Jaka fryzura najlepiej sprawdzi się przy zakolach?

Mianem zakoli określamy powiększone w okolicach skroni czoło, które odsłaniają wypadające po bokach włosy. Problem ten dotyczy w zdecydowanej większości panów. Pogłębianie się zakoli u mężczyzn ma swoje źródło w męskich hormonach (androgenach) i uwarunkowaniach genetycznych. Ludzkie mieszki włosowe bywają bowiem nadwrażliwe na pochodną przemian testosteronu, dihydrotestosteron. Łysienie androgenowe może dotyczyć nawet od 50% do 80% mężczyzn rasy białej.

Proces powstawania zakoli może zostać przyspieszony przez stres, nieprawidłową dietę ubogą w mikroelementy i witaminy, spadek masy ciała oraz zażywanie niektórych leków, zwłaszcza antydepresantów.

Zakola – jak można im przeciwdziałać?

Na rynku dostępnych jest wiele szamponów, jak i doustnych preparatów przeciwdziałających tworzeniu się zakoli, o które najlepiej zapytać w aptece. Istnieją także domowe sposoby na walkę z tym problemem. Jednym z nich jest wykonywany codziennie samodzielny masaż głowy. Jego zadaniem jest pobudzenie krążenia krwi, dzięki któremu odżywiona skóra nie będzie tak szybko łysieć. Masaż powinien trwać przynajmniej pięć lub dziesięć minut i może być wykonywany opuszkami palców, szczotką typu tangle teezer lub specjalnym urządzeniem przeznaczonym do tego celu.

Niektórzy mężczyźni decydują się na leczenie zakoli, które może polegać na przykład na wstrzykiwaniu w skórę głowy osocza bogatopłytkowego pobranego z własnej krwi pacjenta. Inną metodą jest pobudzanie mieszków włosowych za pomocą laseroterapii.

Jakich fryzur unikać przy zakolach?

Gdy obserwujemy powstające za naszymi skrońmi zakola, zazwyczaj nie chcemy ich nadmiernie eksponować. Z tego powodu panowie zmagający się z problemem wypadania włosów powinni unikać gładkiego zaczesywania ich do tyłu, które jeszcze bardziej odsłania obnażoną skórę. Zakoli nie zamaskują także włosy przycięte na bardzo krótko.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dużą rolę w ukrywaniu zakoli spełnia kolor włosów. Jasne włosy nie kontrastują aż tak mocno ze skórą głowy, dlatego zakola blondynów wydają się być mniej widoczne. Twardszy orzech do zgryzienia mają jednak szatyni i bruneci. Z jednej strony mogliby się zdecydować na farbowanie, z drugiej jednak procedura ta osłabia włosy a tego właśnie chcemy uniknąć.

Najkorzystniejsze rodzaje cięć dla zakoli

Jeśli jesteś posiadaczem gęstych włosów, korzystne mogłoby okazać się ich zapuszczenie na długość nieco krótszą niż do ramion. W ten sposób opadające niedbale kosmyki zasłonią zakola i boki Twojego czoła. Dla trwałości stylizacji wystarczy nieco lakieru. Równie skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie na głowie przemyślanego nieładu, który odwróci uwagę od łysienia. W tym przypadku pozostawiamy średnią długość włosów i używamy kosmetyków, które zbytnio ich nie obciążają, by zachować odpowiednią objętość fryzury.

Wyróżniamy także nieco bardziej specyficzne rozwiązania:

French Crop

French Crop to modna fryzura z zaczesaną do przodu grzywką. Gdy nabierzesz wprawy w zaczesywaniu tej stylizacji, Twoje włosy zaczną naturalnie układać się na czole i przykrywać odsłonięte boki. Ważne jest, by French Crop był regularnie przycinany, średnio co dwa tygodnie.

Quiff

Chyba każdy mężczyzna zastanawiał się nad zastosowaniem podcięcia, czyli fryzury, w której włosy na czubku głowy są długie i przedzielone z boku lub pośrodku, podczas gdy tył i boki są bardzo krótkie. Quiff to podtyp tej stylizacji, różniący się jednak drobnym szczegółem: boki nie są wygolone do zera. Pozostawione włosy po bokach można dyskretnie zaczesać do góry i w ten sposób zamaskować irytujące zakola.

Codzienna stylizacja fryzury Quiff wymaga stosowania pasty do włosów z matowym wykończeniem. Zaletą tego rozwiązania jest jednak krótki czas przygotowań przed wyjściem z domu, który nie powinien potrwać dłużej niż 5 minut. Quiff jest zatem polecany panom, którzy nie lubią tracić czasu przed lustrem.

Chcesz sam przekonać się na ile z problemem zakoli może pomóc Ci profesjonalny fryzjer męski Wrocław? Barber Shop z pasją – oto czego potrzebujesz! Salon CHI na wrocławskich Krzykach to miejsce, w którym artystyczne szaleństwo spotyka się z dyscypliną a spod nożyczek wychodzą najbardziej śmiałe i modne stylizacje.