Co zrobić z zalegającym złomem?

Różnego rodzaju odpady to spory problem, tym bardziej że poprzez swoją działalność, odpadów tych tworzymy coraz więcej. Na szczęście część z nich może zostać poddana recyklingowi lub w skuteczny i bezpieczny sposób zutylizowana. Jest to możliwe szczególnie w przypadku odpadów z różnego rodzaju metali. Tego typu materiały można bowiem sprzedać w skupie złomu, co pozwala zniwelować ilość odpadów, unikać marnowania cennych surowców i jednocześnie chronić środowisko. Warto więc wiedzieć, co zaliczamy do złomu, dlaczego warto oddać złom do specjalnego skupu, dlaczego nie należy wyrzucać złomu do zwykłego śmietnika oraz co dzieje się ze złomem, który trafia do skupu?

Złom — co do niego zaliczamy?

Złom to dość szerokie pojęcie, które określa wszelkiego rodzaju odpady i bezużyteczne elementy wykonane z materiałów, które można wykorzystać ponownie w produkcji poprzez proces recyklingu. Do złomu można więc zaliczyć wszelkie odpady produkcyjne, elementy konstrukcji stalowych, blachy, rury, pręty, wióry metalowe, profile, elementy instalacji grzewczych, puszki aluminiowe, metalowe garnki, zużyte części samochodów, urządzeń i różnego rodzaju maszyn, przewody, akumulatory i wiele więcej. Warto także wiedzieć jakie metale można poddać recyklingowi i tym samym sprzedać w skupie złomu, a są to: stal, aluminium, miedź, mosiądz, ołów, cynk, cyna oraz różnego rodzaju stopy metali itd. Możliwości jest więc naprawdę bardzo dużo i warto rozważyć oddanie złomu do skupu, jeśli posiadamy jakieś metalowe przedmioty, które są bezużyteczne i można je poddać recyklingowi.

Dlaczego warto oddać złom do specjalnego skupu?

Coraz większa ilość różnego rodzaju odpadów, to obecnie spory problem, który dotyka cały świat. Z tego względu takie miejsca jak skupy złomu są tak ważne dla środowiska i gospodarki. Dzięki nim możliwy jest recykling metali, co pozwala uzyskać cenny surowiec bez potrzeby jego wydobywania. Dzięki temu tworzymy pewnego rodzaju obieg zamknięty, który pozwala nie tylko zmniejszyć ilość odpadów szkodzących środowisku, ale także ograniczyć wydobycie surowców z ich naturalnych złóż, co również ma wiele zalet. Warto także pamiętać, że do skupu sprzedajemy złom, a nie oddajemy go za darmo. Z tego względu jest to też pewnego rodzaju sposób, aby trochę zarobić, dodatkowo przyczyniając się do ochrony środowiska i pozbywając się w odpowiedni sposób bezużytecznego złomu, który posiadamy. Oddawanie złomu do skupu wiąże się więc z samymi korzyściami, dlatego warto korzystać z usług takich firm i pozbywać się złomu, który jest nam niepotrzebny.

złom

Dlaczego nie można wyrzucać złomu do zwykłych śmietników?

Mimo tego, że świadomość ludzi w zakresie ochrony środowiska z roku na rok rośnie, to nadal zdarzają się takie sytuacje, że ktoś wyrzuca złom do zwykłego śmietnika. Należy wiedzieć, że jest to bardzo złe rozwiązanie, które niesie za sobą wiele konsekwencji. Złom to różnego rodzaju elementy metalowe, które po zużyciu należy w odpowiedni sposób zutylizować, lub poddać recyklingowi w celu ponownego wykorzystania danego surowca w procesie produkcyjnym. Wyrzucając złom do zwykłego śmietnika, sprawiamy, że trafia on w nieodpowiednie miejsce i nie będzie mógł być prawidłowo zutylizowany czy poddany recyklingowi. Z tego względu tak ważną kwestią jest prawidłowa segregacja odpadów. Ponadto kwestie tę reguluje także prawo obowiązujące w Polsce, które jasno określa, w jaki sposób należy segregować odpady i gdzie oddać złom.

Co dzieje się ze złomem po oddaniu do skupu?

Decydując się na oddanie złomu do skupu, warto wiedzieć co następnie się z nim dzieje. W pierwszej kolejności niezbędne jest dostarczenie złomu do skupu, co wielu osobom może przysporzyć sporych problemów. Z tego względu warto wybrać skup złomu z odbiorem, co znacząco ułatwia sprawę. Złom oddany do skupu może trafić do utylizacji lub też zostać poddany procesowi recyklingu, który pozwala uzyskać cenny surowiec i wykorzystać go ponownie w różnych zastosowaniach. Czasami skupy złomu handlują również odpadami i sprzedają je do firm specjalizujących się w recyklingu tego typu materiałów.