Włókniny filtracyjne – ich rola w systemach wentylacyjnych w branży przemysłowej

Włókniny filtracyjne stanowią mechaniczną barierę dla różnego typu zanieczyszczeń i zapewniają skuteczne oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji. Wykorzystywane są jako niezależny element filtracji, oczyszczający powietrze w filtracji zarówno wstępnej, jak i dokładnej, a także jako materiał stosowany w produkcji złożonych systemów filtracyjnych, między innymi filtrów kasetowych i kieszeniowych. Włókniny filtracyjne zbudowane są z nierozerwalnych włókien poliestrowych. W zależności od rodzaju mogą cechować się różnym stopniem filtracji i przepustowości, a także różnym ciężarem oraz grubością. Posiadają wysoką zdolność zatrzymywania pyłu przy niskim spadku ciśnienia i zachowania długiej żywotności.

Funkcje pełnione przez włókniny filtracyjne 

Włókniny filtracyjne służą filtracji dużej objętości mocno zanieczyszczonego powietrza. Znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, są również niezwykle przydatne nawet w niewielkich firmach zajmujących się produkcją oraz świadczeniem usług. Włóknina filtracyjna pozwala dbać o różnorodne urządzenia oraz istotne części instalacji, zabezpieczając elementy klimatyzacji, urządzenia elektroniczne, ruchome części maszyn, a także inne miejsca szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza. Włóknina tego typu może zostać umieszczona za filtrami pierwszego stopnia, co pozwala uzyskać pewny system wyłapywania zanieczyszczeń. Doskonale sprawdza się ponadto w roli filtra wstępnego, chroniąc filtr główny przed zapchaniem i obniżając koszty obsługi systemu. 

Zastosowanie włóknin filtracyjnych 

Włókniny filtracyjne wykorzystywane są najczęściej do filtracji zgrubnej w instalacjach wentylacyjnych ogólnych, użyteczności publicznej, a także w biurach i fabrykach. Są ponadto stosowane w systemach klimatyzacyjnych i różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym. Włókniny filtracyjne stosowane są również w roli filtrów do rekuperatorów oraz filtrów wstępnych w kabinach lakierniczych, odciągach wentylacyjnych i odciągach klimatyzacyjnych. Z uwagi na ich wysoką chłonność oraz przepustowość, włókniny tego typu wykorzystuje się także w szafach sterowniczych, sprężarkach i różnorodnych maszynach. By włóknina filtracyjna właściwie spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, warunków technicznych oraz wymogów w odniesieniu do czystości powietrza. 

filtracja

 

Dlaczego włókniny filtracyjne są niezbędne w branży przemysłowej? 

Powietrze w przedsiębiorstwach działających w branży przemysłowej jest szczególnie podatne na zanieczyszczenia spowodowane zawieszonymi w nim cząsteczkami brudu, w tym między innymi tłuszczu. Cząsteczki te osiadają na znajdujących się w fabryce maszynach i, gdy docierają do newralgicznych miejsc, mogą powodować awarie, które wymuszają nieplanowane postoje w pracy przedsiębiorstwa. Zastosowanie włókien filtracyjnych to sposób na wyłapanie z powietrza cząsteczek brudu zanim będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie wykorzystywanych w fabryce maszyn. Pozwala to chronić delikatne części sprzętu i zapobiegać jego zniszczeniom.

Włóknina filtracyjna

 

 

Gdzie najlepiej zakupić włókniny filtracyjne?

 

Sprzedaż wysokiej jakości włóknin filtracyjnych prowadzi firma FILTERM, oferująca wyłącznie najlepsze i cechujące się niezwykłąwytrzymałością produkty. Dzięki ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu w branży, a także bogatemu doświadczeniu technicznemu i praktycznemu, firma jest w stanie zaoferować swoim klientom rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. Oferta FILTERM skierowana jest do przebywających na terenie Polski i innych krajów europejskich zarówno klientów przemysłowych, jak i indywidualnych. Znajdują się w niej różnego rodzaju włókniny filtracyjne, w tym również włókniny przeznaczone do pracy w szczególnie trudnych warunkach, przy szczególnym natężeniu emisji zanieczyszczeń. Na ofertę firmy FILTERM składają się ponadto inne rodzaje włóknin – włókniny węglowe, impregnowane węglem aktywnym oraz włókniny dezodoryzujące, które niezwykle skutecznie pochłaniają wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy.