Zajęcia z logopedą są niezwykle istotną częścią terapii logopedycznej. Wykonywanie ćwiczeń służy poprawnej wymowie. Poza tym zadaniem terapeuty jest zachęcenie dziecka do wykonywania ich w domu, czemu mają służyć liczne akcesoria logopedyczne, które zachęcają do ćwiczeń i poprawy artykulacji.
Można je stosować zarówno w przypadku zaburzeń, jak i podczas naturalnego uczenia się prawidłowej wymowy. Pomoce logopedyczne stanowią profesjonalne wsparcie w pracy logopedów i wychowawców, mogą być także cenną pomocą dla rodziców. Dzięki nim dzieci nie tylko uczą się poprawnej wymowy, ale również doskonale bawią się. Zdecydowanie zwiększają one zaangażowanie malucha podczas ćwiczeń poprawnej wymowy.
Jakie pomoce pomagają dzieciom w terapii logopedycznej?
Pomoce logopedyczne są nieocenione przy nauce poprawnej wymowy. Wśród nich znajdują się między innymi domina, gry, edukacyjne historyjki obrazkowe, pacynki logopedyczne, wibratory logopedyczne, płytki przedsionkowe, które są specjalistycznymi akcesoriami do korekcji wad zgryzu i wymowy oraz wiele innych. Dzięki grom maluch uczy się rozpoznawać litery, łączyć je w wyrazy, a także dopasowywać do obrazków.
Pomoce logopedyczne są ogromnym wsparciem dla logopedy, nauczyciela, wychowawcy, rodzica, gdyż dziecko chętnie uczestniczy w zabawie, nie mając świadomości podejmowania trudu nauki, co zdecydowanie obniża stres. Poza tym wspierają one malucha w nauce najtrudniejszych głosek, a także zapobiegają wielu problemom z wymową, na przykład seplenieniu. W umiejętny sposób wykorzystywane wspomagają nie tylko proces nauki prawidłowej wymowy, ale także ułatwiają naukę pisania, gdyż błędy popełniane podczas wymawiania słów przekładają się na niewłaściwą ich pisownię. Niektóre z nich wykorzystać można w terapii osób z zaburzeniami sprawności umysłowej.
Wykorzystanie wibratora logopedycznego
Wibrator logopedycznym jest urządzeniem wykorzystywanym w terapii mowy. Przy jego pomocy wykonuje się masaż języka, policzków i podniebienia, co pozwala osiągnąć szybkie efekty w nauce prawidłowej wymowy głosek. Jego skuteczność jest potwierdzona w Polsce od wielu lat, dlatego chętnie wykorzystywany jest przez specjalistów. To jedno z podstawowych narzędzi w gabinecie logopedycznym. Dzięki prostej konstrukcji i obsłudze może być z powodzeniem stosowany w domu pod kontrolą rodziców. Dodatkową jego funkcją jest dbanie o higienę języka. Wibrator logopedyczny jest urządzeniem wysokiej jakości i skuteczności. Dzięki niemu dziecko w bezpieczny sposób nauczy się wymowy poszczególnych głosek.
Modele wibratorów logopedycznych
Wśród wibratorów logopedycznych znajdują się różne ich modele takie jak: wibrator logopedyczny Rerek, wibrator logopedyczny Z – vibe, wibrator logopedyczny Wigler. Rynek tego rodzaju pomocy oferuje również miękkie i twarde szpatułki, które przeznaczone są do:
- kształcenia sensorycznego w obrębie jamy ustnej,
- masażu policzków i żuchwy,
- masażu dziąseł i policzków,
- masażu zewnątrzustnego,
- rozwijania stref artykulacyjnych,
- masażu dziąseł dla dzieci, które dopiero zaczynają ząbkować.
Do czego służą różne modele wibratorów logopedycznych?
Wibrator logopedyczny Rerek jest wykorzystywany do terapii rotacyzmu, czyli nauki prawidłowego wymawiania spółgłoski r. Natomiast wibrator logopedyczny Z – vibe pomaga w prawidłowym wypowiadaniu głosek sz, o, u, cz, dż. Dostępny jest w dwóch wersjach: uniwersalnej oraz jako model dodatkowo masujący jamę ustną na zewnątrz i wewnątrz. Wibrator logopedyczny Wigler jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które jest pomocne zarówno w terapii rotacyzmu, jak i przy masażu języka, warg, policzków oraz podniebienia. Jego zaletą jest to, że usprawnia każdą część języka.
Korzyści wynikające ze stosowania wibratora logopedycznego
Masaż wibratorem logopedycznym może być wykorzystywany podczas terapii nie tylko dzieci mających problem z artykulacją głosek, ale również z osobami ze spektrum autyzmu, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami integracji logopedycznej, dyslalią. Sprawdza się on doskonale w przypadku usuwania wad wymowy wielu głosek. Jego działanie polega na generowaniu biernych wibracji języka, co ma zasadnicze znaczenie w przypadku rotacyzmu, czyli nieprawidłowej artykulacji głoski r, a także wspomaga naukę wymowy wielu innych głosek poprzez masaż i wibracje. Jego stosowanie jest w pełni bezpieczne, gdyż posiada wszelkie wymagane certyfikaty. Został dokładnie przetestowany w celu potwierdzenia jego skuteczności w terapii wad wymowy.