W jakich przypadkach można ustalić krótszy okres wypowiedzenia pracownika?

Okres wypowiedzenia stosunku pracy jest uregulowany przez Kodeks Pracy. Zasady w tej kwestii są bardzo jasno przedstawione i okres wypowiedzenia dla pracownika jest ściśle powiązany z jego stażem pracy w danej firmie. Czasami jednak zdarza się, że którejś ze stron z różnych powodów zależy na znacznym skróceniu okresu wypowiedzenia. Czy jest to możliwe i jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o skrócenie okresu wypowiedzenia umowy przez pracownika? Dowiedz się na ten temat nieco więcej!

Samodzielne ustalenia przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron

Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z wielu różnych powodów. Pracodawca może chcieć zlikwidować to konkretne stanowisko lub może mieć na niego znacznie lepszego kandydata. Może wiązać się ze zmianami kadrowymi lub koniecznością cięcia etatów w firmie. Może dojść do niego również ze względu na decyzję pracownika, który będzie chciał odejść do lepiej płatnej lub bardziej rozwijającej pracy w innej firmie. Możliwości jest naprawdę wiele i w przypadku zachowania okresu wypowiedzenia, żadna ze stron nie musi podawać konkretnego powodu rozwiązania stosunku pracy. Ustalenia w kodeksie pracy mówią jasno, że po przepracowaniu mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy wynosi on 1 miesiąc, a w przypadku przepracowania co najmniej 3 lat w jednej firmie, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Prawo pracy nie ogranicza ustalenia przez obie strony innego scenariusza, jednak wybrane rozwiązanie musi być korzystne przede wszystkim dla pracownika. W przypadku odejścia za porozumieniem stron ustalony może zostać krótszy lub dłuższy okres wypowiedzenia. Należy jednak pamiętać, że te kwestie muszą być ustalone formalnie w postaci podpisanego przez obie strony porozumienia. Pracodawca nie może narzucić podwładnemu krótszego okresu wypowiedzenia bez jego zgody, ponieważ wtedy podwładny ma prawo odwołać się do sądu pracy. Propozycja musi być satysfakcjonująca i możliwa do zrealizowania w sposób bezstratny dla obydwóch stron, dlatego też długość okresu wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron należy dokładnie ustalić i dopasować do potrzeb i oczekiwań i jednej, i drugiej strony.

dokumenty

Obsługa kadrowo płacowa w Twoim mieście. Sprawdź ofertę firmy AsystaHr!

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę z dnia na dzień?

Rzadko zdarzają się przypadki, że umowa o pracę może zostać wypowiedziana z dnia na dzień, jednak takie sytuacje są jak najbardziej możliwe. Pracownik ma prawo złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym w przypadku, gdy pracodawca będzie naruszał jego prawa jako pracownika lub nie dopełni ważnych formalności, które są jego obowiązkami. Powodem wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym ze strony pracownika mogą być na przykład opóźnienia w wypłacie, brak respektowania prawa do urlopu oraz brak zapewnienia świadczeń, zmuszanie do nieodpłatnych nadgodzin czy wymaganie pracy podczas urlopu lub w trakcie zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownik poczuje się wykorzystywany i posiada na to konkretne dowody, to ma pełne prawo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

księgowość

Pracodawca również może zdecydować się na rozwiązanie stosunku pracy z podwładnym z dnia na dzień. Jest to możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach, takich jak działanie przez pracownika na szkodę firmy lub rażące zaniedbywanie swoich obowiązków i systematyczne nie wypełnianie poleceń przełożonego. Powodem natychmiastowego zwolnienia może być na przykład wykonywanie innych zadań w trakcie pracy, wykorzystywanie materiałów biurowych i sprzętów służbowych w celach prywatnych bez konsultacji oraz inne rażące wykroczenia i łamanie umowy przez pracownika. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do zwolnienia dyscyplinarnego.