Nie da się ukryć, że współczesna medycyna bardzo się rozwija. Mimo że nie znaleziono jeszcze lekarstw na wiele poważnych chorób, to małymi kroczkami ludzkość potrafi już wykryć i wyleczyć wiele różnorakich schorzeń.
Wszystko to też za sprawą rozwoju elektroniki – tworząc nowe przyrządy i urządzenia, służba medyczna może wykonywać badania prawie na każdą część ciała, sprawdzając, czy funkcjonuje ona prawidłowo.
Jednym z takich badań jest na przykład angiografia oka.
Co to takiego?
Angiografia fluoresceinowa to inaczej obrazowanie dna oka, a konkretnie badanie naczyń krwionośnych, które się tam znajdują.
Jak wygląda angiografia oka?
Przed jego wykonaniem podaje się pacjentowi dożylnie tzw. fluoresceinę, czyli środek kontrastowy. Następnie lekarz wykonuje serię zdjęć dna oka za pomocą aparatów OCT wykorzystujących błyski światła. Specjalne filtry w aparacie tworzą obraz kształtu naczyń krwionośnych i przepływu krwi, dzięki czemu można zaobserwować czy przepuszczają one podany środek, czy nie. Jeśli przeciek jest widoczny, wtedy oko nie funkcjonuje prawidłowo i przeprowadza się dalsze badania w celu dokładnego zdefiniowania stanu chorobowego.
Kiedy warto wykonać angiografię oka?
Czasem jest ono traktowane jako zwykła profilaktyka, jednak zaleca się je osobom, u których zdiagnozowano:
- choroby naczyniowe siatkówki,
- cukrzycę (retinopatię cukrzycową),
- zatory i zakrzepy naczyń krwionośnych,
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
- choroby z nerwami.
Angiografia umożliwia wykonanie dokładnej laseroterapii oka, a co za tym idzie, pomaga specjalistom w diagnozie i leczeniu schorzeń okulistycznych.
Jak się przygotować do zabiegu?
Przede wszystkim, zanim umówimy się na takie badanie, potrzebna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Wystawia on oczywiście skierowanie, ale także zaświadcza o stanie zdrowia pacjenta, czyli wszystkich przebytych dotąd chorobach, które mogą być problemem przy wykonywaniu angiografii oraz o uczuleniach na środki zawarte we fluoresceinie czy kroplach do oczu.
Przed badaniem warto również przeprowadzić podstawowe badania u okulisty, a także sprawdzić, czy nie mamy niewydolności nerek lub zaburzenia rytmu serca.
W trakcie badania pojawiają się bardzo charakterystyczne i mocne błyski powodujące nudności, dlatego najlepiej nie spożywać przed nim żadnych posiłków lub zjeść tylko jakąś lekką przekąskę kilka godzin wcześniej.
Specyfiki podawane do oczu często powodują problemy ze wzrokiem, dlatego na badanie najlepiej udać się komunikacją miejską lub taksówką i tak samo z niego wrócić, gdyż kierowanie pojazdem nie jest wskazane.
Ile trwa obrazowanie dna oka?
Jeśli zdecydujemy się na wykonanie angiografii w Jeleniej Górze, w Przychodni Zabobrze, to możemy mieć pewność, że cały zabieg będzie trwał maksymalnie do dwóch godzin. Choć samo badanie trwa 20 minut, to najwięcej czasu trzeba przeznaczyć na przygotowanie do niego pacjenta.
Lekarz zbiera wywiad, czyli przegląda wszystkie badania i zaświadczenia od lekarza pierwszego kontaktu dotyczących chorób i alergii. Następnie podaje leki zabezpieczające, jeśli stan zdrowia nie jest w pełni odpowiedni do badania. A przed samym badaniem przepłukuje pacjentowi oczy specjalnymi kroplami rozszerzającymi źrenice.
Te działania zależą już od pracy lekarza i współpracującego z nim pacjenta, dlatego nie można dokładnie określić, ile zajmie całe badanie.
Dodatkowo czas ten może się wydłużyć, jeśli po badaniu wystąpią jakieś niepożądane efekty.
Jakie są skutki uboczne wykonania angiografii oka?
Tymi niepożądanymi efektami, oprócz wspomnianych już wcześniej nudności, mogą być też wymioty.
Inne skutki uboczne to:
- drobne reakcje uczuleniowe, np. pokrzywka
- świąd skóry
- duszności i omdlenia
- lekkie stany zapalne i obrzęki pojawiające się w miejscu ukłucia
- pogorszenie wzroku utrzymujące się maksymalnie do 24 godzin od badania
Ponadto fluoresceina ma żółty barwnik zatem spojówki oka, śluzówki, krew, a nawet mocz mogą wejść z nią w interakcję i powodować zmianę koloru wydzielin, czym jednak nie trzeba się specjalnie przejmować, ponieważ jest to reakcja występująca u każdego pacjenta i utrzymuje się od 4 do maksymalnie 20 godzin po badaniu.
Angiografia fluoresceinowa oka to badanie, o którym mało kto słyszał. Nie znaczy to jednak, że należy przechodzić obok niego obojętnie. Wzrok to bardzo ważny zmysł i należy o niego dbać na naprawdę wysokim poziomie, dlatego nawet takie badanie wykonane jedynie w celach profilaktycznych na pewno nikomu nie zaszkodzi.