Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem się opłaca?

Wielu użytkowników domów i mieszkań  staje przed dylematem wyboru rodzaju ogrzewania. Szukają najbardziej ekonomicznych rozwiązań, ale chodzi im też o zminimalizowanie czynności, których chcieliby wykonać jak najmniej przy obsłudze ogrzewania.

Dla wielu z nich najlepszym rozwiązaniem byłoby ogrzewanie gazowe, nie wymagające zbyt wielu zabiegów, ale jego cena jest niestety dość wysoka. Poza tym, nie wszędzie przebiega sieć gazowa (w przypadku ogrzewania na gaz ziemny).

Gdy nie mamy dostępu do gazu ziemnego, jesteśmy zmuszeni do kupna lub dzierżawy zbiornika z gazem na działce, a nie każdy takową dysponuje.

Inne systemy ogrzewania

Innym typem ogrzewania, prostym w obsłudze jest ogrzewanie elektryczne, którego zaletą jest komfort użytkownika i czystość w domu, nie potrzeba w tym wypadku kotła ani kotłowni. Jednak koszty instalacji i eksploatacji są bardzo wysokie. Nie wspominając o przerwach w dostawie energii, kiedy to ogrzewanie po prostu nie ma możliwości działania.

Możemy brać również pod uwagę ogrzewanie olejowe. Jest ono wygodne w użytkowaniu, czyste i nie grozi wybuchem. Wadą tego typu ogrzewania jest konieczność stworzenia kotłowni dla kotła, który jednak nie jest tak duży jak kotły na paliwo stałe. Wadą w tym przypadku będą wysokie koszty eksploatacji.

Obecnie cały świat zmierza do wykorzystania energii ekologicznej ze źródeł energii odnawialnej. Jednak cena takiego systemu ogrzewania, a wcześniej jego instalacji jest bardzo wysoka i jeszcze długo będzie dostępna tylko dla nielicznych.

Ogrzewanie domu na paliwo stałe

Przyjrzyjmy się zatem ogrzewaniu na paliwa stałe. Niewątpliwie jego największą zaletą i powodem powszechnego użytku jest to, że ten system grzewczy jest względnie tani.

Najdłużej stosowanym paliwem opałowym jest drewno uzyskiwane ze ściętych drzew, które może być z powodzeniem stosowane w piecach co. Niestety drewno spala się bardzo szybko i ciągle trzeba uzupełniać kocioł, jest to niewątpliwie wadą takiego sposobu ogrzewania i niezbyt opłacalną inwestycją.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne systemy ogrzewania, jednym z nich są tzw. pellety, czyli sprasowana pod ciśnieniem biomasa (trociny, odpady drzewne), powstająca bez użycia środków chemicznych.

Jest to paliwo odnawialne i bezpieczne dla środowiska, po jego spaleniu pozostaje mała ilość popiołu, której możemy użyć do użyźnienia gleby. Minusem stosowania pelletów są wysokie koszty kotłów oraz samych pelletów. Muszą też być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, a kocioł należy regularnie czyścić.

Współcześnie najczęściej stosowanym paliwem stałym jest węgiel kamienny, który jeszcze do niedawna uważany był za najbardziej szkodliwy dla środowiska ze względu na wysoką emisję zanieczyszczeń. Jednak przy zastosowaniu przeróbek i ciągłym monitorowaniu parametrów jakościowych udaje się eliminować jego zły wpływ na środowisko naturalne.

Ogrzewanie ekogroszkiem

Powstają równocześnie nowe konstrukcje kotłów co z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych pozwalających na ekologiczną ich eksploatację. Takim kotłem jest np. kocioł z palnikiem retortowym z paliwem w postaci groszku o niskiej zawartości siarki – tzw. ekogroszku.

ekogroszek

W dobie nowoczesnych technologii należy się spodziewać jeszcze lepszych rozwiązań w obsłudze kotłów do spalania ekogroszku, więc może się okazać, że właśnie to paliwo to całkiem dobry wybór.

Ma on wysoką wartość opałową i zyskuje coraz większą popularność na rynku. Jak wszystkie kotły grzewcze, tak i kocioł na ekogroszek wymaga czyszczenia retorty i komory spalania. Najnowsze kotły wyposażone są w sterowniki elektroniczne, które automatycznie kontrolują ich pracę, a zastosowanie regulatorów pokojowych pozwala na zdalne kontrolowanie kotła i zapewnia komfort użytkownikom.

Dodać należy, że kotły na ekogroszek są o wiele tańsze od kotłów innego systemu, na przykład ogrzewania gazowego. Za wyborem ogrzewania domu ekogroszkiem przemawia również to, że sam kocioł uzupełnia paliwo i usuwa popiół.

Sprawdź różnice pomiędzy tanim, a dobrym ekogroszkiem.

Zakupu paliwa warto dokonywać latem, gdyż wtedy ceny są niższe niż w sezonie grzewczym. Pod lupę bierzemy wartość opałową – musi być ona jak największa, a zawartość siarki i popiołu jak najniższa. Wartość spiekalności nie powinna być niższa niż 10.

Sama nazwa paliwa posiadająca  przedrostek „eko” powinna do nas przemawiać za tym wyborem, ponieważ ekogroszek spełnia normy Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zawartość siarki i wytwarzania popiołu.