Jak często zmieniać prześcieradło i jak często kupować nowe?

To zupełnie naturalne, że każdy z nas poci się w nocy. Wilgoć, która się wówczas wytwarza stanowi natomiast idealnie środowisko do rozwoju grzybów, bakterii, roztoczy itd. A te z racji tego, że gromadzą się one w fałdach i załamaniach pościeli oraz prześcieradła, stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Poza tym, na pościeli i prześcieradle znajdują się także inne wydzieliny, pyłki i kurz. Nasze łóżko stanowi więc siedlisko różnego rodzaju mikroorganizmów. Choć tego nie widzimy, codziennie kładziemy się spać w nie do końca estetycznych warunkach. Dlatego właśnie zaleca się regularną, najlepiej cotygodniową zmianę poszewek i prześcieradła. Do tego, dobrze, gdy nowe ich modele kupujemy mniej więcej raz na rok. Nie jest to przesadzona statystka, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami. Wystarczą bowiem dwa tygodnie spania na brudnym prześcieradle, by codziennie zacząć budzić się z atakami astmy czy bolącym gardłem.

Na jaki rodzaj prześcieradła najlepiej się zdecydować?

Prześcieradło przede wszystkim służy do tego, by chronić nasze łóżko, ale i zapewnić maksymalny komfort spania. Gdy decydujemy się na konkretny jego rodzaj, najczęściej wybierajmy modele bawełnianie, które są trwałe i naturalne. Prześcieradło z satyny bawełnianej, to delikatny i elegancki rodzaj takowego produktu. Swoją trwałość i odporność zawdzięcza najwyżej jakości przędzy i specjalnemu splotowi. Ze względu na to, że jest łatwe w eksploatacji przez wiele lat nie zmienia też kształtu, ani koloru. Model o splocie płóciennym idealnie przepuszcza natomiast powietrze, bo nie zawiera w sobie żadnych nici syntetycznych. Doskonale znosi też pranie i prasowanie.

pościel

Dobrym rozwiązaniem są też prześcieradła frotte lub jersey. Wiele osób nie rozróżnia jednak podanych typów. Te pierwsze wykonane są z bardzo przyjaznego, miękkiego materiału. Zapewniają komfort termiczny i wręcz idealnie sprawdzają się zimą, w trakcie mroźnych dni. Są również przewiewne, oddychające i pochłaniające nadmiar wilgoci. Prześcieradła jersey, to z kolei mieszkanka włókien syntetycznych i bawełny. Tkanina nie podrażnia w żaden sposób delikatnej skóry, dlatego z powodzeniem można stosować ją także w dziecięcych pokoikach. Ogromną jej zaletę stanowi fakt, że nie wymaga prasowania. Wystarczy rozłożyć prześcieradło na łóżku, a po chwili wszystkie zagniecenia się wygładzają. Jest to zatem idealny produkt dla osób ceniących sobie rozwiązania szybkie i niewymagające nadmiernego wysiłku.

Rozmiar i kształt prześcieradła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Licząc się z własnymi potrzebami i oczekiwaniami, możemy kupić tradycyjne prześcieradło lub takie, które dzięki specjalnym gumkom zamocujemy do boków materaca. Drugi rodzaj jest o tyle praktyczniejszy, że nie przemieszcza się w trakcie snu. Większość osób dziś decyduje się właśnie na ten typ. Choć klasyczny też ma wielu zwolenników. Wszystko zależy od indywidualnych

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednie dobranie wielkości prześcieradła. By prezentowało się ono estetycznie należy zwrócić uwagę na jego długość i szerokość. Inne są bowiem prześcieradła przeznaczone do łóżek pojedynczych, a inne do łóżek podwójnych. Przy czym prześcieradła z gumką muszą mieć odpowiedni zapas materiału przeznaczonego na boki materaca. Przed zamówieniem lub zakupem prześcieradła, najlepiej po prostu zmierzyć łóżko. Producenci podają bowiem odpowiednie do każdej wielkości tabele.