Jak wygląda automatyzacja w Polsce?

Jeszcze do niedawna roboty, sztuczna inteligencja i szeroko pojęta automatyzacja były bardzo odległą wizją, która zazwyczaj kojarzyła się nam jedynie z filmami science fiction. Obecnie jednak wszelkiego rodzaju nowoczesne technologie oparte na tych zagadnieniach stają się powoli rzeczywistością, co widać już teraz po działalności wielu różnych firm na całym świecie, ale także w Polsce.

Stały rozwój gospodarki sprawia, że firmy muszą zatrudniać coraz większą ilość wykwalifikowanych pracowników, aby sprostać wymaganiom rynku. Koszty rekrutacji są niestety bardzo wysokie, a dodatkowo proces ten pochłania sporo czasu. Z tego względu automatyzacja stała się pewnego rodzaju rozwiązaniem tego problemu, co widać już teraz po kierunku, w jakim rozwijają się firmy obecnie działające w Polsce. Warto więc wiedzieć jak wygląda automatyzacja w Polsce, jakie zalety i wady ma to rozwiązanie oraz jakie automatyzacje są najczęściej stosowane w polskich firmach?

Jak wygląda automatyzacja w Polsce?

Świat w coraz większym stopniu opiera swoje działanie na nowoczesnych technologiach i automatyzacji. Ten kierunek rozwoju widać już w zdecydowanej większości krajów, w tym również w Polsce. Szacuje się, że obecnie rynek zautomatyzowanych technologii rośnie w tempie około 40% rocznie. Widać więc doskonale, że polskie firmy w coraz większym stopniu inwestują w swój rozwój technologiczny i stawiają na automatyzację oraz nowe technologie, zamiast rozwijania tych starszych rozwiązań, które nie są już tak skuteczne, jak dawniej. Oczywiście zautomatyzowanie procesów w firmie wiąże się ze sporymi kosztami, a czasami także pewnym ryzykiem w przypadku wdrażania nowych nie do końca sprawdzonych rozwiązań. Z tego też względu zazwyczaj prekursorami w automatyzacji swoich działań są duże firmy, które tworzą koncepcję i prowadzą różnego rodzaju programy pilotażowe w tym zakresie. Dzięki temu przetestowane i sprawdzone rozwiązania mogą być skalowane i wprowadzane w innych firmach, które zdecydują się na taki kierunek rozwoju swojej działalności. Jak pokazują różnego rodzaju badania i analizy, firmy, które zdecydowały się na wdrożenie automatyzacji i robią to najskuteczniej, stają się bardzo szybko liderami na rynku.

Zalety automatyzacji

Wdrożenie automatyzacji we własnej firmie pozwala uzyskać bardzo wiele cennych korzyści w związku z tą inwestycją. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który można wykorzystać na inwestycje w rozwój firmy oraz inne ważne kwestie. Dzięki automatyzacji znacząco polepsza się również jakość świadczonych przez daną firmę usług oraz produktów, jakie tworzy. Konsekwencją wdrożenia automatyzacji jest również znaczące zwiększenie wydajności działania firmy oraz zmniejszenie udziału ludzi w tym procesie. Maszyny i różnego rodzaju systemy mogą bowiem działać nieprzerwanie i jednocześnie ich praca będzie charakteryzowała się wysoką precyzją i powtarzalnością, co w przypadku ludzi nie jest możliwe do uzyskania. Pracownicy mogą w tej sytuacji wykonywać bardziej twórcze i kreatywne prace, co zdecydowanie zwiększy wartość danej firmy. Automatyzacja pozwala także znacząco zwiększyć szybkość obsługi klienta oraz responsywność, co jest bardzo ważną kwestią w kontekście przewagi konkurencyjnej.

Wady automatyzacji

Decydując się na wdrożenie automatyzacji we własnej firmie, trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to oprócz wielu zalet, ma również pewne wady, które trzeba brać pod uwagę. Podstawową wadą są z pewnością koszty związane z inwestycją w automatyzację i jej późniejszym eksploatowaniem, które w wielu przypadkach mogą być naprawdę spore. Jest to związane z koniecznością zakupienia niezbędnych urządzeń i infrastruktury, montażem, konfiguracją, organizacją szkoleń w zakresie obsługi i serwisowania, eksploatacją i zakupem części zamiennych w przypadku awarii oraz wieloma innymi kwestiami. Wadą może być również to, że wdrożenie automatyzacji sprzyja redukcji zatrudnienia, ponieważ maszyny przejmują część zadań, jakie realizowane były dotychczas przez pracowników.

robot

Jakie automatyzacje są najczęściej wybierane?

Automatyzacja to rozwiązanie, które stosowane jest najczęściej w licznych i powtarzalnych procesach księgowych oraz operacyjnych. Zadaniami, które dotychczas realizowane były przez dużą liczbę pracowników, może się teraz zająć specjalistyczny robot przemysłowy. Automatyzacja sprawdzi się również w procesach, dla których ważne jest realizowanie SLA (Service Level Agreement) oraz w tych, dla których czas procesowania jest zbyt długi, co może pozwolić na szybszą obsługę klienta.