Rośliny kwitnące cieniolubne – jakie będą idealne do Twojego ogrodu?

Każda osoba, która posiada przydomowy ogródek chce, aby był on pełen kwiatów i zieleni. Uprawa roślin bywa czasem trudna i może zniechęcić. Wszystko dlatego, że wiele osób decyduje się na niewłaściwe gatunki kwiatów czy krzewów, które hodowane są w nieodpowiednich warunkach. Wiele roślin jest bardzo wymagających – potrzebuje należytego nasłonecznienia, odpowiedniej jakości gleby. Niektóre są bardzo podatne na choroby i trzeba mieć należytą wiedzę, jak poszczególne rośliny hodować. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja, które jest zależna od wymagań danego gatunku. Przed zakupem sadzonek ważne jest odpowiednie zaznajomienie się z potrzebami wybranej rośliny. Kluczem do pięknego i zachwycającego ogrodu są trafnie dobrane gatunki roślin, które uprawiane powinny być w odpowiednich warunkach i z należytą wiedzą.

Zacieniony ogródek – jakie rośliny będą najlepszym wyborem?

Czasem zdarza się, że posesja jest bardzo zacieniona. Często przyczyniają się do tego drzewa, które kłopotliwie przysłaniają i zabierają słońce. Rośliny rosną wówczas słabo, często w ziemi rozwijają się uporczywe chwasty, a trawa jest szara i wypłowiała. Ogród wygląda przez to na zaniedbany i zapuszczony. Są jednak gatunki roślin, które bardzo dobrze rosną w cieniu.

rośliny kwitnące do cienia

Należą do nich byliny, które są cieniolubne i świetnie rosną na stanowiskach półcienistych. Byliny można sadzić pod koronami drzew i krzewów, a także na posesjach, które są mocno zacienione. Rośliny te sprawiają, że ogród nabiera klasy i wdzięku. Byliny świetnie komponują się z innymi roślinami wieloletnimi. Doskonale dopełniają rabaty, ozdabiają ziemię w pobliżu oczek wodnych lub pięknie prezentują się na skalniakach lub nasadzeniach naturalistycznych. Byliny można też hodować w pojemnikach – razem z innymi gatunkami kwiatów. Roślina nie jest trudna w uprawie – lubi mocno wilgotną glebę i nie jest zanadto wymagająca.

Byliny – co warto jeszcze o nich wiedzieć?

Byliny są roślinami zielnymi wieloletnimi, które dobrze znoszą mrozy. Ich organy podziemne zimują pod postacią bulw, cebul lub kłączy. Nadziemne pędy bylin raz w roku – na zimę obumierają. Roślina ta ponownie puszcza liście i kwiaty na wiosnę. Byliny można hodować po stronie północnej, która jest mocno zacieniona. Gatunkami, które należą do bylin są: krwawnik, kłosowiec, pluskwica, tawułka lub alstremeria.

W zależności od odmiany, ich potrzeba nasłonecznienia jest inna – jedne byliny lubią stanowiska półcieniste, inne cieniste.  Rabaty można uzupełnić innymi gatunkami roślin np. liśćmi paproci. Pod koronami drzew dobrze rosną także rośliny okrywowe, ale należy wybrać odmianę cieniolubną – jest nią np. barwinek lub dąbrówka.

rośliny do cienia do zacienionego ogrodu

Byliny – rośliny cieniolubne kwitnące w ogrodzie

Bardzo ciekawą odmianą byliny jest kłosowiec, który charakteryzuje się fioletowo-niebieskimi kwiatami, w kształcie szczotki do butelek. Kłosowiec swoim zapachem wabi motyle. Roślina może dorastać nawet na wysokość jednego metra, ale tylko w czasie okresu kwitnienia – kłosowiec zazwyczaj ma 60-80 cm wysokości. Gatunek ten lubi wilgotne stanowiska i świetnie nadaje się do ogrodów skalnych, jak i na rabaty.

Inną bardzo efektowną rośliną jest pluskwica. Ma ona duże, ozdobne, ząbkowane liście, zaś jej kwiaty są koloru białego. Pluskwica ma bujne kwiatostany, które osiągają nawet wysokość 60 cm. Bylinę tą można bez problemu uprawiać wokół zbiorników wodnych, gdyż lubi ona stale wilgotne podłoże. Pluskwica jest świetnym tłem dla niższych roślin, a ponadto dobrze komponuje się przy wysokich rabatach.

Typową rośliną do cienia jest dąbrówka. Charakteryzują ją nadziemne rozłogi. Nie rośnie wysoka – w czasie kwitnienia osiąga maksymalnie 20 cm. Odmiana ta wyróżnia się czerwono-brunatnymi liśćmi. Dąbrówka nie lubi bezpośredniego słońca i doskonale rośnie w zacienionych miejscach.