Czy ogrzewanie piecem na ekogroszek jest opłacalne?

ekogroszek

Ekogroszek jest jednym z materiałów opałowych. Wiele ludzi uważa, że ogrzewanie nim domu jest nieopłacalne i lepiej jest zainwestować w węgiel, jednak takie przekonanie jest błędne. Coraz więcej osób przestawia się z węgla właśnie na ekogroszek i jest z tego transferu zadowolona. Jakie zalety ma ekogroszek? Jakie są jego parametry grzewcze? Dlaczego to właśnie nim warto jest ogrzewać swój dom?

Jakie są atuty ekogroszku

Wiele jest zalet ogrzewania domu ekogroszkiem. Po pierwsze, warto wspomnieć o tym, że jest to paliwo ekologiczne, które nie zanieczyszcza znacznie środowiska. Podczas jego spalania, nie wytwarza się tak duża ilość zanieczyszczeń, dzięki czemu w środowisku nie powstaje smog, który może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Oprócz tego ekogroszek jest tani – początkowa inwestycja w specjalny piec do tego rodzaju paliwa grzewczego, zwróci się naprawdę szybko.

Szacuje się, że ogrzewając dom ekogroszkiem, można zaoszczędzić nawet do 40% kosztów w porównaniu do ogrzewania zwykłym węglem w ciągu miesiąca. Oczywiście pod warunkiem, że ekogroszek pochodzi ze sprawdzonego składu opału.

W dodatku, ogrzewanie ekogroszkiem może być regulowane, wszystko ze względu na specjalny piec, który posiada właśnie możliwość regulacji. Oznacza to nie tylko oszczędności, ale także odpowiednio dobraną do własnych potrzeb temperaturę w domu.

Jak więc widać, zalet palenia w domu ekogroszkiem jest naprawdę sporo. Jest to produkt ekologiczny, pozwalający zachować czystość środowiska i nie powodujący smogu. Poza tym warto wiedzieć, że ekogroszek wytwarzany jest z węgla wysokokalorycznego, który ma niską zawartość siarki, wody i substancji niepalnych. Tworzy on mało popiołu, dzięki czemu mniej jest do sprzątania.

Czy piec na ekogroszek jest opłacalny?

To, co wielu ludzi odstrasza od rozpoczęcia ogrzewania domu ekogroszkiem, to cena specjalnego pieca. Jest to jednak jednorazowy wydatek – w zależności od modelu, można na niego wydać od 4000 zł do nawet 10000 zł.

Owszem, jest to sporo pieniędzy, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż jest to wydatek zaledwie jednorazowy, który trzeba uiścić na samym początku. Taki piec ma jednak o wiele więcej zalet. Po pierwsze, można nim regulować spalanie ekogroszku, co w ostateczności prowadzi do całkiem sporych oszczędności.

ekogroszek

Przeciętny piec do ekogroszku ma moc od 15 do nawet 200 kW. Ogromną zaletą tych pieców, jest fakt że są one ekologiczne oraz fakt, że wiele ich modeli jest automatycznych. Co to w oznacza? W praktyce oznacza to, że wystarczy raz na kilka dni wsypać ekogroszek do podajnika zamontowanego w piecu, a ten samodzielnie będzie dozował go kotła, dzięki czemu w domu cały czas będzie temperatura na podobnym poziomie.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem.

Wszystkie te zalety sprawiają, że ogrzewanie domu ekogroszkiem jest jak najbardziej opłacalne. Warto jest zainwestować w odpowiedni piec, dzięki któremu będzie można zarówno zaoszczędzić nieco pieniędzy, jak też i zadbać o środowisko.

Cechy charakterystyczne ekogroszku

Ze względu na swoje rozmiary (5-25 mm), ekogroszek może być stosowany, jak już zostało to wspomniane, w piecach z automatycznym dozownikiem. Dzięki temu przy spalaniu wydzielana jest mniejsza ilość węglowodanów aromatycznych, dioksyn, tlenku węgla, pyłów oraz furanów. Spaliny powstałe po użyciu ekogroszku są jak najbardziej bezpieczne dla środowiska i ludzi.

Podsumowanie

Zainwestowanie w ogrzewanie piecem do ekogroszku jest jak najbardziej opłacalne. Owszem, na samym początku trzeba zainwestować nieco pieniędzy w sam piec, który nieco kosztuje, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwraca. Palenie ekogroszku i ogrzewanie nim domu jest opcją nie tylko ekologiczną, ale także ekonomiczną.

Spalanie w piecu może być regulowane, a sam ekogroszek jest paliwem wysokokalorycznym, dzięki czemu starcza na dłużej.

Piece do ekogroszku i sam ekogroszek spełniają dobrze swoje zadanie zarówno w mniejszych, jak i większych domach. Jest to więc dobra opcja dla każdego, nie ważne jaką ma powierzchnię do ogrzania. Warto więc jak najbardziej zdecydować się właśnie na ekogroszek, a nie na inne paliwa grzewcze.

Pamiętajmy o tym, by ekogroszek kupować u firm, które sprzedają wysokiej jakości opał. Firma Nik-Mil z Legnicy oferuje swoim klientom ekogroszek, który jest bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu będzie on grzał długo i stabilnie.