacji trwa 7 dni i pacjentowi zaleca się podczas jego trwania częste spacery. W okresie kolejnym pacjent musi być przygotowany na trudności w koncentracji i oddychaniu oraz łatwe męczenie się. Po upływie dwóch tygodni powinien on udawać się na zabiegi masażu, spacerować oraz jeździć rowerem. W tym też okresie istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta bogata w białka, witaminy, cynk i żelazo. Rezultat jest jednakże widoczny dopiero po upływie od 4 do 6 tygodni.

Usuwanie zmarszczek

Niestety nie jesteśmy w stanie zatrzymać upływającego czasu i tym samym jego oznak na naszej twarzy i ciele. Wraz z wiekiem nasza skóra starzeje się i wiotczeje, zaś na twarzy pojawiają się charakterystyczne zmarszczki i zmarszczki mimiczne. Wraz z rozwojem medycyny i powstaniem jej nowej gałęzi – medycyny estetycznej, możemy jednak oszukać czas i powtórnie odzyskać młody, piękny wygląd.

zabiegi medycyny estetycznej

Jednym ze sposobów pozbycia się niechcianych zmarszczek jest botox – zabieg wykonywany przy pomocy zastrzyków z botuliny. Dzięki temu zastrzykowi, połączenie między nerwami a mięśniami zostaje na jakiś czas chemicznie zablokowane. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy tak, aby nie dotarł on do mięśnia i nie spowodował tym samym jego kurczenia się. Zabieg oczywiście musi zostać przeprowadzony przez doświadczonych lekarzy, trwa krótko i jest bezbolesny, natomiast jego efekt utrzymuje sie przez około 6 miesięcy. Ponadto, zabieg jest bezpieczny, ponieważ działanie leku jest jak najbardziej odwracalne i nie powoduje uczuleń ani skutków ubocznych. Jedyną niedogodnością są ewentualne zaczerwienienia zaraz po zabiegu.

Innym sposobem na usunięcie zmarszczek jest tzw. dermabrazja laserowa. Sprawdza się ona najlepiej przy usuwaniu zmarszczek i blizn potrądzikowych. Jeżeli zabieg dotyczy tylko części twarzy, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym, przed zabiegiem pacjent powinien zostać poddany badaniom, aby wykluczyć chorobę niedokrwistości, nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. Po zabiegu, skórę przykrywa się specjalną maseczką, która ma chronić twarz przed bakteriami i utratą płynu. Ściąga się ją natomiast po około tygodniu, kiedy odrasta nowy naskórek. Bardzo istotne jest, aby przez najbliższe pół roku unikać słońca i promieni słonecznych.