Regulowane łóżko szpitalne – dla którego pacjenta?

Łóżka szpitalne i rehabilitacyjne to niezastąpiony mebel dla osoby chorej, której leczenie odbywa się w szpitalu, placówkach rehabilitacyjnych czy nawet w domowych warunkach.

Obecnie, łóżka szpitalne to meble dopracowane, spełniające najwyższe wymogi sanitarne. Zapewniają komfort i wygodę zarówno pacjentom, jak i lekarzom, rehabilitantom i opiekunom.

Rodzaje rehabilitacyjnych łóżek szpitalnych mogą się między sobą różnić na przykład sposobem regulacji i sterowaniem. Dobór odpowiedniego łóżka dla pacjenta obłożnie chorego to absolutna podstawa, by zapewnić mu najwyższy komfort i bezpieczeństwo w procesie leczenia. W zależności od wymagań pacjenta i sposobu leczenia, wykorzystuje się łóżka dwusegmentowe i czterosegmentowe.

Główne funkcje łóżek rehabilitacyjnych

Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne zdecydowanie różni się od standardowych łóżek szpitalnych. W większości przypadków, regulowane łóżko szpitalne posiada takie elementy jak:

  • mocowanie segmentów leża,
  • szczyty łóżka z możliwością demontażu,
  • systemy regulacji barierek,
  • koła jezdne z blokadą,
  • ochronne krążki odbojowe,
  • funkcja autoregresji.

Dodatkowo, łóżka dla szczególnie wymagających pacjentów, wyposażone są w segmenty leża ze stalową siatką oraz możliwość regulacji kąta oparcia pleców. Wszystkie funkcje ułatwiają obsługę łóżka, demontaż elementów łóżka oraz ich sprawną dezynfekcję. Koła z blokadą pozwalają na szybkie przemieszczanie pacjenta bezpośrednio na łóżku. Producenci stosują także elementy ochronne – na przykład krążki odbojowe, które chronią ściany przed uszkodzeniami.

Łóżko jest w pełni przystosowane do pacjenta, a jego budowa zapobiega powstawaniu odleżyn.

regulowane łóżko szpitalne

Dodatkowe funkcje łóżek szpitalnych

W zależności od modelu i wymagań pacjenta, możliwy jest zakup i montaż elementów dodatkowych. Najczęściej, bezpośrednio do konstrukcji mebla montuje się stojak na kroplówkę czy blat. Można zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta, dokupując wysięgnik z uchwytem ręcznym, dodatkową barierkę boczną oraz szczyty łóżek. Dostępne są również materace z pianki poliuretanowej i szczyty łóżka z bezpiecznych, nieorganicznych tworzyw.

Opiekunowie, by ułatwić pracę pielęgniarkom i zwiększyć komfort osoby chorej, mogą zdecydować się na półkę na pościel, uchwyty na basen i worek do moczu oraz półkę podwieszaną, umieszczaną bezpośrednio pod leżem.

Niektóre modele łóżek posiadają funkcje regulacji pleców, ud i podudzia. Ustawienie pod odpowiednim kątem segmentu leża pozwoli pacjentowi przebywać w pozycji leżącej, półleżącej i siedzącej. Możliwość zmian pozycji zapobiega powstawaniu odleżyn i bólu związanego z leżeniem w jednej pozycji. Segmentami można sterować za pomocą pilota, sprężyn lub w sposób mechaniczny.

Bezpieczeństwo i higiena

Regulowane łóżka rehabilitacyjne muszą zapewniać nie tylko bezpieczne i łatwe w obsłudze. Osoba obłożnie chora jest o wiele bardziej podatna na wirusy i zarazki. Osłabiony chory musi mieć zapewniony najwyższy poziom higieny i sterylności, niezależnie od tego czy jest leczony w szpitalu czy w domu.

łóżko regulowane

Przykładowy model łóżka regulowanego z oferty U.B.M. KOTASIŃSKA

Ze względu na coraz większe wymagania, jakie narzucane są producentom mebli medycznych, wyroby medyczne powstają poprzez wykorzystanie nowoczesnych materiałów i innowacyjnych technik produkcji.

Łóżka posiadają konstrukcje z profili stalowych, które następnie pokrywane są lakierem proszkowym. Dzięki temu, konstrukcja jest odporna na poniższe czynniki:

  • korozja,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • promieniowanie UV,
  • wilgoć,
  • środki chemiczne i dezynfekujące.

Materiały wykazujące odporność, gwarantują długie użytkowanie i wytrzymałość konstrukcji przez wiele lat.

Odchodzi się od stosowania elementów z tworzyw organicznych, gdyż mogą one wywoływać reakcje alergiczne i uczulenia. Powierzchnie porowate, z wgłębieniami – np. drewno – o wiele trudniej jest dokładnie doczyścić. Poza tym, organiczne elementy mebli nie są odporne na powyższe czynniki, a ich użytkowość jest krótsza.

Warto dodać, że niektóre elementy mona zastąpić płytą HPL, na przykład segmenty leża.

Certyfikowany producent mebli medycznych

Łóżka rehabilitacyjne to meble medyczne przeznaczone dla pacjentów o szczególnych wymaganiach. Przed zakupem należy wybrać producenta, którego wyroby zapewnią komfortowe i wygodne leczenie. Osłabiony pacjent musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo – w postaci dodatkowych barierek oraz wysokiej klasy materiałów, jakich użyto w procesie produkcji. Certyfikowany producent zapewni meble testowane i takie, które przeszły wszystkie, bardzo wymagające kontrole.