Jakie wyróżniamy objawy abstynencji alkoholowej?

Abstynencja alkoholowa bardzo często określana jest także jako detoks od alkoholu. Jest ona zalecana osobom, które na co dzień nadużywają alkohol, a więc są od niego uzależnione. Co więcej, jest ona niezbędna do tego, aby wyzdrowieć i uwolnić się od problemu, który utrudnia normalne funkcjonowanie oraz negatywnie wpływa na relacje rodzinne. Dowiedz się dokładnie, czym jest abstynencja, kiedy występuje i jakie są jej najważniejsze objawy.

Jak czuje się osoba uzależniona od alkoholu?

Osoba, która nie potrafi funkcjonować bez alkoholu, doświadcza wielu objawów, które nie tylko zakłócają odbiór rzeczywistości. Co więcej, prowadzą także do wielu problemów zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym. Uzależniona osoba nieustannie odczuwa głód alkoholowy, czyli przymus do picia, nad którym nie potrafi panować. Ma również kłopoty z pamięcią, a alkohol zaczyna zajmować najważniejsze miejsce w życiu. Cechą charakterystyczną jest także alkoholowy zespół abstynencyjny, czyli zespół objawów ze strony układu nerwowego pojawiających się po chwilowym odstawieniu alkoholu. Na liście tych symptomów wymienia się następujące odczucia: nudności, biegunki, drżenie rąk, majaczenie, zaburzenie świadomości, rozdrażnienie, niepokój, a nawet halucynacje.

Czym jest abstynencja alkoholowa?

Abstynencja alkoholowa jest bardzo pożądanym stanem dla osoby uzależnionej od alkoholu. Jest to inaczej stan całkowitego powstrzymywania się od spożywania trunków. Jednakże przynosi ona pozytywne skutki tylko wtedy, gdy jest trwała. Osoby uzależnione bardzo często potrafią utrzymać abstynencję przez pewien czas. W takich okolicznościach wydaje im się, że mają nad tym wszystkim kontrolę i potrafią funkcjonować bez alkoholu. Jest to błędne myślenie, ponieważ bez odpowiedniego wsparcia taka osoba ponownie wróci do alkoholu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bez pomocy nie można pohamować tęsknoty za wódką, piwem i innymi trunkami. Uzależniony wraca bardzo szybko do picia. Najpierw zaczyna od jednego piwa, potem alkoholu pojawia się dużo więcej i w rezultacie skutki uzależnienia bardzo szybko dają o sobie znać.

Jakie są najważniejsze zalety abstynencji alkoholowej?

Każda abstynencja alkoholowa jest wytchnieniem zarówno dla osoby pijącej, jak i rodziny. Jednakże kluczem jest to, aby była ona trwała i aby osoba przez pewien czas niepijąca już nie wróciła do uzależniania. I tutaj najważniejsze znaczenie ma terapia. W zależności od konkretnego przypadku może ona mieć charakter indywidualny, grupowy lub ambulatoryjny. W procesie leczenia liczy się też motywacja osoby uzależnionej i wsparcie rodzinny, która może tutaj naprawdę bardzo dużo pomóc.

Jakie są objawy abstynencji alkoholowej?

Abstynencja alkoholowa jest stanem pożądanym, ale bardzo trudnym dla osoby uzależnionej od alkoholu. Odstawienie alkoholu prowadzi do licznych zaburzeń w funkcjonowaniu sfery psychicznej człowieka. Najczęściej pojawiają się takie objawy jak: stany lękowe, depresja, agresja, drażliwość, a także bezsenności. Co więcej, osoba, która rezygnuje z alkoholu po okresie długiego i intensywnego picia, odczuwa również symptomy o charakterze neurologicznym. Występuje wtedy drżenie rąk, uporczywe bóle głowy, oczopląs, osłabienie mięśni, zaburza się też koordynacja ruchowa. Pacjenci bardzo często skarżą się na pocenie się, szybkie bicie serca, duszności, zaczerwienienia skóry, skoki ciśnienia czy biegunki. Mogą wystąpić biegunki, brak apetytu, nudności i wymioty. W ciężkich sytuacjach pojawia się psychoza alkoholowa, czyli halucynacje, majaczenie i duże problemy z pamięcią. Zachowanie alkoholika na głodzie jest trudne nie tylko dla niego samego, ale także dla całego otoczenia. W dużym stopniu cierpi przede wszystkim rodzina osoby uzależnionej. Jednak przejście przez ten etap daje nadzieje, że choroba alkoholowa zniknie i wszystko wróci do normy. Daje to bardzo dużą motywację do podjęcia wysiłku!

Jak długo utrzymują się objawy związane z odstawieniem alkoholu?

Dziwne zachowanie alkoholika na głodzie, a także objawy psychiczne i neurologiczne oraz czas ich trwania zależą od konkretnego przypadku. Im dłużej konkretna osoba była uzależniona, tym dłużej będą występowały symptomy odstawienia. Najczęściej jest jednak tak, że zespół abstynencki trwa od kilku godzin do kilku dni. Może nawet utrzymywać się ponad tydzień.

alkohol

Po jakim czasie pojawiają się symptomy zespołu abstynenckiego?

Alkoholicy, którzy zmagają się z bardzo dużym uzależnieniem, objawów zespołu abstynenckiego mogą doświadczyć już po upływie kilku godzin od zaprzestania picia alkoholu. Najczęściej jednak symptomy występują po upływie doby lub dwóch dni.